Par spīti iedzīvotāju protestiem, uz Barona ielas novāc puķu podus

Portāls nra.lv 26.jūn 2019
 
Attēlam ir ilustratīva nozīme / F64
Šodien pašvaldība novāc 92 puķu podus uz Krišjāņa Barona ielas Rīgā. Iedzīvotāji, izmantojot soctīklus, rīko akciju "Glābjam podus" un aicina cilvēkus protestēt arī klātienē uz Barona un Elizabetes ielu stūra pie Leļļu teātra.

Šodien Krišjāņa Barona ielā novāc puķu podus. Nokaltušos puķu podus novietos noliktavā, bet par izdzīvojušo augu likteni pašvaldība vēl lems, ziņo portāls LSM. Iedzīvot

Iedzīvotāji, kuri paši uzņēmušies rūpes par koku regulāru laistīšanu un apkopšanu, vēlas, lai puķu podi uz ielas paliktu. Šī iniciatīva ļāvusi daudziem kokiem izdzīvot, taču pilsētas vadība to nav ņēmusi vērā. LSM norāda, ka pašreizējā vienošanās starp Rīgas domes mājokļu un vides departamentu un SIA “Rīgas meži” paredz, ka jau rīt uzņēmums pilnīgi visus puķupodus sāks demontēt.

Tikmēr arī dažādos soctīklos uzsākta akcija ar haštagu #glabjampodus.

Tomēr politiķe Lolita Čigāne savā Twitter kontā ziņo, ka podi novākti jau nakts laikā.

Jau ziņots, ka Rīgas dome plānoja novākt visus podus uz Barona ielas, jo pašvaldība vairs nevar atļauties koku laistīšanu. Augi, kurus atzīšot par dzīvotspējīgiem, tikšot saglabāti pierakumos, līdz izlems, kur tos iestādīt.

Ziņu aģentūra LETA infomē, ka, ņemot vērā lielo iedzīvotāju interesi, Rīgas domes Mājokļu un vides departaments ir gatavs ar interesentiem noslēgt vienošanos par Krišjāņa Barona ielas puķu podu apsaimniekošanu, pastāstīja departamenta direktora vietniece un Tiesiskā nodrošinājuma pārvaldes priekšniece Kristīne Ermansone.

Vienoties ar departamentu par podu uzturēšanu var telpu nomnieki vai māju apsaimniekotāji. "Interesenti var doties uz departamentu ar iesniegumu, jo šie puķu podi tomēr ir domes īpašums un vienkārši tāpat mēs tos atstāt tur nevaram. Noslēdzot vienošanos, puķu podi tiks nogādāti atpakaļ," sacīja Ermansone.

SIA "Rīgas meži" puķupodus aizvākuši šorīt rīta agrumā. Pēc Ermansones teiktā, atstāti vien deviņi no 100 puķu podiem, jo par tiem iedzīvotāji jau ir izrādījuši interesi un tuvākajā laikā solījuši sagatavot iesniegumus departamentam. Pārējie puķu podi tiks atgādāti atpakaļ tikai pēc vienošanās noslēgšanas.

Ermansone norādīja, ka nekādas finansiālas saistības iedzīvotājiem ar domi nebūs, taču plānots sīkāk izrunāt apstādījumu kopšanu. "Mums nebūtu izdevīgi trīs reizes gadā vadāt podus turp un atpakaļ. Centīsimies vienoties, ka iedzīvotāji tomēr par tiem uzņemas rūpes ilgtermiņā. Līdz šim mēs stādījumus pārstādījām trīs reizes gadā un domāju, ka līdz rudenim iedzīvotāji noteikti tos uzturētu, bet kas notiks ziemā - par to jāvienojas," sacīja domes pārstāve.

Vienlaikus viņa norādīja, ka domes Vides pārvalde arī 2020.gada budžetā, visticamāk, lūgs līdzekļus Barona ielas apstādījumu kopšanai. Ermansone informēja, ka tā kā ziedu kompozīcijas puķu podos tika mainītas trīs reizes gadā, kopumā to uzturēšanai departamenta, bija nepieciešami vairāk nekā 48 000 eiro.

Ziemas kompozīciju un pavasara kompozīciju uzturēšana izmaksāja 7606 eiro, vasaras kompozīciju uzturēšana - 15 355 eiro, bet rudens - 25 281 eiro. Šajos izdevumos iekļauta kompozīciju izveidošana un izņemšana, mēslošana, mulčēšana, laistīšana, transportēšana un citi izdevumi.

Patlaban pieprasījums budžeta gan vēl nav sagatavots, jo budžeta sagatavošanas process nupat tikai sācies.

