Lācēnus, kuri Vidzemē mielojās ar plūmēm, gatavojas nogalināt

Portāls nra.lv 25.septembris, 9:33
 
Ekrānuzņēmums no Twitter
Sociālajos tīklos pēdējā laikā parādās video un foto ar diviem pusaugu lācēniem Vidzemē, Igaunijas pierobežā. Dzīvnieki ir diezgan droši, vēsta lsm.lv

To apliecina arī viņu ierašanās Valkas novada „Aņņu” māju pagalmā, kur viņi sētā netraucēti mielojas ar plūmēm, nebaidoties pat no gaisā raidītā šāviena. Dabas aizsardzības pārvaldē pašlaik tiek apsvērts jautājums, kā rīkoties, jo lāču uzvedība liecina, ka viņiem nav dabīgā instinkta - baidīties no cilvēka, liecina Latvijas Radio korespondentes Vidzemē Guntas Matisones gatavotais sižets.

Arī NRA publicēja lācēnu viesošanos un mielošanos ar plūmēm.

"Re kur, tā plūmīte. Tā ir tā plūmīte. Kaimiņiene ieskrēja iekšā, jo viņai reāli bija bailes, arī mans bērns un sieva; protams, pirmās emocijas bija bailes," sastapšanos ar dzīvniekiem atcerējās „Aņņu” māju saimnieks Andrejs Kalniņš, rādot aiz sētas esošo plūmi, kurā todien bija uzrāpies viens no meža viesiem, bet otrs mielojās ar zemē nokritušajām plūmēm.

"Viņi apstaigāja manu sētu visriņķī, tad aizgāja pie kaimiņienes, atrada plūmītes.

Viņi diezgan ilgi bija, kamēr tie mednieki atbrauca. Un secināja, ka viņi nedrīkst lāčus aiztikt, tad viņš vēl aizbrauca uz māju paņemt šaujamo, lai paskatītos, kāda tā reakcija," stāstīja Kalniņš. Šāviens lāčus aizbaidīt nepalīdzēja.

"Viņiem nav tādu baiļu izjūtu, nav pieredzes tādas.

Es ar medniekiem runāju. Viņiem nav šīs pieredzes, viņi netiek medīti, viņi ir divgadīgi. Un es pēc tam paskatījos krievu video par lāčiem, tad viņi par meža saimniekiem kļūst trešajā gadā. Nu, tad mēs šobrīd domājam, kas būs tajā trešajā gadā, jo viņi reāli pie cilvēkiem nāk. Viņi ir pieraduši, viņi nereaģē uz trokšņiem, jo bija viņi aizgājuši pāri tiltam uz mājām „Dzirnavkalni” un tur pa ābeļdārzu saimniekoja. Tur dauzīja ar kastroļiem un pannām, kā krievi ieteica, bet tas viņiem neko neizteica. Viņi paskatās un viss, un turpina savas darbības," klāstīja saimnieks.

Lāči sētā iegriezušies vēl vienu reizi, izrevidējot atkritumu tvertni. Saimniekam Kalniņam notikušais ir radījis pamatīgu uztraukumu par to, kā būs tālāk, kā rīkoties. Kalniņa dzīvesbiedre Dagnija visvairāk ir uztraukta par dēlu, kuram pa meža ceļu nākas doties uz skolas autobusu.

"Kamēr gaisma, tikmēr tā, bet nu lāči ir ļoti ātri. Te viņi ir, te nav. Mēs esam tik daudz par to runājuši, bet mēs neredzam risinājumu šeit. Nav vienkārši tā risinājuma," stāstīja sieviete.

Ziņas par diviem Igaunijas pierobežas jeb Vijciema lāčiem ir arī Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālistiem. Pusaugu lācēnu pārdrošā uzvedība raisa pamatotas bažas, kā situācija var attīstīties tālāk. Bet kāpēc šie lāči ir tik pārdroši?

"Tur ir tā problēma tāda, ka tie ir, visticamāk, no kādas patversmes nākušie lācēni, kas ir Igaunijas pusē.

Vai arī tādi, kur ir nomedīta lācene, un tie mazie ir izauguši paši. Vai arī viņi ir patversmē izaudzēti un palaisti, kuriem māte nav iemācījusi, ka no cilvēkiem būtu jāuzmanās. Līdz ar to viņi ir tik bezkaunīgi. Un šī netipiskā uzvedība rada apdraudējumu. Pats labākais risinājums būtu, ka ar Igauniju, kur lāču medības ir atļautas, mēs varētu sadarboties un šo divu konkrēto lāču problēmu atrisināt," stāstīja DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Ja neizdosies rast risinājumu ar Igaunijas pusi, tad, kā vērtē Strode, būs jāpieņem lēmums par izņēmuma gadījumu un dzīvnieki jālikvidē.

"Tas mūsu gadījumā būtu ļoti liels izņēmums, ņemot vērā, ka tā ir īpaši aizsargājama suga un šīs sugas medības nav atļautas. Bet cilvēku drošības nolūkos mēs šādus izņēmumus varam pieļaut," norādīja Strode.

