Naktī Jēkabpilī pazudis lielgabals no padomju memoriāla

tautaruna.lv, Ziņu aģentūra LETA 24.februāris, 13:52
 
Valsts policija
Šonakt Jēkabpilī pazudis lielgabals, kas kā piemineklis bija izvietots uz padomju memoriāla Rīgas ielā, mikroblogošanas vietnē Twitter informē Valsts policija.

Policija aicina atsaukties aculieciniekus, kuri laika posmā no 23. līdz 24. februārim Jēkabpilī, Rīgas ielā 205, ir manījuši kādas personas vai transportlīdzekļus, kas liecinātu par artefakta - lielgabala zādzību.

Informācija par lielgabala pazušanu saņemta šorīt. Ar iesniegumu par objekta pazušanu policijā vērsusies nevis pašvaldība, bet citas personas. Policija par zādzību sākusi kriminālprocesu.

"Par pieminekļa pazušanu sociālajā vietnē Facebook raksta arī deputāts Jānis Iesalnieks (Visu Latvijai-TB/LNNK): "Šonakt Jēkabpilī esot pazudis padomju okupantu propagandas memoriāla lielgabals. Vēl nesen dome gribēja ieguldīt 20'000 € memoriāla atjaunošanā."

"Ticu, ka Valsts policijai ir nozīmīgākas lietas, kuras izmeklēt, nevis dažus eiro vērtu metāllūžņu meklēšanu. Katru dienu no automašīnām tiek nozagtas detaļas lielākā vērtībā, bet tur izmeklēšana nenotiek," mikroblogošanas vietnē Twitter paudis deputāts Jānis Dombrava.

Savukārt deputāts Andrejs Klementjevs (S) akcentēja, ka attiecīgajā vietā esot apglabāti mūžībā aizgājušie cilvēki. "Un tie deputāti, kuri [par notikušo] smejas un mēģina ņirgāties internetā - es domāju, ka tas ir nozieguma atbalsts. Un par to ir arī krimināllikuma pants," akcentēja Klementjevs. Visdrīzāk, atsaucoties uz komisijas sēdes sākumā izskanējušo informāciju, politiķis pauda, ka, ja pašvaldības pārstāvji nezina, kas notiek tās teritorijā, tā arī ir problēma.

Ģirģens pauda, ka notikuma vietā ir daudz policijas, kas ļaus rast risinājumu. Valsts kontrolieris Rolands Irklis arī īsi piebilda, ka šajā situācijā darbs ir VP, kas, iespējams, ātri nonāks uz pēdām atbildīgajiem un pieņems vajadzīgos mērus.

Jau ziņots, ka Jēkabpilī joprojām nav atrisināts jautājums par padomju memoriāla ar lielgabalu un apbedījumu pārvietošanu, kas aktualizēts vēl 2019.gadā, pirms 4.maija Nacionālo bruņoto spēku (NBS) militārās parādes.

Nacionālā apvienība, kuras rindas savulaik pārstāvēja arī pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola (P), izplatījusi medijiem paziņojumu, apgalvojot, ka Jēkabpils pašvaldība 2021.gada budžetā ietvērusi līdzekļus Otrā pasaules kara memoriāla labiekārtošanai 20 000 eiro apmērā. Nacionālās apvienības ieskatā tas ir nepieņemami, jo pauž atbalstu padomju režīma noziegumiem un ideoloģijai.

Partijas ieskatā pašvaldības iecere ieguldīt tūkstošiem eiro memoriāla labiekārtošanā norāda uz vēlmi nostiprināt svešās varas klātbūtni pilsētā. Tādēļ apvienība aicina Jēkabpils pašvaldību atcelt šo budžeta pozīciju un līdzekļus novirzīt citiem mērķiem.

"Nacionālās apvienības Jēkabpils nodaļa ir apņēmusies visiem spēkiem iestāties pret labiekārtošanas darbiem un aktīvi paust savu nostāju, ja darbi tomēr tiks uzsākti," pausts paziņojumā.

Savukārt Ozola klāstīja, ka līdzekļi paredzēti nevis memoriāla, bet parka, kurā tas atrodas, atjaunošanai pēc jau izstrādātā tehniskā projekta. Lai arī 2021.gada budžeta paskaidrojuma rakstā norādīts, ka līdzekļi ieplānoti "Otrā pasaules kara memoriāla Rīgas ielā 205 labiekārtošanas uzsākšanai", politiķe apgalvoja, ka izvēlēts neveiksmīgs formulējums.

Vienlaikus Ozola stāstīja, ka jautājums par lielgabala un karavīru apbedījumu pārvietošanu uz Brāļu kapiem Varoņu ielā joprojām nav atrisināts, jo tiek gaidīts saskaņojums no Brāļu kapu komitejas. Domes pārstāve solīja aktualizēt šo jautājumu.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2019.gadā, pirms NBS parādes Jēkabpilī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) aicināja Jēkabpils pašvaldību nekavējoties vērsties Ārlietu ministrijā (ĀM), lai risinātu jautājumu par pilsētas parkā izvietoto padomju lielgabalu.

Pabriks viesojies Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, kur komisijas deputāts, bijušais Jēkabpils domnieks Kaspars Ģirģens (KPV LV) vērsa Pabriku uzmanību, ka 4.maijā Jēkabpilī par godu Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienai notiks NBS militārā parāde, taču daudziem vietējiem pensijas vecuma iedzīvotājiem sāpīgs temats ir vietējā parkā stāvošais padomju lielgabals.

