Žaklīna Cinovska par simtgades svētku tēriņiem: Mantrausība. Negausība. Korupcija

tautaruna.lv 7.dec
 
Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency
Simtgades svētku kulminācija jau pagājusi, taču joprojām nerimst diskusijas par apjomīgajiem tēriņiem svētku sakarā. Miljoni svaidīti kā nevērtīgi centi. Jau ziņots, ka Valsts kontrole veiks simtgades programmas tēriņus 2018.gadā.

Pēc valsts kontrolieres teiktā, revīzijas iestāde vērtēs simtgades pasākumus kopumā, lai saprastu ieguvumus un kļūdas, ko ņemt vērā, domājot par nākotnē gaidāmiem pasākumiem.

Savu viedokli par simtagades tēriņiem sociālajā vietnē facebook paudusi arī TV režisore un producente Žaklīna Cinovska, vislielāku kritiku gan veltot koncertam "Mīlestibas vārdā. 18+".

"Mantrausība! Negausība. Korupcija. Materialisms augstākā pakāpē! Patriotisms- nulle! Tas ir mans raksturojums 100gades pasākumiem, bet visvairāk "Mīlestibas vārdā". Ziniet kapēc?

Neviens (gandrīz neviens), sākot ar KM, beidzot ar pašiem mūziķiem nav ieminējies, ka tas vispirms ir liels gods uzstāties valsts mēroga pasākumos. Par savu pilsoņa pienākumu veltīt savu mākslinieka devumu savai Valstij tādos svētkos!! Uzskatīt to par lielāko cieņas apliecinājumu, ja vispār esi uzaicināts piedalīties tādā notikumā, ko redzēs VISA Latvijas tauta!
Palikt vēsturē... pastāstīt to kādreiz saviem mazbērniem... iepriecināt savu tautu... Tukša skaņa, kas šodien gandrīz nevienam vairs neko neizsaka.
"Cik, kas, kad, par ko saņēma, kādi "otkati 'bija vai nē, Šipkēvics zaglis vai naivulis, kuram nabadziņam paslīdējusi kāja, atklāt vai neatklāt publiski honorārus, ētiski vai neetiski utt... "
Haloo! Cik bieži ir šādi svētki valstij? Cik bieži mēs varam būt tik lepni un vienoti? Tas ir jautājums, kur pirmai saknei jānāk no KM. KULTŪRAS ministrijas. Kultūra tā vispirms ir cilvēka cieņa pret sevi un apkārētjiem. Garīguma kultivēšana un atīstīšana. Kultūra kā māksla un paši mākslinieki. Tā nav ne fin min ne ekonomikas ministrija, kurai jādomā par sausiem skaiļtiem un exeltabulām.
Mums ir kultūras institūcijas kultūras institūciju galā, bet vai kāds vispār ko līdzīgu dzirdējis? Varbūt esmu ko palaidusi garām.


Bez naudas tiešām daudz neko neizdarīsi, bet balstoties uz šiem pēdējiem notikumiem, nav pat saskatāma ētikas kripatiņa garīguma un mākslas virzienā.


Bet mēs sevi cildinām kā mega garīgu tautu, dziesmu dziedātāju, dainu lasītāju? Nebrīnīšos, ja pēc šī skandāla, kur KM būs spiesta izstrādāt regulu un izlems strikti honorārus, kādreiz Barontēva jubilejā būs arī noslepenota tāme par to, cik maksās vienas tautas dziesmas nolasīšana.
Cinisks joks? Bet, manuprāt, tālu no tā vairs neesam.

Jau pirms pāris gadiem tikai no Jānis Lūsēns uzskanēja publiskie aicinājumi Latvijas māksliniekiem- veltīt savus darbus, savu mākslas artavu šīm svinībām bez maksas. Lai ieekonomētu valstī jau tā trūkstošos līdzekļus, jo viņš paredzēja gan korupciju, gan to, ka nu tik visi gribēs uzvārīties. (!!) Neviens, neviens uz to nenoreaģēja! Pat ne pati KM!!!


Arī Olga Rajecka te ik pa brīdim komentāros atgādina, ka viņa un daži citi mūziķi regulāri sevi ziedo labdarības koncertiem. Un šie ir divi Latvijai leģendāri mākslinieki, kuru honorāri ikdienas komercpasākumos ir vieni no augstākiem, jo viņi nav nekādi iesācēji.


Man personīgi pilnīgi vienalga vai Šipkevics jr. saņēma 17 vai 70 tūkstošus, vai meitenes, kas otro reizi mūžā kāpj uz skatuves saņem vairāk par leģendāriem māksliniekiem, mani uztrauc šī sabojātā materiālā domāšana, kas pašos pamatos ir kropla un degradējoša pašai mākslai un pašai mākslinieka dvēselei. Un šodien tā nāk tieši no KM.


