Lieldienās jāvēro saullēkts, lai uzzinātu, kāds laiks būs vasarā

tautaruna.lv 3.aprīlis, 13:41
 
Rūta Kalmuka/F64
Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs pastāstījis, kāpēc 4. aprīlī jāvēro saullēkts un nedrīkst strādāt zemes darbus.

Ticējums par Lieldienām vēsta, ka, kad vardes pa Lieldienām iet pāri par ceļu, tad sagaidāma lietaina vasara.

Bukšs atklāj, ka 4. aprīlī nedrīkst strādāt zemes darbus un šajā dienā lielā skaitā atlido strazdi.

Šajā dienā jāvēro saullēkts. Ja tas ir sarkans, tad būšot labs gads. Ja sniegs skudru pūznī kūst no ziemeļu puses, tad būs silta vasara. Ja no dienvidu - auksta.

"Lieldienu rītā Saule dejo, Zeme šūpojas, Ūdeņi dzied un virmo Gaiss. Olas un šūpoles ir galvenie Lieldienu simboli. Lieldienu noslēpums ir Pavasara atmodā, ar visur valdošo auglību un Dzīvā mūžīgo Augšāmcelšanos," skaidro Bukšs.

Komentē 2

 
Anonīms
 

vesels raksts,bet neko nepateica un sniegs sen jau nokusis

3.aprīlis, 21:31 Atbildēt

Mūsu senčiem, Latvijas teritorijā dzīvojošiem, Lieldienas bija (un ir) marta beigās, pavasara saulgriežos, kad diena kļūst garāka par nakti, tātad Liela-diena = LIELDIENAS.Tās bija gada svinamās dienas, ilga 3 dienas , ik pa 4 gadiem +1dienu klāt.To noteica laika veči- bramaņi , kas vēroja un atzīmēja pie apvākšņa saules lēktus un rietus.Kaut ko līdzīgu darīja Stounhendžā,Anglijā. Bet 4.aprilis šogad ir Kristus Augšāmcelšanās svētki un tos atzīmē kristībā pasaule un tai nav nekāda sakara ar latvisko nosaukumu- Lieldienas...un laiku vajadzēja vērot 18.martā , nevis 4.aprilī.Mums tagad arī ir ticējums - ja esi aizmirsis mājās masku , tad veikalā netiksi...

4.aprīlis, 20:41 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 0:15

Jaunākās diskusijas