Aicina neklusēt! Kā ''čekistu partneris'' Rokpelnis teju iznīcinājis rakstnieces daiļradi

Portāls nra.lv 11.jan
 
F64
Latviešu rakstniece Inta Riekstiņa atklājusi, kā toreizējais VDK ziņotājs Jānis Rokpelnis veiksmīgi organizējis viņas literārās darbības ''apklusināšanu''.

Riekstiņa, intervijā portālam Pietiek.com, salīdzinājusi situāciju ar Rokpeļņa atzīšanos ar Hārvija Vainsteina skandālu, aicinot iedomāties kā būtu, ka Holivudas funkcionārs būtu atzinis vainu seksuālajā varmācībā un upuru apklusināšanā, bet par to visi viņu slavētu par drosmi, nevis nosodītu, kā tas notiek šobrīd.

Rakstniece savu radošo darbību sāka 1980.-ajos un tur, radošās nometnes ietvaros, ar saviem dzejoļiem braukusi gan pie Viktora Avotiņa, gan Imanta Ziedoņa, gan arī, visbeidzot, Rokpeļņa: ''Viņš izlasīja manus darbus un teica šādus vārdus: ''Tev ir labi darbi, bet publicēt es tevi nekad nepublicēšu, jo tev nav vajadzīgās ''aizmugures''!''

Riekstiņa viņa teikto neesot sapratusi līdz pat viņa atzīšanās brīdim: ''Es to nesapratu 35 gadus, līdz šajā gadumijā izlasīju rakstu Neatkarīgajā. Toreiz domāju: kas gan tā var būt par ''aizmuguri'', ja Latvijas literārā vide vienmēr bijusi draudzīga un izpalīdzīga, mums nekad nav bijuši raksturīgi kaut kādi rakstnieku grupējumi, kas dotu vai pieprasītu ''aizmuguri''? Tagad es beidzot sapratu, kādu ''aizmuguri'' Rokpelnis bija domājis: čekistu aizmuguri!''

Viņa uzskata, ka viņas daiļrade tā laika varai nav bijusi pa prātam vecvecāku dēļ: ''Tāpēc, ka mani vecvecāki bija nelokāmi Latvijas patrioti, manus tekstus padomju laikā publicēt nedrīkstēja: nav noslēpums, ka inteliģenci kontrolējošie čekisti tādu nostāju ieturēja pret daudziem autoriem. Bet šomēnes beidzot sapratu, ka čekisti bija norīkojuši Rokpelni, lai tas šo lēmumu īstenotu dzīvē!''

''Rokpeļņa vārdi pilnībā piepildījās: visus padomju gadus ne Literatūra un Māksla, ne Karogs neievietoja nevienu manu rindiņu. Interesanti, ka literārā redaktora funkciju kādu laiku vēlāk nodeva Andrim Jakubānam, bet Rokpeļna iedibinātā nostāja palika nemainīga: kad biju aizbraukusi pie Jakubāna, arī viņš atkārtoja Rokpeļna frāzi, ka mani nevarot publicēt, jo neesot ''aizmugures'','' atceras Riekstiņa.

Viņa norāda, ka VDK ziņotājs Rokpelnis nebija ''norma'' tā laika Latvijas kultūras darboņu vidū - viņš bija nelāgs ''izņēmums'', kura dēļ, par spīti vēlākajiem panākumiem M.Gorkija vārdā nosauktajā Literatūras institūtā Maskavā, Latvijā viņas darbi publicēti netika.

Tad sekojis ģimenes pieaugums un citas radošas jomas, atgriežoties pie rakstniecības pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas: ''Taču visu mūžu esmu palikusi tāda ''puspagrīdes'' autore, un šī situācija savulaik aizsākās tieši pēc manas nokļūšanas pie čekistu aģenta Rokpeļņa!''

''Es aicinu visus, kam ir bijusi saskare ar čekistu ''partneri'' Rokpelni vēl padomju laikā, kārtīgi apdomāt savu pieredzi un izdarīt slēdzienus no jauna! #MeToo!,'' aicina Riekstiņa.

Komentē 3

 
Anonīms
 

Protams ka rakstiece nejēdza kopbildi kas notiek un tagad joprojām ir akka un kurla tikkai domā par sevi ka ir pietiekami gudra sakārtodama vienu mazu puzlīti ..tak vairums tādi jūs rakstnieki, tagad jūs gatava kalpot ES bandītiskajam korporāciju režīmam kas ar savu finansu sistēmu iznīcina mūsu nacionālās un stratēğiski svarīgās materiālās vèrtības.

11.janvāris Atbildēt

Gan jau ka šīs rakstnieces garadarbi nebija publicēšanas vērti,bet tagad kautkā jau vajag nopiārīties bikiņ )) vienkārši bija nopietni rakstnieki un bija radošās inteliģences bohēmistiskāš atraugas kuri komunālajā virtuvē aiz smagiem aizkariem pīppppejot zālīti un malkojot izlejamo bormotuhu no 3 litru burkām nodevās gruppsexam vienlaicīgi skrāpējot uz tapetēm nelaimīgas dvēseles opusus !

11.janvāris Atbildēt

Viss notiek taa ka lilais rezisors izlemj,Ropelns ka marionete atrodas tur kur bij nolikts,un darija to ko kadam vajadzeja,kaut gan vareja dariit savadak.Es pielauju ,ka tur augsaa kads nolemj,ta saka,bet varbuut taa gluzi nav.

12.janvāris Atbildēt

Forumā

 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 9:03

Jaunākās diskusijas