FOTO: Latvijas mežos atrasta gluži vai unikāla sēne

Lelde Veinberga 3.oktobris 2020, 14:42
 
Kaspars Krafts/F64 Photo Agency
Latvijā turpinās sēņošanas laiks, ko bieži smejot sauc par latviešu nacionālo sporta veidu. Sociālajos tīklos cilvēki dalās ar saviem sēņu guvumiem. Kāda sēņotāja atradusi visai neparastu sēni - Velna pirkstus.

Bildes ar neparasto atradumu sociālā tīkla Facebook grupā publicējusi Ināra, jautājot, kas tā ir par sēni. Tā atrasta Jaunjelgavas pusē.

Ekrānuzņēmums no Facebook

Sēņošanas entuziasti atpazinuši, kā tie ir Velna pirksti, kas nav bieži sastopami Latvijas mežos. Sēņu speciālisti pat aicina iedzīvotājus ziņot, ja šādu sēni atrod.

"Šai zemestauku dzimtas sēne sākumā ir kā pelēcīgi brūngana ola, vienubrīd no tās strauji izaug dobs bālgans kāts ar vairākiem (visbiežāk 4-6, ļoti reti 8) spilgti sarkaniem "taustekļiem", kuri sākumā ir gandrīz taisni un ar savienotām virsotnēm, bet drīz atdalās viens no otra un aizliecas katrs uz savu pusi (skat. video). Uz attālinājušos "taustekļu" iekšējām virsmām visā to garumā paliek daudzas spīdīgi melnas (sākumā - tumši olīvbrūnas) piciņas no lipīgas un smirdīgas masas (glebas), kura pievielina mušas, tādējādi nodrošinot sēnes sporu izplatīšanu. Iegarenās "olas" vidējais caurmērs ir daži cm, kāta garums - aptuveni tikpat, bet "taustekļa" garums - parasti 5-10 cm. Vecumā "tausteklis" ir noliecies uz leju, bieži vien arī vēl citādi izlocīts; tas ir ļoti porains un visai trausls. Šī suga aug vasarā un agrā rudenī, smeļoties barības vielas no lapukoku un krūmu nobirām (vai no mulčas), pārsvarā zālainās vietās. Ārkārtīgi reti sastopama: zināma viena atradne, kas uzieta Jaunjelgavā 2019. gadā. Internetā atrodama atziņa, ka "olas" stadijā esot ēdama, lai arī izteikti negaršīga. Tomēr lielajā vairākumā publikāciju to uzskata par neēdamu," raksta senes.lv.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā.

Vēl sadaļā

 
 
 
 
 
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 12:27

Jaunākās diskusijas