Un nevajag man te stāstīt, ka visi grib nopelnīt. Jā, grib! Tikai ja esi izvēlējies šādu mākslas ceļu (godīgi sirdī, nevis tikai skaudra naudas aprēķina un slavas dēļ) pavēro pasuli sev apkārt, palasi vēsturi. Reti, kurš mākslinieks uzreiz iekritis naudas mucā un palicis tur bez pūlēm vienmēr. Visā normālā pasaulē jaunie mākslinieki paši teju gatavi piemaksāt, lai tik viņi varētu parādīties plašākai publikai, savukārt, megazvaigznes pat neiedomājas prasīt honorāru nozīmīgos pasākumos. Pat viņi to uzskata par GODU! Tā ir norma. Tā ir cieņa pret sevi, saviem skatītājiem un mākslu.

Pols Makartnijs uc.. mūziķi Olimpiādē uztājās par 1 £ !! Vienu! Simboliska summa, lai varētu noslēgt līgumu! Domā SOK nevarēja atļauties pasaules zvaigznēm honorārus? Nevarēja, vai kopā ar pašiem māksliniekiem izvērtēja citas vērtības?.....links uz rakstu

Esmu pārliecināta, ja no KM nāktu uztādijums ar godprātīgu un patriotisku aicinājumu: tā, mēs sedzam visas tehniskās un prakstiskās izmaksas un uzaicinām konkrētos māksliniekus uzstāties tādā un tādā tematiskajā svētku koncertā! Valstij ir nauda tik un tik. Domā, ka kāds atteiktu? Es pat varu saderēt, pat Pauls neprasītu honorāru! Vaikule atlidotu no Maskavas ar visu Stībeli par savu naudu!
Bet, ja nu reiz ir uzstādījums- prasiet, cik jums vajag... nu tad arī džeki paprasa. Kuram godaprāta vairāk, kuram mazāk. (kā redzam- Jubalts uzķērās uz kolēģu meliem, jo ir godprātīgs mūziķis, bet skolniekiem honorāru izsniedza acis nepamirkšķinot par 1 dziesmu vairāk kā izciliem Dziesmusvētku virsdiriģentiem ar viesiem mēģinājumiem!)

Vienkārši mūsu ierēdņiem nepastāv tāda domāšana un tā, diemžēl, ir ļoti lipīga un inficējoša. Ja paskatamies plašāk, tā ne tikai kropļo komerc tirgu, bet visu sabiedrību. Bet par tirgus kropļošanu, esmu pārliecināta, tādā KM pat nevienam nav pat nojausmas, kas tas vispār tāds ir.


To spilgti pierāda ministres bailīgais skaidrojums- ja publiskos tāmes, daži mākslinieki atteiksies!


Nopietni? Tas ir komercpasākums, vai valsts valsts aicinājums? Negribi piedalīties valsts mēroga svētkos- nepiedalies, būs citi, kas piedalīsies un vēl paši piemaksās. Absurds. Tas vairāk izskatās pēc ierēdņu subjektīvas atlases, ajj, mans mīļotais mākslinieks var atteikties, ajj... Ko nu?
Viss ir ačgārni pamatos! Viss tieši kājām gaisā.

Protams, es te nerunāju par lielgabarīta, lielā apjoma darbiem- kantātēm, lieluzvedumiem, kas autoram prasa vairākus mēnešus, varbūt pat gadus darba. Es runāju par samērīguma principu starp reālo komercsituāciju un pasākuma pievienoto vērtību- valsts līmeni.


Skatoties uz visu augstāk te minēto, varu tik aprakstīt konkrētu piemēru no savas pieredzes. Manā paziņu- kolēģu lokā parādījās jaunu džeku rokgrupa. Samērā labi spēlē, gaumīgi izskatās. Pa dienu, kā jau normāli pilsoņi, visi kaut kur strādā, pa vakariem mēģina. Dažreiz kādā kultūras namiņā arī uzmuzicē. Es kā aktīvs pilsonis, kas vienmēr kādam grib palīdzēt, viņiem piedāvāju, varbūt es parunāšu ar Virgu un Jūs varēsiet iesildīt kādu lielo koncertu LĪVIem?


Pirmais pretjautājums pussekundes laikā- cik maksās? Es saku, ka nezinu, nu tehniskās un ceļa izdevumus, bet par honorāru... nu tur jums pašiem būs jāsarunā. -Nē, mēs tikai par tādu un tādu maksu! -Ok, bet tā tak lieliska iespēja Jums kļūt zināmiem lielākai publikai, Līvus tak zin visi!, es vēl mēģinu apskaidrot teoriju! -Nu, nezinu, jārunā ar čaļiem.


Un ziniet, kāda bija summa? Latvijas rokleģendas var tik pasapņot. Jo redziet, kādas valsts institūcijas svētkos viņiem vienreiz pirms gada tādu samaksāja!! Tā lūk.


