Telefonkrāpnieki sākuši "iebiedēt" iedzīvotājus Latvijā

tautaruna.lv 7.dec 2019
 
AFP/SCANPIX/LETA
Ne reizi vien cilvēki Latvijā sūkstījušies, ka saņem zvanus no ārzemju numuriem, kurus paceļot, runātājs visādos veidos piedāvā iesaistīties dažādas finanšu piramīdās. Par laimi lielākā daļa runātāju saprot, ka tā, iespējams, ir kārtējā krāpniecība un sarunu pārtrauc. Tiesa, kāda mikroblogošanas vietnes twitter lietotāja atklājusi, ka nu krāpnieki pat cenšas "iebiedēt" tos, ar kuriem sarunājas.
"Saņēmu zvanu no lietuviešu numura. Uzreiz zināju, ka no šiem cilvēkiem var atšūties, sakot, ka runā tikai latviski, bet viņi gājuši tālāk - ja nesākšu runāt krieviski, pārslēgšot mani uz maksas zvanu, kā rezultātā nāksies šķirties no 15 eiro/min + 6 eiro par savienojumu," mikroblogošanas vietnē twitter raksta kāda sieviete.

Arī citi ieraksta komentētāji norāda, ka vairākkārt saņēmuši šādus zvanus, kur runātāji uzstājīgi apgalvo, lai cilvēki runā krievu valodā, turklāt piedāvā apšaubāmus finanšu darījumus.

Valsts policija jau vairākkārt aicinājusi iedzīvotājus būt piesardzīgiem, saņemot telefona zvanus no nezināmām personām, kuras sevi iepazīstina kā dažādu uzņēmumu finanšu brokerus vai arī dažādu citu arodu "finanšu speciālistus". Saziņas procesā, krāpnieki izmantojuši telefona numurus, kas reģistrēti dažādās valstīs (Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Portugālē, Itālijā, Austrijā, Francijā, Beļģijā, Anglijā, Vācijā, Rumānijā, Nīderlandē un citās valstīs) un visai uzstājīgā veidā aicina iedzīvotājus investēt finanšu līdzekļus dažādās brokeru/ ieguldījumu platformās, kuras nav tiesīgas darboties Latvijā.

Ar šo "finanšu speciālistu" palīdzību, uzticīgie iedzīvotāji izveido norēķina kontus virtuālās interneta platformās un tiek uzsākta investīciju ieguldīšana. Tādā veidā piesaistītās personas, kuras piekritušas iesaistīties apšaubāmajās finanšu operācijās tiešsaistē, sāk veikt dažādas finanšu darbības, kuru rezultātā vairākos maksājumos pārskaita dažādas naudas summas. Turpinot komunikāciju ar augstāk minētajiem "finanšu speciālistiem" - krāpniekiem, pēc viņu ieteikumiem ieguldītāji turpina veikt dažādas finanšu darbības - pērk un pārdod akcijas, veic citas finanšu aktivitātes, kas kopumā rada iespaidu, ka personas no šīm darbībām iegūst peļņu, taču patiesībā šo naudu zaudē.

Valsts policijai, veicot pārbaudi par šāda veida gadījumiem, ir pamatotas aizdomas, ka šādu naudas izkrāpšanas shēmu īsteno organizēta personu grupa no ārvalstīm, un noskaidrots, ka tie veikti ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs.

Lai sevi pasargātu no krāpšanas, policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem, komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem. Tāpat, pirms pieņemt lēmumu par finanšu līdzekļu ieguldīšanu, jāpārliecinās vai minētais uzņēmums (uzņēmējdarbība) ir reģistrēta Latvijā, kāds ir tā darbības veids, saņemtās licences un jebkāda cita veida informācija, kas liecina par uzņēmuma darbības tiesiskumu Latvijas teritorijā. Par to, vai attiecīgā investīciju platforma vai izvēlētais pakalpojuma sniedzējs ir tiesīgs savus pakalpojumus sniegt Latvijā, iedzīvotāji var pārliecināties FKTK mājas lapā (www.fktk.lv), kur ir atrodama informācija par licencētiem noguldījumu pakalpojumu sniedzējiem Latvijā. Ja tajā neatrodiet informāciju par izvēlēto investīciju platformu vai ieguldījumu brokera sabiedrību, tad to darbība nav atļauta vai ir aizliegta Latvijā.

