Eilanda pārdomas par traci ap Brektes murāli izpelnās lielu popularitāti

tautaruna.lv 9.septembris, 19:00
 
Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency
Mūziķis Ralfs Eilands sociālajā vietnē facebook izteicis savu redzējumu par ažiotāžu ap Brektes murāli. Viņa pārdomas guvušas ievērību citu facebook lietotāju vidū.
"Nedaudz pārfrāzējot Metu Greiningu, teikšu, ka par Brektes murāli ir pavisam elementāri — Ja kāda bērns ir Bārts Simpsons, tad pie tā ir vainīgs mājās esošs Homērs Simpsons nevis kāda mākslas darbs.
Šodien skatījos, ka ziņās jau ento reizi figurēja šis Brektes darbs, tādēļ man radās jautājums... Diez tie satrauktie vecāki maz nojauš, ka, bēgot no vilka, viņi ir uzskrējuši lācim?
Labprāt paskaidrošu sīkāk! Proti, ja rūpju pilnie vecāki nebūtu sacēluši šo traci, tad iespējams kāds skolēns, pirmo reizi murāli ieraugot, pie sevis paķiķinātu vai vienkārši parādītu uz darbu ar pirkstu un tad par šo tēmu aizmirstu. Baidos, ka tagad, vecāku saceltās ažiotāžas dēļ, Brektes darbu nu jau ir redzējuši un “savu psihi traumējuši” visi Latvijas bērni, jo tas ir atrodams visos internetos — tvītos, feisbukos, rakstos, diskusijās, instagramos un tiktokos! Ko mēs tagad darīsim? Ir vēl vieni sūdi, ko noraizējušies vecāki laikam neapzinās... Ja viņi tiešām panāks tās sienas aizkrāsošanu, tad varu garantēt, ka Kristiana Brektes mākslinieciskie krutuma punkti uzkāps vēl augstāk un viņš kļūs sabiedrībā vēl atpazīstamāks. Tādēļ es no sirds apsveicu Kristianu ar to, ka jebkurā iznākumā viņš jau ir absolūts uzvarētājs!
Cieņā,
Mācītājs Ralfs Eilands."
Jau ziņots, sociālās tīklošanās platformās izraisījās asas diskusijas par latviešu mākslinieka Brektes gleznojumu uz Rīgas 40.vidusskolas sienas.

Izskanēja arī aicinājumi vērsties Rīgas domē un pieprasīt sienas gleznojumu aizkrāsot.

Murāļa "Veltījums Džemmai Skulmei" tapšanu organizēja fonds "Mākslai vajag telpu".

Kā aģentūru LETA informēja fonda pārstāve Lāsma Goba, murāļa skici radījis latviešu mākslinieks Kristians Brekte, taču uz sienas šo skici pārnesa mākslinieki Miķelis Mūrnieks un "Kiwie".

Siena, kas atrodas Akas ielā 10, ir Rīgas 40.vidusskolas izglītības programmas īstenošanas vietai piederīga, un tā izvēlēta apzināti, akcentējot mākslas izpratnes veidošanu jau no mazām dienām, laikmetīgā veidā mudinot bērnus iepazīties ar vizuālās mākslas mantojumu un spēcīgām latviešu personībām, tādām kā Skulme un Brekte.

Fonds "Mākslai vajag telpu" jau iepriekš ir veidojis projektus, kurā tikuši akcentēti 20.gadsimta otrās puses vizuālās mākslas pārstāvji, taču viņu personības un daiļradi interpretēt vienmēr aicināti bijuši tieši mūsdienu mākslinieki. Sienas gleznojums "Veltījums Džemmai Skulmei" ir projekts, kurā tiek realizēts "tilts" starp divu paaudžu māksliniekiem, kuru mākslinieciskajā praksē ir naivisma stilā gleznoti vai zīmēti modeļi, uzsverot abu nepārprotami spēcīgo tēlu sistēmu radīšanas talantu.

Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

Komentē 55

 
Anonīms
 

Ralf, lai gan bieži tavi komentāri ir, teiksim tā, sakarīgi un "pa tēmu", šoreiz tev nepiekritīšu. Lai nu kur, tavs "mākslas" elks šādi izpaužas, bet skolas lieciet mierā. Neticējās, ka aizstāvēsi personu ar fatālistiski sātaniskām psiholoģiskām ievirzēm. Ja tev pašam būtu bērns pamatskolnieks, kuram jāiet ik dienu šajā skolā, pieļauju, ka tu runātu savādāk. Pasaule ir dažāda, bet ir sarkanās robežas, kuras pārkāpt nevajadzētu.

