Kas notiek? Zinātnieki nespēj izskaidrot dīvainu parādību Eiropā

tautaruna.lv 3.decembris 2021, 17:30
 
Gints Ivuškāns/ F64
Eiropā strauji samazinājusies zvirbuļu populācija un pagaidām tam nav izskaidrojuma.

Vairāku organizāciju zinātnieki analizēja datus par 378 putnu sugām, kas mīt Eiropas Savienībā un Lielbritānijā. Pētījumā piedalījās eksperti no Lielbritānijas Karaliskās putnu aizsardzības biedrības (RSPB), BirdLife International un Čehijas Ornitoloģijas biedrības. Viņu darba rezultātus publicējis Zenodo.

No 1980. līdz 2017. gadam ligzdojošo putnu skaits samazinājies par 17-19%. Apmēram 600 miljoni īpatņu ir izzuduši. Mājas zvirbuļi cietuši visvairāk, zaudējot pusi no populācijas - 247 miljonus īpatņu.

Mājas zvirbuļu pazušanu no daudzām Eiropas pilsētām eksperti pagaidām nevar izskaidrot.

Viņi kā iespējamos iemeslus min pārtikas trūkumu, specifiskas putnu slimības un gaisa piesārņojumu.

Dabas aizsardzības dienesta BirdLife Europe vadītāja Anna Staņeva izdevumam The Guardian pastāstīja, ka ziņojumā norādīts uz satraucošiem signāliem no dabas. Pasākumus, lai aizsargātu putnus, kas tiek uzskatīti par retiem vai apdraudētiem, viņa nosauca par nepietiekamiem, lai sargātu citu sugu populācijas. Vidi, kura dzīvo putni, iznīcina cilvēki.

Staņeva aicināja visu Eiropas valstu valdības juridiski noteikt saistošus mērķus dabas atjaunošanai. Pretējā gadījumā sekas būs nopietnas, arī cilvēkiem.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

Komentē 15

 
Anonīms
 

Kādas muļķības, ka nezina! Apskatieties skaidrās debesīs kādus dūmu vai miglas mutuļus atstāj reaktīvās lidmašīnas! Kaisa visādu indi, lai cilvēki izmirtu, un dabiski, ka zvirbulīši un citi putniņi mirst ātrāk.

3.decembris 2021, 17:54 Atbildēt

Jā, lai cik tas nebūtu paradoksāli, man ar tā šķiet. Šodien, tīrot sniegu, esmu ievērojis, ko citus gadus nē, ka sniegs atstaro zilganu gaismu, protams, varbūt man rādās, varbūt tā tas bijis vienmēr...nezinu!

3.decembris 2021, 19:37 Atbildēt

Kā tad, kā tad! Laikam jau vajadzētu kaisīt kaut ko kas veicina vairošanos. Laikam jau daudz labāk būtu, ja šobrīd cilvēku skaits būtu kādi 20 miljardi, tad tavus mīļotos zvirbulīšus vienkārši ķertu un ēstu, jo rīt visi gribētu.

3.decembris 2021, 22:17 Atbildēt
īpaši stulbs > yohn.plunt

Labi, Džon, atceros, cik vēl pagājušā rudenī pilni ar zvirbuļiem bija apstādījumu krūmi pie manām mājām, bet šajā rudenī vairs ne tuvu tam. Neviļus padomāju, ka no lielā karstuma uz ziemeļiem aizlidojuši, vai... Cilvēku vairošanos ir iespējams regulēt ar rūpīgi izstrādātām ideoloģiskām un administratīvām metodēm nevis ar vīrusiem un vakcīnām.

4.decembris 2021, 10:05 Atbildēt

Pesticīdos dara savu.

3.decembris 2021, 18:10 Atbildēt

Dabas atjaunošanai, nevis "globālās sasilšanas" fufelim. Un te nu ir jāiegulda naudu, nevis to jāslauc no auniem.

3.decembris 2021, 21:01 Atbildēt

Eiropas pilsētās kā sēnes pēc lietus aug 5G tīkls! Par ko tad Jūs brīnīties?

3.decembris 2021, 21:08 Atbildēt

Valkā follijas cepuri,runājot ka palīdz.

3.decembris 2021, 21:34 Atbildēt
Gunars Stepins > roberts.cipulis

Ir tāds teiciens-labāk follija cepure nekā koka mētelis...

3.decembris 2021, 21:46 Atbildēt
Yohn Plunt > gunars.stepins

Ietinies viss folijā, būs vēl labāk. Nekad neslimosi un nemirsi.

3.decembris 2021, 22:24 Atbildēt

Lai pakontrolē tīrumus,kur tiek migloti pesticīdi.Daudzos produktos arī pēc apstrādes tiek atrastas glifosātu paliekas.Izzūd arī bites,cilvēks naudas dēļ gatavs visu pārvērst pa tuksnesi.

3.decembris 2021, 22:27 Atbildēt

Neesmu zinātnieks, bet man ir mazas aizdomas, ka ir vainīgi baloži — lidojošās žurkas. Tie, savukārt, ir savairojušies līdz neciešamai pakāpei. Nepilda funkciju, kādu daba tiem debusi, iznīcināt kaitēkļus, jo pārtiek no pustrakušu tantiņu kaisītās baltmaizes un atkritumiem, kuru pilsētas vidē netrūkst. Kopš pilsētā, kur es dzīvoju, ieviesa slēgtas atkritumu urnas, nospied pedāli, atveras, izmet, aizveras, baložu skaits ir samazinājies, un ir parādījušies arī citi putni.

4.decembris 2021, 16:00 Atbildēt

xe-xe-xe... ticiet vairāk dzeltenajai presei... Gudvini tādi! :D

Manā reģinonā zvirbuļi, kā reiz, ir nenormāli savairojušies, bet ne par to te...

Man kauns par Rīgas pašvaldību, kura ārzemniekiem nopārdeva piemājas trotuāru, uz kuras kāds no shēmotājiem legāli, bļin, uzblieza to tizlo jaunbūvi.

Man tik ļoti žēl to mūžveco koku, kuru nozāģēja ar Rīgas pašvaldības svētību, ka novēlu, lai uz to jaunbūvi meteorīts uzkristu. Konkrēi.

8.decembris 2021, 20:46 Atbildēt

papildinot: pārdeva valsts mezes gabaliņu uz kura bija asvalts. Tas bija noasvaltēts celiņš kopš padomju laikiem, pa kuru varēja iziet, neejot pāri piemājas pļaviņā iemītai taciņai.

Pašvaldība ne mirkli nesaskaņoja ar mums, LV pamatiedzīvotājiem to pārdošanas darījumu, kaut arī mums, LV pamatiedzīvotājiem IR PIRMPIRKUMA TIESĪBAS. Vot.

8.decembris 2021, 20:51 Atbildēt

Pie mums paldies dievam zvirbuļkugi vasarā vēl čiepst. Bet domē esošo izdzimteņu dēļ, nocirstas visas ievas, kur vija ligzdas lakstīgalas. Varenie Latvijas patrioti , kas valda pilsētā, iznīcināja lakstīgalu populāciju.

16.decembris 2021, 23:12 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 12:49

Jaunākās diskusijas