Tikmēr SIA "Rīgas meži" valdes loceklis Uldis Zommers aģentūrai LETA atzina, ka bez papildu finansējuma uzņēmums rūpes par Barona ielas puķu podiem uzņemties nav gatavs.

Pēc viņa teiktā, uzņēmuma pārziņā ir 316 hektāri Rīgas dārzu, parku, skvēru un apstādījumu teritorijas. "Mūsu cilvēki jau tā daudz strādā un, iekopjot apstādījumus, piedalās pilsētas svētkos un visos citos pasākumos. Darba pietiek un nebūtu loģiski uzņemties vēl papildu darbu bez atlīdzības," teica Zommers, vienlaikus norādot, ka puķu podu aizvākšana uzņēmuma dārzniekiem "nav sirdij tīkamākais darbs".

Zommers uzskata, ka iedzīvotāju dažādās iniciatīvas Barona ielas puķu podu aizstāvēšanai ir pareizas, jo pievērš ne tikai sabiedrības, bet arī domes vadības uzmanību tam, ka kaut kas ar apstādījumu uzturēšanu pilsētā nav kārtībā.

Zommera ieskatā, pilsētai ir jāizstrādā apstādījumu uzturēšanas vadlīnijas, bet pats galvenais - jārada vidēja termiņa un ilgtermiņa plāns, kurā tiks atrunāts, kuras teritorijas attīstīt, kuras ir intensīvāk kopjamas un tamlīdzīgi. "Iespējams, ielu apstādījumu kopšanai būtu jābūt kā atsevišķai pašvaldības budžeta programmai, jo skaidrs, ka jau šobrīd naudas tam nepietiek. Bieži vien līdzekļi tiek piešķirti pēc pārpalikuma principa un tas nav pareizi," sacīja valdes loceklis.

Pēc viņa teiktā, šorīt no Barona ielas aizvāktie puķu podi tiks nogādāti noliktavā, savukārt tajos esošie augi tiks pārstādīti tiem piemērotākajās vietās.

Šorīt vairāki aktīvi iedzīvotāji pulcējās Barona ielā, lai protestētu pret aizvāktajiem puķu podiem un pieprasītu domei tos atgriezt.

Kā ziņots, 11.jūnijā Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja lēma, ka finanšu trūkuma dēļ tuvākajā laikā tiks aizvākti Krišjāņa Barona ielā esošie puķu stādījumi.

Stādījumi tiks atdoti "Rīgas mežiem", kuri tos iestādīs tajos galvaspilsētas dārzos un parkos, kuros tiem būs piemērotāki augšanas apstākļi. Ielas malās esošos kokus un krūmus turpinās apkopt Mājokļu un vides departaments.

Komentē 3

 
Anonīms
 

Rīgas dome, kā ierasts, ņirgājās par iedzīvotājiem..

26.jūnijs 2019 Atbildēt

tie nu gan ir saimnieki, puķu stādījumu apliešanai pilsētā naudas nav. Tā iet, ka partijas biedriem visu izdala, citās nabadzīgākās pilsētās lai nu kam, bet puķēm nauda atrodas

26.jūnijs 2019 Atbildēt

Mīlīši, tie puķupodi, tur reāli traucēja. Vismaz posmā, kas pie Baroncentra. Jo gājēju plūsma ir tik intensīva plus vēl riteņbraucēji, kas pārvietojas pa vidu. Varbūt, uz kādas citas ietves būtu ok, bet ne pašā centrā. Ietve ir domāta iešanai. Bet bieži vien sanāk, ka steidzoties jāiet pa ielu, lai samainītos ar pretimnākošiem un tiktu uz priekšu. Klāt pie visa, tie zaļumi, pirms vēl novāca podus, vienu rītu bija pamatīgi izpostīti. No katra poda ar saknēm bija izrauti augi, zeme izkaisīta pa visu ietvi, tā tas tur stāvēja ilgu laiku briesmīgā skatā, neviens uz to operatīvi nereaģēja. Tas tikai nozīmē to, ka iedzīvotāji paši neko nevar kontrolēt un to nedarīs, jo tur pārsvarā ir biroji un veikali, kuriem tas neinteresē. Zaļumus var audzēt, kur tie patiešām tiek pieskatīti un kopti. Ne uz ielām, kur tas viss pēc kāda laika izskatās bēdīgi. Kaut kur nedaudz tālāk bij.Sporta pils priekšā, jā, tur viss ir svaigs, gājēju nav daudz un zaļumi ir kopti, tiešām var redzēt, ka par tiem rūpējas un tie rotā vidi, bet ne pašā centrā, kur viss ir tik bezpersoniski.

26.jūnijs 2019 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 7:17

Jaunākās diskusijas