9.septembris, 19:19 Atbildēt

Neredzu nekādas sarkanās robežas. Normāls murāls, ko var cepties.

9.septembris, 19:41 Atbildēt
Raimis > jelena.sergejeva

Jebkur citur tā arī būtu, bet ne uz skolas sienas.

9.septembris, 20:10 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Bet tur jau nekas tāds nav, ko skolā paši bērni nezīmētu visās malās. Tagad pēkšņi vecāki attapušies, ka tāda glezna kaitēs viņu "nevainīgo" bērnu psihei. Nepalieciet jau galīgi par puritāņiem.

9.septembris, 20:18 Atbildēt
Artis Lapselis > jelena.sergejeva

Tu esi debiloīde

9.septembris, 20:24 Atbildēt
Raimis > jelena.sergejeva

Neko tādu bērni savās kladēs nezīmē. Katrā ziņā neko tik slimu. Diemžēl šeit par savu puritānisma līmeni tev iespraudumu ievietot nevaru. Un pieļauju, ka esi viena no tām, kas sevi ļaujas apgleznot tintes māksliniekiem.

9.septembris, 21:35 Atbildēt
Jelena Sergejeva > 132383638792498

Tevi tak tur neattēloja.Varbūt tāpēc tik škrobīgs?

9.septembris, 21:49 Atbildēt
Perle > raimis

Raimi, zīmē gan. Un jau agrā vecumā. Uz sienām, kladēs un bibliotēkas grāmatās. Tieši tik "slimu", kā Tu to noraksturoji. Plikus pupus, ģenitālijas un kopošanos. Jo to visu var pārpārēm redzēt arī netā un pa TV.

9.septembris, 21:50 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Pastāsti, kas tur ir tik nenormāli nepieņemams?

9.septembris, 21:50 Atbildēt
Raimis > perle

Ok... zīmē, bet bez sātanisma piedevas. Nezīmē sievietes ar kazas kājām, nedabiska skaita acu. Šī nav ne Simpsonu, ne Futuramas animācija. Taču visi labi redz kāds vēstījums tur iekodēts. Tā ir spēle ar zemapziņu. Kā kopš paša sākuma esmu teicis, šāds zīmējums iederas pilsētvidē, taču ne uz skolas ēkas.

9.septembris, 21:56 Atbildēt
Raimis > jelena.sergejeva

Tu neatbildēji uz manu jautājumu. Vēlos zināt, vai mans pieņēmums par tevi ir pareizs?

9.septembris, 21:58 Atbildēt
Ilze Strautina > jelena.sergejeva

Tieši manas domas.

Nekas tāāāds tur tiešām nav.Ko nevar nomierināties .Kā tādi tumsoņas.

9.septembris, 22:04 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Tev vajadzētu noskatīties interviju ar Brekti. Viņš visu labi apskaidroja.Sātanismu jau visur var atrast, pat melnā kaķī. Pamosties, mēs nedzīvojam drūmajos viduslaikos, Tev par inkvizitoru vajadzētu pārdzimt.

9.septembris, 22:05 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Par ko tieši ir jautājums? Tu domā par tetovējumiem?

9.septembris, 22:07 Atbildēt
Raimis > jelena.sergejeva

Saprati mani pareizi.

9.septembris, 22:09 Atbildēt
Beerdrinkers Von Kowelenz > 132383638792498

Kāds tev ir pamatojums tā teikt? Manuprāt, Jelena izklāstīja savu viedokli. Un es viņas viedoklim piekrītu.

9.septembris, 22:09 Atbildēt
Raimis > ilze.strautina

Priekš sievietes zemapziņas šie tēli ir ok... to es sapratu uzreiz... nav pārāk vulgāri, bet ar intriģējošu domu. Tāpēc dāmas ap 20, 30 gadiem tā aizstāv autoru. :)

9.septembris, 22:12 Atbildēt

Vot Raimi, pat ja Jelena Sergejeva būtu notetovēta no galvas līdz kājām, kāda tev darīšana???

Nebāz savu degunu tur, kur nevajag. Tu bez deguna vari palikt.