Tāpat Valsts policija atgādina iedzīvotājiem būt īpaši piesardzīgiem, rīkojoties ar saviem personas datiem, elektronisko maksāšanas līdzekļu (kredītkaršu) datiem un citu personisku informāciju. Lai nepakļautu sevi krāpšanas riskam, nekādā gadījumā tos nedrīkst izpaust citām personām.

Potenciālajiem ieguldītājiem piekrītot aicinājumam, komunikācija turpmāk notiek, izmantojot tērzēšanas lietojumprogrammu "Skype" vai “Whatsapp”. Jāuzsver, ka sarunvaloda starp ieguldītājiem un "finanšu speciālistiem" notiek krievu valodā, taču nedrīkst izslēgt arī iespēju, ka krāpnieki turpmāk var komunicēt citās valodās. Jāatzīmē, ka līdz šim fiksētajos gadījumos, zvanītāji latviski nerunā.

Komentē 14

 
Anonīms
 

Ja redzu ka zvans pienāk ar leišu kodu...es runaju ar viņiem angliski,kā rezultāta otrā gala noliek klausuli!Vairāk nezvana.

7.decembris 2019 Atbildēt

Uz svešiem zvaniem - neatbildu...paskatījos valsts kodu - Lietuva,uzreiz sapratu,ka kāds ķer muļķus.

7.decembris 2019 Atbildēt

Vispār ne uz vienu svešu nummuru neceļu klausuli...

7.decembris 2019 Atbildēt

Ja jau var neiebiedēt, kāpēc tad lai neiebiedē?

7.decembris 2019 Atbildēt

:D pardon, ja jau var iebiedēt, kāpēc lai neiebiedē?

7.decembris 2019 Atbildēt

Manam vīram arī zvanīja,klausuli paņēmu es,pasūtīju labi tālu krieviski,zvanīja vēlreiz,teica,ka es pārkāpjot likumu,nerunādama ar viņu.Nosauca sevi par Vladislavu,uzvārdu neatceros.nobloķēju nk.un viss

7.decembris 2019 Atbildēt

Es arī nobloķēju, bet zvanīja daudzas reizes un katru reizi savs numurs.Gan no Lietuvas un tad sāka no Igaunijas.

9.decembris 2019 Atbildēt

Man visdažādākie piedāvājumi-kriptovalūta un citi-ir arī no Latvijas numuriem.Tagad bieži zvana(telefons uzrāda Rīgu)un uzreiz beidz zvanu.Nekad nav nācis prātā zvanīt ,kaut kā komunicēt.

7.decembris 2019 Atbildēt

Man arī zvanīja. Es prasīju, kā sauc viņu firmu un kur atrodas. Nosauca kaut kādu Global group, kas atrodoties Lietuvā, kaut kādā biroju centrā. Uzreiz pārbaudīju internetā un pieķēru melos, tad viņš likās mierā.

7.decembris 2019 Atbildēt

Es gan atbildu: paņem savu piedāvājumu - samērcē benzīnā, iebāz dirsā un aizdedzini. Kuņa tāda

7.decembris 2019 Atbildēt

Tādi kantori ir arī Rīgā. Uz Latvijas numuriem no Latvijas nezvana, zvana uz ārzemēm. Līdz ar to Latvijas likumi netiek pārkāpti....Mūsu un ES likumdošanas šķirbas veiksmīgi tiek izmantotas. Parasti šādi kantori maskējas kā zvanu centri, kuros strādā 200 un vairāk cilvēki. Darba līgumi sastādīti oficiāli, labas algas, nodokļi oficiāli. Līgumos ietvertas draudu sankcijas simtos tūkstošos...neviens pret šādām firmām neliecinās, jo komerclikums ir svētā govs Latvijā!!! Ja policija un likumdevēji vēlētos pacensties, rezultāti varētu pat būt.

8.decembris 2019 Atbildēt
8.decembris 2019 Atbildēt

Es arī viņus uzreiz iebiedēju, kad pasaku, ka pazvanījuši tiesu izpildītājai. Uzreiz klausuli nomet. Tā jau man zvanīts no vairākiem numuriem un vairākas reizes esmu viņus iebiedējusi :D

9.decembris 2019 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 1:16

Jaunākās diskusijas