"Ko darīt X stundā?" Hermanis vēršas pie Levita un Kariņa

tautaruna.lv 20.jūnijs 2022, 11:30
 
Rūta Kalmuka/F64
Režisors Alvis Hermanis sociālajā tīklā Facebook publicējis, kā pats saka, atklātu vēstuli Latvijas valsts prezidentam Levitam, premjerministram Kariņam un aizsardzības ministram Pabrikam.

Vēstulē Hermanim ir jautājums, kuru, pēc režisora teiktā, viņš gribētu uzdot visas Latvijas sabiedrības vārdā. Runa ir par rīcību tā saucamās X stundas gadījumā.

"Mani sauc Alvis Hermanis, bet man ir jautājums, kuru gribētu jums uzdot visas Latvijas sabiedrības vārdā. Jo šis ir vissvarīgākais jautājums, kurš šai vēstures brīdī interesē mūs, visus Latvijas iedzīvotājus.

Kāpēc mūsu valsts vadība joprojām nav veikusi nekādu sabiedrības instruktāžu vai devusi jebkādus norādījumus, - ko konkrēti katram no mums darīt X stundas gadījumā? Atšķirībā no Polijas, Lietuvas un Igaunijas valdībām, mēs joprojām neesam saņēmuši nekādus detalizētus un tehniskus padomus, kā rīkoties pēkšņa Krievijas uzbrukuma situācijā.
Mēs saprotam, ka militārie atbildes pasākumi varētu būt kara noslēpums, lai tā būtu. Bet, ja reiz esam jums uzticējuši valsts vadīšanas atbildību, mēs sagaidām, ka jūs instruētu arī mūs visus pārējos - kā konkrēti rīkoties un ko darīt, lai pasargātu sevi un savas ģimenes šādā iespējamas krīzes brīdī. Mēs saprotam, ka varianti var būt dažādi, - konvencionāls armijas iebrukums, pēkšņs raķešu uzbrukums, vai kodolkara pārsteigums. Pie visiem šiem variantiem cilvēku reakcija būs tikai un vienīgi panika. Mēs pieņemam, ka panika ir tieši tas, no kā būtu iespējams izvairīties, ja katrs no mums, arī civilajiem, zinātu - kā konkrēti rīkoties un ko pasākt. Kā zināms, 24.februāra rītā tieši panika bija tā, kas paralizēja uz vairākām dienām Ukrainas sabiedrību," pauž Hermanis.
Viņš atklāj, ka, piemēram, kaimiņvalstī Lietuvā situācija ir pilnīgi savādāka.
"Vakar man bija saruna ar vienu Lietuvas valsts teātra direktoru, kurš pastāstīja, ka pirms divām nedēļām Lietuvas valsts aizsardzības ministrijā notika visu lielāko iestāžu vadītāju sapulce, kur viņi tika instruēti kā viņu darbiniekiem rīkoties pie dažādiem pēkšņu Krievijas uzbrukumu variantiem. Piemēram, visiem tika izstāstīts, ka vislielākā kļūda būtu sēsties savās mašīnās un censties evakuēties, jo tas paralizētu ceļus (tas tikai viens piemērs).
Es saprotu, ka varbūt grūti ir noorganizēt visas tautas kopsapulci, bet jums tomēr vajag izdomāt veidu, kā mūs visus informēt un sagatavot iespējamai situācijai, kuru ukraiņi piedzīvoja pamostoties kādā jaukā rītā," pauž režisors.
Viņš piebilst, ka šī vēstule nav nekāda panikas sēšana, bet normāls jautājums, lai pasargātu mūsu bērnus, radiniekus un mūsu vadīto iestāžu darbiniekus.

Jāpiebilst, ka iepriekš par tā saucamo X stundu ir izteikusies radio un TV dīva Baiba Sipeniece-Gavare.

Sipeniece-Gavare, kura skaļi pauž savu attieksmi pret Krievijas un Ukrainas konfliktu, atklāja, ka ar meitām krāmē 72 stundu somas gadījumam, ja kas.

"Krāmēju ar meitām tās 72 stundu somas X stundai jeb gadījumam, ja kas... Domāju - labi, man ir 52 gadi, viss dzīvē izdevies - karjera, ģimene. Bet viņas vēl ir ceļa sākumā."

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā.

Vēl sadaļā

 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 14:13

Jaunākās diskusijas