Uzmanies! Aktivizējušies e-pastu krāpnieki, kuri piedāvā saņemt lielu mantojumu

Portāls nra.lv 25.novembris 2020, 15:00
 
pexels.com
Šobrīd aktivizējušies krāpnieki, kuri pie potenciālajiem upuriem vēršas ar e-pastu starpniecību. Proti, noziedznieki nosūta interneta lietotājiem e-pasta vēstules, kurās informē par lielu mantojumu. Tā saņemšanai adresātiem tiek prasīts veikt dažādas procedūras, piemēram, aizpildīt anketas, nosūtīt pases datus, bankas konta datus u.tml., kā arī segt dažādas it kā ar mantojuma saņemšanu saistītas izmaksas. Valsts policija aicina iedzīvotājus nebūt pārlieku uzticīgiem komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem, nevērt vaļā aizdomīgu e-pasta vēstuļu pielikumus, un ievērot citus drošības pasākumus!

Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 3. nodaļa (Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa) informē par aktuālu krāpšanas veidu ar e-pastu palīdzību. Proti, noziedznieki nosūta interneta lietotājiem, potenciāliem upuriem, e-pasta vēstules, kurās informē, ka e-pasta saņēmēji ir mantojuši daudz naudas no personas, kas dzīvojusi ārvalstīs. Noziedznieki e-pasta vēstulē lūdz “mantinieku” pēc iespējas ātrāk atsaukties, lai saņemtu naudu.

Personām, kuras atsaukušās uz šādām vēstulēm, noziedznieki vēlāk lūdz izpildīt dažādas procedūras, piemēram, aizpildīt atsūtītas anketas, nosūtīt pases datus, bankas konta datus u.tml., kā arī veikt dažāda veida maksājumus, piemēram, izmaksas par advokāta pakalpojumiem, dažādu atļauju pirkšanu, dokumentu noformēšanu u.tml., lai personai it kā pēc iespējas ātrāk būtu iespēja saņemt mantojumu.

Upuriem piekrītot veikt maksājumus par viltus pakalpojumiem, noziedznieki nosūta arī rekvizītus naudas pārskaitījumu veikšanai. Pēc tam, kad nauda jau no cietušajiem ir saņemta, saziņa tiek pārtraukta un solītais mantojums, protams, netiek izmaksāts.

Periodiski krāpnieku stāstu arsenāls tiek papildināts ar jaunām izdomātām leģendām. Tāpēc, ja gadījumā e-pastā svešs cilvēks sola lielu mantojumu, dāvanu vai atlīdzību par kāda pakalpojuma starpniecību, visticamāk, tā ir krāpšana. Pat, ja šīs personas uz e-pastu atsūta skenētu dokumentu kopijas, nesteidzieties noticēt! Dokumentu viltošana krāpniekiem parasti nesagādā nekādas grūtības.

Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa aicina interneta lietotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem - īpaši jāuzmanās par sevi sniedzot personisku informāciju (personas datus, elektronisko maksāšanas līdzekļu (kredītkaršu) datus, u.c.). Lietojot interneta resursus, ir regulāri jāveic standarta drošības pasākumi, kā piemēram:

nevajag vērt vaļā e-pasta ziņojumus no nepazīstamiem sūtītājiem vai neatpazīstamus e-pasta pielikumus. Daudzi vīrusi ir pievienoti e-pasta ziņojumiem un izplatās, tiklīdz tiek atvērts e-pasta ziņojuma pielikums;

būt uzmanīgiem pieslēdzoties nezināmiem atvērtiem bezvadu tīkliem un atslēgties no tiem, kad darbs tiek beigts;

izmantojot publisku datoru, neatstāt tajā personīgo informāciju;

periodiski nomainīt paroles;

instalēt savā datorā pretvīrusu programmu, kā arī periodiski atjaunot to;
izmantot ugunsmūri.‌ Ugunsmūris vai jebkura cita ugunsmūra programma brīdina par aizdomīgām darbībām, ja vīruss vai tārps mēģina pievienoties datoram.

Komentē 5

 
Anonīms
 

Jāsaka lai paši atved skaidru naudu koferī.

25.novembris 2020, 15:06 Atbildēt

Es uz tādām vēstulēm atbildu šādi:

Cien. kungs/kundze!

Sagatavojiet lūdzu šo naudu sīkās papīra banknotēs.

Samērcējiet benzīnā un fiksi iebāžiet sev ānusā.

Aizdedziniet - kamēr deg, dejojiet un skaitiet tēvreizi.

Strādāt vajag kuņas bērns - paņem lejkannu un dodies uz Āfriku aplaistīt tuksnešus.

25.novembris 2020, 22:11 Atbildēt

Kamēr būs "aitas",būs arī cirpēji. Krietnu laiku atpakaļ man viens tāds šprukstiņš uzkūlās.Es viņam pateicu,lai pats atved-es samaksāšu krietnu "žūksni" no atvestā čeka,kad bankā to kopā pārvērtīsim skaidrā naudā.Saprotot,ka es uz citiem variantiem nepiekritīšu,viņam pazuda interese par manu personību.Vairāk netiku traucēts ar šādām muļķībām.

26.novembris 2020, 12:08 Atbildēt

Es jau labu laiku ar šādiem ""mantojumu "'piedāvātājiem un vispār lielas naudas piedāvātājiem daru vienkārši---es saku --Ok ,sūtiet tik šurp un viss būs bumbās >!!

Vi'ņiem vajagot kodus ,datus ,vārdus un ko tik vēl ne--Es --Ok!! Te ĀM rinkvecia adresi iedodu ,te atkal policijas priekšnieka adresi ,te levitu piesviežu ar visu kancelii..vienvārdsakot izklaidējos .Bet cik var saprast otrā galā visu raksta autorobots.

Galvenais šo krāpnieku mērķis ir cilvēku kāre uz haļavu...tāpat kā loterejās .

1.decembris 2020, 16:46 Atbildēt

nav jāatbild uz tādiem pastiem

5.decembris 2020, 22:50 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 1:06

Jaunākās diskusijas