Ir pagājis gandrīz pusotrs gads un viņi kā spēlēja tā spēlē savā garāžā un atkal gaida kādu, kas reizi 2 gados ko tādu kāda valsts iestāde atļausies atkal. Bet nav ko apvainoties uz viņiem. Mums tāds laikmets un tāda, diemžēl, valstī cilvēkiem domāšana, kur pasaulē pieņemtie paņēmieni un loģika vienkārši nestrādā. Dēļ kā? Viena sadaļa te aprakstīta augstāk.

Jo, ja nebūtu šī tagadējā skandāla, es varu sadarēt, ka lielākā daļa gan šī, gan citu valsts apmāksāto pasākumu jauno mākslinieku arī turpmāk radītu galvassāpes komerc pasākumu producentiem pieprasot mega honorārus,ko loģiski tirgus nevar atļauties. Bet, ja tirgus to nevar atļauties, tad problēmas un bardaks palielinās ne tikai nozarē,bet nozares biznesā. Bet bizness, tie jau ir nodokļi un paši skatītāji.
Un varam tik minēt, kamdēļ ministrija ignorē reālo tirgus situāciju (to taču tik ātri noskaidrot!) un tik viegli svaidās ar mūsu naudu."

Komentē 31

 
Anonīms
 

Beidzot runāsim atklāti- valsts pataisīta par 100% plutokrātisku valsti!

7.decembris Atbildēt

ne pa velti ar šo sievieti,esmu dzimis vienā gadā un vienā dienā,un mēs stingri abi domājam vienādi un LV valda korupcija kuru neviens nekontrolē.Viss.

7.decembris Atbildēt

Es ariī tajā pašā gadā un datumā dzimusi. Kā kulaks uz acs- visu cieņu Žaklīnai!

8.decembris Atbildēt

Fantastiski! Parakstos zem katra vaarda! Beidzot skaidri un gaishi noveerteeta situaacija!

7.decembris Atbildēt

priekš kam ta latviešiem sava valsts - lai par pliku paldies dziedātu? Kultūras dinozaurei grauž aci, ka kāds mēkaķodamies, viņas ieskatā, arī nopelna?

11.decembris Atbildēt

Paskatīju komentus- tik daudz bumbu sasperts kultūras un mākslas , kas pie latviešiem ir viens un tas pats, vārtos. A tie jau nebija Šipša svētki, bet iespēja, tā pat kā Žaklīnai, nopelnīt kādu labu grasi. Kur tad latviešu oligarhi un citi labieši, ka nevarēja labi samaksāt, dabūjuši jau bija? A varbūt viņiem tas goddevīgais status nemaz nepienākas, ja pat nevīžo uzriktēt labus svētkus, bet aizņemti pat tādā svētā laikā ar kapeiku trenkāšanu, un, Raiņa vārdiem sakot – brāļu apspiešanu? Smieklīgi tie latvieši ar cepšanos un savu valsti, un, vai pārmest Puķinam, ka viņš nevelta laiku, lai par to pasmietos?

11.decembris Atbildēt

Šoreiz 100% piekrītu!!!

7.decembris Atbildēt

Arī es atbalstu katru vārdu! Un brīnos, ka ir tik maz atbalstošu komentāru!...kas ir ,latvieši, bailes parādīt savu seju?

9.decembris Atbildēt

Pilniga taisniba...un kauns...pasdarbibas kolektivu vaditajiem ..kas patiesiba veido Dziesmu svetku pamatu stradaa ar cilvekiem...maksa kapeikas...a te kkadi šmurguļi. pārverte sevi..un sanem astranomiskas summas

7.decembris Atbildēt

Paldies, Žaklīna! Beidzot.... beidzot sakarīgs viedoklis.

7.decembris Atbildēt

Pareizi! Latvisko dabu apmaksā ? Kur tas redzēts!!!

1993. gada 18. februāra naktī iznīcinātās Rīgas Latviešu Biedrības darbā mēs neprasījam ne kapeikas!

Tagad, viltus biedrībā par naudu nelieši imitē latviskumu!

Lasiet patiesību manā rakstā www :"Mosties, celies, strādā"!

8.decembris Atbildēt

Skaisti nolika! Pa vietām un plauktiem! Sevišķi par ''ņolatviskošanu''. Man šermuļi pārskrēja....

7.decembris Atbildēt

kas cepās par naudu..nauda blefs ..maksā visiem....cik .kāda atšķirība BET.nebija kvalitātes 100 .gades pasākumā...uguņošana ..kas bija krastmalā ...blefs , pēdējās divas minūtes šāva .pirms tam stiepa gumiju..pukš..............pakš..........pukš..................................pakš,pukš...........katram savs viedoklis, bet pamatā jābūt izglītībai........