Savukārt toreizējais pilsētas domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP) aģentūrai LETA stāstīja, ka laikā, kad Krievijas vēstnieks Latvijā bijis Aleksandrs Vešņakovs, pašvaldībai teju izdevies panākt vienošanos ar kaimiņvalsti par objekta pārvietošanu. Taču, mainoties vēstniekam, sarunas noklusušas.

"Mēs nevēlamies eskalēt situāciju. Esam daudznacionāla pilsēta, lieliski sadzīvojam kopā, kopā būvējam Latviju. Negribam, lai pasliktinās attiecības ne ar vienu Latvijas kaimiņvalsti," komentēja pilsētas mērs.

Viņš stāstīja, ka lielgabala un zem tā esošu apbedījumu patvaļīgu pārvietošanu liedz starp Latviju un Krieviju noslēgtais līgums, kas paredz arī Latvijas karavīru apbedījumu uzturēšanu Krievijas teritorijā. "Mēs nevaram pieļaut, ka šādas rīcības dēļ mūsu karavīru kapi Krievijā tiktu pamesti," klāstīja Ragainis.

Vairāku karavīru mirstīgās atliekas, kas apbedītas zem lielgabala, varētu pārvietot uz pilsētas brāļu kapiem, un tad pilsētā būtu viena piemiņas vieta.

Jēkabpils mājaslapā sadaļā pie apskatāmām piemiņas vietām minēts, ka Krustpils parks ir veidots 20.gadsimta sākumā starp pilsētas apbūvi un Ādamsona gruntsgabalu. Otrā Pasaules kara memoriāls tika atklāts 1976.gadā. Tas veltīts deviņu Padomju Savienības varoņu piemiņai, kas krituši, atbrīvojot Jēkabpils rajonu no Vācijas karaspēka. Lielgabals uzstādīts pie karā kritušo krievu armijas un latviešu strēlnieku korpusa virsnieku apbedījuma.

Komentē 16

 
Anonīms
 

Kaut kāda naudele būs vajadzīga , la nograutu to betona kluci.... Ger klementjev , kur šilte ar kritušo vārdiem?

24.februāris, 14:05 Atbildēt

Es ceru sagaidīt brīdi, kad no Rīgas arī pazudīs okupantu piemineklis Pārdaugavā

24.februāris, 14:28 Atbildēt

Es zinu,DupšuMārcis iet dienēt armijā, tāpat tik dumu neņēma,tad šis ies ar savu lielgabalu.Naktī redzēju kaza vilka lielgabalu uz Zilupes pusi,Mārcis būs pirmais pie robežas,kad sāksies lielais uzbrukums,un ja labi veiksies,tad ap Jāņiem pajolis būs jau Maskavā!

24.februāris, 14:48 Atbildēt

Es viņam palīdzēju noskrūvēt. :)

24.februāris, 16:09 Atbildēt

Tak viņš ir tik dums,ka nezinās kā ar viņu rīkoties.Iebāzīs stobru vai mutē,vai dirsā.

24.februāris, 18:17 Atbildēt
Tedis > sarmite.nikitina

Nesaki vis,rokās tagad mazais kretīns pa māti gogli,instrukciju študierē,tāpēc jau no ētera tik ilgi pazudis...

24.februāris, 19:16 Atbildēt

:)DDDD Tas labi, pilsēta atbrīvojās no pagātnes monstra. Malači jēkabpilieši.

24.februāris, 17:04 Atbildēt

Latvijā vēl ir iebraucēji, kas tā arī nav sapratuši, ka atbrīvojot pašam nevajag palikt par vietējo iedzīvotāju iznīcinošu okupantu.

Otrkārt, arī hitlers mūs 1941 gadā "atbrīvoja" no komunistu, staļina bendes Maskavas okupācijas, bet wehrmacht`a lielgabali, paldies Dievam, nestāv Latvijā un tos pašvaldības nekopj. Gan jau padomju Krievijas okupācijas atbalstītāji Latvijā uzprasīs Kremlim, lai atsūta citu lielgabalu. Pacanāts viena prasītā lielgabala vietā labprāt atsūtīs vismaz 3 vai vairāk. Lai uzstāda vēl Rīgā, Liepājā u.c..

24.februāris, 17:43 Atbildēt

Nesūtīs,tūdaliņi viņus tāpat nospers...

24.februāris, 17:53 Atbildēt
Perle > tedis

Es tam, kurš nospers Uzvaras pieminekli Rīgā, uzcepšu kūku, kādu vien viņš vēlēsies ❤︎

24.februāris, 19:23 Atbildēt
Tedis > perle

Parunā ar Mārci,tikai kūku vispirms nedod...

24.februāris, 19:32 Atbildēt
Tedis > perle

Parunā ar Mārci,tikai kūku vispirms nedod.

24.februāris, 19:34 Atbildēt
Perle > tedis

Viņam jau saprašanas par maz, lai ko lielu paveiktu. Tikai gānīties internetā spēciņa pietiek.

25.februāris, 15:09 Atbildēt

Tev varbūt jāpalasa par Hitlera okupaciju 1941-1945 gadam?

27.februāris, 10:04 Atbildēt

Nu, lai palūdz krieviem kādu no viņu piepūšamajiem lielgabaliem.

24.februāris, 20:53 Atbildēt

un kapēc tikai reģ driikst komentēt???Nu nocēla okupantu sūdu ,nu un??Visus lv krievus vajadzētu ar bomi kam galaa naglas..izdziit no LV laukā!!Pidarasi ibanie

28.februāris, 20:39 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Vakar, 22:48

Jaunākās diskusijas