9.septembris, 22:17 Atbildēt

Raimi, ko tu saprati?

Varbūt vienīgi, pasi saņemot, saprati to, ka tavs īstais vārds nav Daunis.

9.septembris, 22:19 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Jā, man ir tetovējumi, bet tos es taisīju Japānā un tiem ir cita nozīme,nekā parastajiem, kaut gan arī latviešu tautas zīmes arī ir.

9.septembris, 22:29 Atbildēt
Raimis > 583738203030947

Zinu, ka jums te sava mafija, alus dzērāj. Bet runa ir par lietu. Un lieta ir svarīgāka par pieaugušas sievietes atdošanos tintes spiedējiem. (Argumentus es pateicu pirmajos divos komentos, neatkārtošos). Varbūt tā nav, bet, par cik atbildes nav no pašas, tad sliecos domāt, ka esmu uzminējis. Lai jums te labs vakars.

9.septembris, 22:31 Atbildēt
Jelena Sergejeva > 583738203030947

Nu nevar cilvēki nebāzt savu snīpi visur, kur vajag, vai nevajag. Kaut gan es īpaši galvā neņemu.

9.septembris, 22:32 Atbildēt
Raimis > jelena.sergejeva

Paldies par drosmi atbildēt... vizuāli noformētu atbildi neprasīšu. :)

9.septembris, 22:46 Atbildēt
Māriņa > raimis

Raimi, tu esi debiloids, jeb tikai izliecies par tādu? Marcis, gadījumā, nav tavs brālis?

9.septembris, 23:06 Atbildēt
Jelena Sergejeva > m.ri.a.60e61ddb0621e

Raimis vienkārši ir, kā klosterī audzis un nedaudz aizkavējies tur. Nevar spriest par cilvēku, tetovējies, vai ne, kāda māksla patīk, vai kāda mūzika un kino. Ar šādiem cilvēkiem diemžēl nākas saskarties un tādiem ir grūti kaut ko ieskaidrot.

9.septembris, 23:38 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Es jau labprāt atgrieztos 20,30 gadu vecumā.

10.septembris, 0:27 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Es nelieku savas bildes pa labi un kreisi. Varbūt kaut kur esmu trāpījusi kadrā no Kurland Bike Meet. Ja tik ļoti gribas apskatīties, tad jāgaida līdz nākamajam gadam. Vienīgi varu apbēdināt, tajās vietā,kuras tevi varētu uzbudināt, nav tatu.

10.septembris, 1:14 Atbildēt
Raimis > jelena.sergejeva

Tas labi, ka tajās vietās tatu nav vērojams, uzbudinošā moto pasažiere... Un par mani nevajag izdarīt pārsteidzīgus secinājumus. Viss no apstākļiem un situācijas atkarīgs. Tas forši, ka mazliet no sākuma tēmas novirzamies uz šajā murālī vērojamo skaistāko un intriģējošo daļu. :P

10.septembris, 9:14 Atbildēt
Jelena Sergejeva > raimis

Uz skolas sienas nav labi, bet uz mākslas muzeju var vest. Kaut kā neiet kopā.

10.septembris, 9:43 Atbildēt

Raimi, Jums tāda kaut kāda dubultā morāle. Ja tas murālis būtu uz citas ēkas pa ceļam uz skolu, tas nekaitētu, bet tieši uz skolas sienas tas kaitē. Tā pēc jūsu teiktā var spriest. Ar bērniem jārunā arī par mākslu ne tikai par makdonaldu un multenēm. Ja pašam trūkst izglītotības, iesaku smelties zināšnas internetā, lai bērns augtu pilnvērtīgs un viņu netraumētu ne murālis, ne krāniņi un pliki ciči uz katras 5.sienas

10.septembris, 10:25 Atbildēt
Raimis > ironic.bee

Tieši tā, pareizi mani sapratāt. Arī pa ceļam uz skolu tāds drīkst būt, taču ne uz pašas skolas! Viss, šo tēmu slēdzam.

10.septembris, 11:40 Atbildēt
Marcis > m.ri.a.60e61ddb0621e

Bet tu esi viena prasta un stulba neta mauka....

10.septembris, 11:47 Atbildēt
Jelena Sergejeva > marcis

Tev laikam tiešām zobi pa daudz.