7.decembris Atbildēt

Ļoti skaidri un pareizi pateikts.,tā ta Latvija arī tiek izzagtā un likvidētā

7.decembris Atbildēt

Vai jau visus 27 brīvvalsts gadus Latvijā neplosās mantrausība,zaglīgums ?

Augstākais zagļu ,noslepenotais smerdelīgais lidojums, ir Citadeles izšeptēšana lētāk par valsts ieguldījumu

Pareksā.Ko nabaga nodzītie mākslinieciņi ,? Tie tik iegaudojas : Kur tie citi,tur es ar !

Jūrmala Jolkai ieatkatēja 250000 par 4 dziesmām !Tas viss saucas :Vājprāts !

Maizītis ierādīja tiesībsargājošiem orgāniem turēt acis ciet un neredzēt,ka valstī oligarhi un miljonāri aug kā sēnes pēc lietus.

7.decembris Atbildēt

SUPER ! ĪSI , PRECĪZI , SKAIDRI PATEIKTS - BEZKAUŅAS - ŠITA SVĒTKUS IZMANTOT ! ŽAKLĪNAI TAISNĪBA UZ VISIEM 100 ! KULTŪRAS MINISTRIJAI UN PASĀKUMA ORGANIZATORIEM PILNĪGS PTFŪ UN PĒ !

7.decembris Atbildēt

Vismaz viens cilvēks nosauc visu īstajos vārdos …. pēc šī raksta man kauns ka mūsu kultūru vada NA KLIĶES MADĀMA MELNBĀRDE … patriotisma audzinātāja jaunajai paaudzei … rausiet ko varat …. MELNBĀRDEI AR KAUNU VAJADZĒTU DEMISIONĒT ….

8.decembris Atbildēt

Gaidi gan, viņa šķiet mūžīga, sēdēs KM neizkustināma,ar ziedu vainadziņu galvā.

8.decembris Atbildēt

...un mani satrauc LV aizmirstas kulturas personas-kultiveja kulturas namu dzivi,bija tur IEKSA ar sirdi un dveseli-aizgaja pensija-LV AIZMIRSA,...un Jus tikai par naudu...SKUMJI

8.decembris Atbildēt

Kur bija Knabs? Un kur viņš ir tagad?

8.decembris Atbildēt

Intresanti cik liels KM Demokovas laikā bija atkats kad parakstīja papīrus par Nacionalas Bibloteikas celšanu ?

8.decembris Atbildēt

ņemsim bišku atpakaļ- Dziesmusvētki! 40 tūkstoši dalībnieki , kuri nekādu atalgojumu nesaņēma un nesaņems. toties virsvadītāji, deju autori honorārus sasmēla ne pa jokam, it kā viņi nekur algotu darbu nestrādātu ... dejotāji, dziedātāji n gadus mācās dejas , dziesmas, tērē savu laiku, naudu, uz svētkiem ziedo savus atvaļinājumus, lai tikai tas grandiozais pasākums notiktu , bet pretī kas? skaistā apziņa, ka esi tur bijis un to paveicis! Ok! tikai tagad jāmaksā parādi ... un tāpēc es vairs šajā tautas mākslā nepiedalos- pietiek! pietiek nodrošināt dažiem skaistu biznesu un pašam ziedoties skaistas idejas vārdā.

8.decembris Atbildēt

paradoksāli, bet no visas tās mūsu valsts100-gades svinībām man vissirsnīgākais škita Igaunijas valdības izpildītā mūsu Latvijas himna, kas tika dziedāta latviski un, kuru diriģējot, diriģentei rokās bija Latvijas un Igaunijas karoga krāsu cimdiņi. Mīļi, sirsnīgi un bez jebkādiem honorāriem...

8.decembris Atbildēt

Malacis,Žaklīn,paldies Tev par uzdrīkstēšanos pateikt mūsu domas par Simtgadi.Tă ir ņirgāšanās par mūsu tautas svētkiem.Paši jau nezina,ka zāğē zaru,uz kā pašo sēž......

9.decembris Atbildēt

Varbuut vareejaam uztaisiit kjeedi paari lATVIJAI un katraa novadaa dziedaatu savas dziesmas veltiijumus Latvijai.Nu bet protams nebuutu TV Par ugunjoshanu ok.Bet zhakliina ir OK naakoshais KM

9.decembris Atbildēt

Tas taču tik ļoti bija prognozējams ar 27 gadu pieredzi: gan Dziesmu un deju svētku biļešu tirdzniecība,gan citu pasākumu izdevumi sakarā ar Latvijas 100gadi,jo jau pašā sākumā taču bija atvēlētas grandiozas summas, un kāpēc neprasīt,ja var sarunāt.Nožēlojami...

9.decembris Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 3:37

Jaunākās diskusijas