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu ieteikums ir nekādā ziņā nemēģināt barot lāčus un, protams, arī citus meža dzīvniekus, kā arī neatstāt neaizslēgtas atkritumu tvertnes.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

Komentē 22

 
Anonīms
 

Viņi ir jānoķer un jāved uz Līgatnes parka voljēriem.

25.septembris, 10:42 Atbildēt

Rīgas Zoo jau sen nav neviena lācīša...

25.septembris, 11:35 Atbildēt

Latvijā lāci jāsāk atšaut tāpat kā vilki, kas par daudz, tas par skādi

25.septembris, 12:22 Atbildēt

Izsauj labak savu liko Marca attejas cauruma

25.septembris, 17:21 Atbildēt
Marcis > andris.fon.kiwi

Tu debilas neta idiots un pederasts suka pats savu smirdigo pimpi Andris Fon Kiwi..

25.septembris, 17:52 Atbildēt

Varbūt tādas "gudrinieces" pirmās jāatšauj. Izzāģējiet mežus pilnībā, tad dzīvnieki ar tevi pat brokastos.

25.septembris, 18:47 Atbildēt
Andris Fon Kiwi > jelena.sergejeva

Marcim noteceja sperma gar saspregajuso lupaussa kaktu

26.septembris, 3:03 Atbildēt

Pirms izplatīt apšaubāmas ziņas,atceraties lāči ir saudzējamo dzīvnieku sarakstā Latvijā. Ja tas tomēr notiks, vainīgajam nāksies saņemt sodu.

25.septembris, 13:38 Atbildēt

Interesanti,kādas tev būtu domas pēc tikšanās ar šiem ''miermīlīgajiem''dzīvnieciņiem? Dzīvs varbūt paliktu,bet ''ūziņas'' gan būtu pilnas!

25.septembris, 15:06 Atbildēt
Marcis > moris

Laci 2 gados vel ir berni un nevienam nevar uzbrukt,un tika lacu mammas sarga savus bernus..

25.septembris, 15:37 Atbildēt
Jelena Sergejeva > marcis

Šoreiz tev ir 100 %taisnība. 👍👍👍

25.septembris, 18:50 Atbildēt

Nesen stāstīju, ka lāču gaļa ir garšīga, tātad šos arī gaļas konservos, nav jākļūst sentimentāliem.

25.septembris, 16:31 Atbildēt

Cilvēku gaļa lāčiem arī garšo. Kāpēc, gan ne?

25.septembris, 20:56 Atbildēt

Un ļoti pareizi būs, ja šos potenciāli bīstamos dzīvniekus likvidēs.

Padomājiet paši, kā jūs justos, ja tur dzīvotu. Kopš kura brīža dzīvnieki kļuvuši svarīgāki par cilvēkiem?

25.septembris, 21:32 Atbildēt

Vecais- zināms kremļa trollis, kurš tika patriekts no vairākiem portāliem, tagad mēģinās dirst šeit.

Nu vai tu, dzīvniek, neesi viens utains cūka?

26.septembris, 1:26 Atbildēt

Tev, tie dzīvnieki pilsētas dzīvoklī lien? Es dzīvoju meža vidū un man nav problēmas ar meža zvēriem. Kur Jūs tādi rodaties?Es varu gan stirniņas, gan mežacūkas pabarot. Tas, ko vēlāk dara plēsēji, nav mana problēma, tā ir tikai barības ķēde.

26.septembris, 19:49 Atbildēt

Nekas nevar būt cietsirdīgāks un nežēlīgāks kā doma nošaut lācēnus !

25.septembris, 22:19 Atbildēt

Nekā tamlīdzīga. Zini, ko aziātu orda, ienākot Austrumprūsijā, darīja ar vācu sievietēm?

26.septembris, 1:31 Atbildēt
Andris Fon Kiwi > 583738203030947

Es jutu ka mes to tulit uzzinasim no Marcenes plaistuves bedres tirsas

26.septembris, 3:02 Atbildēt

Vajag iešaut miega zāles, pielikt GPS raidītāju un sekot viņu gaitām, dodot iespēju arī citiem sekot tām kartē un attiecīgi plānot darbības... Igaunijā tā dažiem lāčiem lāčiem esot...

26.septembris, 8:13 Atbildēt

Pareizi, arī tā var darīt.

26.septembris, 16:12 Atbildēt

Protams, ka labāk būtu notvert lācēnus un, tā vietā, lai likvidētu, labāk būtu nodot kādam zooloģiskajam dārzam. Bet... Eh, te taču ir Latvija... Tāpēc ir tādi dzīvnieku nīdēji, kuriem labāk patiktu ar sadistisku smaidu uz lūpām lācēnus nošaut, lai pēc tam palielītos tādiem pašiem pajoliņiem, ka, redz, lāci esot nošāvuši.

27.septembris, 20:44 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 22:08

Jaunākās diskusijas