Latviešu zinātniece: Pašdarinātas sejas maskas var būt bīstamas citiem

tautaruna.lv 8.marts, 7:00
 
Reuters/Scanpix/LETA
Izmantojot pašdarinātas vai nepārbaudītas maskas, ir risks, ka tās pārvērtīs elpas pilienus aerosolā. Tādā gadījumā tie nenokritīs zemē, bet paliks gaisā, potenciāli apdraudot to, kurš tos ieelpos, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa.

Auduma maska ir laba, ja tā ir ergonomiska, piekļaujas sejai un imitē respiratoru, uzsvēra Dāboliņa. Maskām ar vīli pa vidu cauri iet mitrums, un tās neveic aizsargfunkciju, taču liela daļa tirgū pieejamās maskas ir tieši šādas.

Viņa sacīja, ka medicīniskā maska vairāk pasargā apkārtējos, bet auduma maska - tās valkātāju.

“Lai tas būtu labs filtrs vīrusam, tam jābūt ļoti smalkam, slāņotam, tādam, lai vīruss, ejot tam cauri, pusceļā izžūtu un aizķertos. Izmantojot higiēniskās maskas, mēs savstarpēji solidarizējamies un nespļaujam viens otram virsū,” atzina Inga Dāboliņa.

Inga Dāboliņa zināja stāstīt, ka, intensīvi lietojot un kopjot jebkuru tekstilmateriālu, tā īpašības mainās, turklāt, ja to izmanto kā filtra materiālu, jābūt noteiktam, pēc cik mazgāšanas reizēm tas vairs neveic savu funkciju. Diemžēl šādas informācijas par maskām visbiežāk nav.

Avots

Komentē 6

 
Anonīms
 

Drausmīgi.

8.marts, 7:39 Atbildēt

Es šuju maskas pati sev un es šuju tā,lai tiešām pa audumu neietu vīles, resp., man tāda piegriezne, kas tikai apvīlē malu, ir filtra kabata, kas necauršūta ar pamata audumu un ir vieta stīpiņai, lai var piespiest pie deguna. Tāpēc visus tos daiļizstrādājumus nepērku, šad tad uzvelku parasto medicīnisko masku, kad mani darinājumi žāvējas.

8.marts, 8:51 Atbildēt

Malacīte!

8.marts, 12:08 Atbildēt

Paskataties šito lohotronu jutuba kanālā ''TM Studio'' tur vecis rāda aptiekā pirktās aizsargmaskas kuru lietošanas instrukcijā rakstīts...Izdeļije ņe javļajetsa sredstvom individuaļnoj zaščiti.Tulkojumā būtu ,ka aizsargmaska nav izgatavota kā individuālais aizsardzības līdzeklis jo tā neaizsargā neno kā. Totāls $$$$$$$$$$$$$ lohotrons !!!!!!!!!!

8.marts, 19:38 Atbildēt
eva

man ir mediciniska pusgadu jau lietoju un nedomaju pirkt kaudzem man to tik skata pec vajag lai veikala ieietu yn viss so cirku nenemu par pilnu

9.marts, 13:00 Atbildēt

Maskas vispār var būt bīstamas!

9.marts, 14:33 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 21:39

Jaunākās diskusijas