10.septembris, 12:14 Atbildēt
Alise Alise > ironic.bee

Un tas izcili pretīgais murāls ļoti izglītos bērnus mākslas jaytājumos????

10.septembris, 15:41 Atbildēt
Jelena Sergejeva > alise.valnere

Vai tad tas ir domāts izglītošanai? Jebkurš skolnieks, par seksu būs izglītotāks, nekā mēs visi kopā. Ja piektajā klasē var palikt stāvoklī, tad šito ieraugot paņirgs.

10.septembris, 19:07 Atbildēt

Laikam Marcim taisnība. Ralfs izskatās pēc peredasta.

9.septembris, 20:30 Atbildēt

Tu slima homofobiska ateja stulbais neta idiots, un esi nekad neesmu teicis, ka Ralfs Eilands ir pederasts un slimas idiots biji izdomajis, ka Ralfam ir sieva un divi berni,un Ralfs tikai atbalsta LGBT un piedalas LGBT praidos.

10.septembris, 10:31 Atbildēt
Jelena Sergejeva > marcis

Nomierinies tak vienreiz ar savu lgbt. Vajadzēja uz Lietuvu braukt savējos atbalstīt, varbūt arī noķertu kādu olu zobos.

10.septembris, 11:41 Atbildēt
Marcis > jelena.sergejeva

Bet tu viena stulba un homofobiska ateja pakluse un ari 2021 gada Riga bus atkal lielais Baltik Pridi un es tikai atbalstu LGBT

10.septembris, 11:51 Atbildēt
Sarmite Nikitina > jelena.sergejeva

Tak kurš viņu tur pieņems,drīzāk pa zobiem dabūtu ar kādu akmeni.

10.septembris, 11:52 Atbildēt
Jelena Sergejeva > marcis

Kad Idiot 2021.gadā atkal būs "Baltik Pridi". Un drinker vēl man piekasās par rakstību.

10.septembris, 12:17 Atbildēt

Kad šo "pseidomākslinieku" piemin kā "spēcīgu" varu piekrist tikai vienā aspektā. Paskatieties viņu pēdējos {un ne tikai} darbus lai nonāktu pie loģiska secinājuma - Tik izteikti "spēcīgi" izkropļota prāta redzējumi tiešā sen nav bijuši redzēti šajā mazajā piejūras valstiņā.

9.septembris, 20:54 Atbildēt

Jā, viņam ir savādāka pieeja mākslai, bet nu visiem neizdabāsi. Nevarētu teikt, ka super, bet būs normāli. Nevar visi būt vienādi.

9.septembris, 21:57 Atbildēt

Medmāsu arī vajadzētu pieskrūvēt pie murāļsienas,nav ko viņai darīt pie Mākslas muzeja!

9.septembris, 23:58 Atbildēt

Steizandes efekts te nebūs,ralf!

10.septembris, 0:01 Atbildēt

Nez, ko par šo teiktu jēkabpiliete Aija Zariņa?

10.septembris, 0:03 Atbildēt

Pagājušo sestdien biji Fontaine city?

10.septembris, 0:21 Atbildēt
Diduu > jelena.sergejeva

... eh, kā gribētos tur būt - kūkas ēst un šņabi sūkt...

10.septembris, 7:17 Atbildēt

Vienkārši apnika ar šitiem strīdēties, mazliet jānovirzās no tēmas. Tur bija labs koncerts,uz kuru varēja visi tikt.

10.septembris, 9:46 Atbildēt
Diduu > jelena.sergejeva

Patīk metāls? ;)

10.septembris, 20:52 Atbildēt

Nu re, viena radniecīga dvēsele.

11.septembris, 0:14 Atbildēt

Ka kādi tur Rīgas padumes ar Mākslas akademijas profesūru vienā rindā PLIKĀM PAKAĻĀM netā ieliktos

..... ne tas vien publicions būtu

10.septembris, 8:57 Atbildēt

no sērijas " kaut jel kas, izņemot nekralogu" ... nopopularizēties ....

10.septembris, 11:36 Atbildēt

Cik tad var..! Vienreiz taču te visu izrunājām un nospriedām, ka uz sienas attēloti daži no Marča seksuālajiem partneriem.

10.septembris, 12:37 Atbildēt

Nu jā, ja nu vienīgi viņa fantāzijās.

10.septembris, 17:51 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 1:42

Jaunākās diskusijas