"Ja teātrī ienāk politkorektums, tad tas ir jāslēdz ciet"; Hermaņa 7 ētiskie uzvedības noteikumi

tautaruna.lv 27.februāris, 18:45
 
Rūta Kalmuka/F64 Photo Agency
Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs, režisors Alvis Hermanis sociālajos tīklos publicējis "septiņus ētiskos uzvedības noteikumus" teātra darbiniekiem un skatītājiem.

"1. Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem.

2. Mūsu teātris un politkorektums nav savienojami. Jo teātra uzmanības objekts ir cilvēka pētniecība visās viņa izpausmēs. Ja mēs pieļausim parādīties tikai glītajai un kārtīgajai cilvēka dabas pusei, mēs nekad neuzzināsim itin neko par cilvēka noslēpumiem un bezdibeņiem, - kas ir tieši tas, kas mūs šai darbā un dzīvē interesē. Jo pārējais - ir vienkārši garlaicīgi un nav arī patiesība.

Ja teātrī ienāk politkorektums, tad teātris ir jāslēdz ciet un mums visiem ir jāiet mājās.

3. Mūsu teātrī ir atļauts jokot par visu un bez jebkādiem ierobežojumiem.. Ir atļauts stāstīt aizskarošas anekdotes bez jebkādiem ierobežojumiem. Ja cilvēks strādā teātrī vai nāk uz teātri kā skatītājs - viņam ir jāmācas pašam tikt galā ar situāciju, kurā kāds viņu ir vārdiski aizskāris vai aizvainojis viņa jūtas. Jo tā ir tikai viņa paša uztveres problēma un ne savādāk. Tas pieder pie dzīves un tas ir normāli - dzīvot starp citiem cilvēkiem, kuri neesi tu. Ja cilvēks ar šo netiek galā un ir pārāk vārīgs - ļoti rekomendējam izvairīties no teātra apmeklējuma.

4. Mūsu teātrī ir atļauts flirtēt un uzsākt romānus gan starp aktieriem, gan starp skatītājiem, gan visas citās kombinācijās.

5. Mūsu teātrī ir atļauts strādāt cilvēkiem ar visdažādākajiem politiskajiem uzskatiem. Jo dažādāki - jo labāk un interesantāk.

6. Mūsu teātrī ir atļauts ne tikai neslēpt un nekaunēties, bet arī nebaidīties runāt un atklāti strīdēties par saviem politiskajem uzskatiem.

7. Mūsu teātrī katram ir atļauts ticēt, ka viņa uzskati ir paši pareizākie."

Režisors jau iepriekš aicinājis uz viedokļu daudzveidību un domāt kritiski, jo pēc Hermaņa domām "šaubās tikai gudri cilvēki".

Alvis Hermanis ir latviešu teātra un operas režisors un bijušais aktieris. Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs. Kopš 90. gadu beigām vietējā, kopš 21. gs. sākuma starptautiskā mērogā viens no atzītākajiem Latvijas režisoriem. Triju Zvaigžņu ordeņa saņēmējs. Vairākkārtējs Spēlmaņu nakts balvas ieguvējs, saņēmis arī Lielā Kristapa balvu kā labākais aktieris.

Komentē 10

 
Anonīms
 

Egils Levits ir kā spoža zvaigzne. Spīdums, kas šai zvaigznei piemīt, ceļas no dziļas inteliģences, no izcilas izpratnes par Latvijas vietu un lomu Eiropas un pasaules kontekstā. Latvijai ir ļoti nepieciešama zvaigzne, kas apspīd mūsu valsts tumšos beztiesiskos kaktus. Viņš spēj visus putnus, kam nošļukuši knābji, ar savu lielo ticību Latvijas valstij un latviešu nācijai atkalt celt spārnos.

(Dzejniece Māra Zālīte)

27.februāris, 19:39 Atbildēt

Neviens par Vējoni līdz šim Latvijai labāks nav bijis.

28.februāris, 10:15 Atbildēt
Gaujmalas Peksis > izidors.m.rkak.ns

Nu ja, jūs jau abi divi līdzīgi...

28.februāris, 11:22 Atbildēt

VVF bija viss labaka,pec CCCP laikiem.

28.februāris, 14:42 Atbildēt
bezkaunīgais sivēns > izidors.m.rkak.ns

Bija gan, A.Bērziņš.

28.februāris, 16:59 Atbildēt

Analoģiski tam, ka "ķeriet zagli", visskaļāk kliedz zaglis, morālais kroplis runā par morāli, pats būdams skatuvisko perversiju (seksuālo ainu) ģēnijs pēcpadomju visatļautības gados, apkalpojot tādus pašus morālos kropļus pseidointelektuālajā un mietpilsoniski primitīvajā vidē. Neredzēta muldēšana, vēloties izpatikt pussmadzenēm. Kaut kas tāds ir iespējams tikai debilitātes laikmetā, kad jebkura amorālā, antiracionālā, antiobjektīvā, antipatiesā doma saņem kaut kādu puscilvēku aplausus un cilvēciskuma holokausts jau ir nonācis dehumanizācijas krematorijā. Savā ziņā unikāls materiāls, jo ūnikuma statuss var būt arī kolosālām bezjēdzībām, šausmīgam morāli tikumiskajam pagrimumam. Divkājainā pretīgā būtne pati izrāda sociumam sava pretīguma fundamentālo pakāpi. Tas arī ir savā ziņā unikāli! Ūnikuma cēlonis noteikti ir egotisms un idiotija, neko nezinot un neko nesaprotot par brīvības un atbildības vienotību, savstarpējo pakārtotību. Tukšpauris nezina, ka brīvība bez atbildības neeksistē un atbildība ir pirmajā vietā jebkuras brīvības kontekstā. Tajā pašā laikā nav tik liels muļķis, lai nezinātu par iespēju dzirdēt latviešu pajoliņu aplausus saviem patoloģiskajiem murgojumiem. Brīvvalstī ir izskolota un izaudzināta ļoti bieza cilvēcisko nevērtību kārta,- gandrīz divām paaudzēm brīvība nav nekāda vērtība, un brīvība netiek saistīta ar atbildību.

27.februāris, 19:42 Atbildēt

Acīmredzot kultūrnācijai vajadzīgs deserts! Visos medijos tiek pārpublicēts amoralitātes šedevrs. Grūti atcerēties tik spilgtu morālā pagrimuma piemēru. Acīmredzot liels bars noticēs, ka "politkorektums" ir slikts vārds un cilvēkam nav vajadzīgs būt politkorektam - taktiskam, pieklājīgam sarunā par politisku, sociālu tematiku. Teātris ir jāslēdz ciet, ja tajā atklājas deģenerācija.

27.februāris, 20:00 Atbildēt

A.Hermanis ir kā ķirurgs, kurš uzšķērž augoni un nežēlīgi izspiež strutas paša slimnieka labā, sāpīgi, bet cita ceļa vienkārši nav. Tas pats ir ar sabiedrību, protams, neviens negrib atzīt, ko katrs slēpj aiz "politkorektuma" maskas un pēc maskas noraušanas pats ir šokā par sevi, te nu ir lieki bārstīt visus iespējamos epitetus, lai aizstāvētu savu pozīciju, jo emocionālais pārdzīvojums lasītājam (klausītājam) izpaliek.:)

1.marts, 9:15 Atbildēt

Starp citu, mūsu Jēkabpils domē ir tieši tāpat.

28.februāris, 10:14 Atbildēt

A.Hermanim 100% taisnība.

28.februāris, 17:02 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 11:00

Jaunākās diskusijas