Rakstniece sašutusi par savu honorāru, salīdzinot ar Saeimas deputātu algām

tautaruna.lv, Anete Ošleja 29.okt
 
Ekrānuzņēmums no Twitter
Rakstniece, dzejniece un tulkotāja Jana Egle dalās ar savu sašutumu par radošo profesiju pārstāvju atalgojumu.

Rakstniece saviem Twitter sekotājiem ir atzinusi, cik nesamērīgas algas ir Latvijā. Egle salīdzina savu algu ar to, ko saņem Saeimas deputāti.

Kā viņa raksta, tad alga par bērnu grāmatas tulkošanu ir krietni mazāka nekā Saeimas deputāta viena mēneša alga.

“Honorārs par 2 gadus rakstītu grāmatu mazāks par vienu Saeimas deputāta mēnešalgu.”

Tulkotāja atzina, ka, ja vēlēsies turpmāk nodarboties ar tulkošanu, tad pašai nāksies par to piemaksāt.

Ekrānuzņēmums no Twitter

Šāda atziņa sacēla vērtu sabiedrībā, rakstnieces ierakstu steidz komentēt vairāki cilvēki. Komentētāju vidū valda vairāki pieņēmumi, kāpēc samaksa ir tik maza.

Kāds komentētājs pieņem, ka ir šāda situācija, jo pārāk maz tiek lasīta oriģinālliteratūra. “Kāpēc honorāri ir tik niecīgi? Vai iemesls ir, ka oriģinālliteratūru pārāk maz pērk, vai arī liela proporcija aiziet izdevējam?”

Savukārt citi uzskata, ka ir šāda situācija, jo nav pieprasījums pēc radošiem darbiem vai pelna tikai izdevējs.

Diskusijā ir iesaistījusies arī dzejniece Liāna Langa Bokša. Viņa uzskata, ka šī situācija ir kā apburtais loks. “Apburtais loks - ja neviens netulkos, neizdos, nepirks - LV grāmatniecība nomirs dabīgā nāvē. Iesaistīto cilvēku darbs lielā mērā ir pasionārs un valsts to nevis novērtē, bet tieši otrādi - noniecina! Reiram neinteresē, ir kāda grāmata latviski, vai nav. Bagāts LV ir 1 izdevējs.”

Kā jau tika vēstīts 2021.gadā alternatīvo nodokļu režīmu dalībniekiem ar ienākumiem zem minimālās algas jeb mazākiem par 500 eiro būs jāvēršas sociālajā dienestā. Autoratlīdzību saņēmējiem, pašnodarbinātajiem un mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem, kuru ienākumi nesasniegs minimālās algas apmēru, būs jāvēršas sociālajā dienestā, lai varētu neveikt pilnu minimālo iemaksu. Sociālajā dienestā šie cilvēki varētu saņemt individuālu atbalstu un viņiem arī varētu būt nepieciešams piedalīties kādos līdzdarbības pasākumos, lai sociālais dienests reizi ceturksnī sniegtu izziņu, ka par konkrētajiem cilvēkiem minimālās sociālās iemaksas netiktu aprēķinātas no pilnas minimālās algas apmērā.

Komentē 7

 
Anonīms
 

Ir vērts mest tulkošanu pie malas un iet strādāt uz Saeimu par deputātu.

29.oktobris Atbildēt

Rukšānei vairs nav jāraud un jākrīt depresijā. Viņa apmierināta rukšķ.

29.oktobris Atbildēt

Nesen bija publicēts apskats - cik izmaksātu grāmata, ja to printētu un iesietu autors... Starpība ar izdevniecības cenu - vismaz 5 reizes, protams, par labu "Zvaigznei". Un ja vēl parēķinām neuzrādīto tirāžu (to slēpjam kā komercnoslēpumu)!

29.oktobris Atbildēt

Kādreiz bija "Lata romāns". Par vienu latu. Pirku un lasīju visu. Ir jābūt aptaurētam lai tagad pirktu tās biezās grāmatas ar pieciem burtiem lapaspusē. Tapēc arī honorāri rakstniekiem ir tādi kādi ir. Rakstniekiem būtu "jābrauc virsū" "Zvaigznei" un visiem tādiem "izdevējiem" nevis jāsalīdzina honorāri ar deputātu algām.

29.oktobris Atbildēt

Jā, pirmskara Latvijā tā bija,brošētos vākos, pašam ir tādas , lasīt var un nekāda vaina. Tagad ir greznā iesējumā un tas vien jau kaut ko maksā. Kurš grib greznu iesējumu un var to atļauties, arī brošētās var pārsiet.

29.oktobris Atbildēt
Fra

Tā tulkotāja laikam ir galīgi pārtulkojusi prātu. Mūsu valstī taču algas nemaksā kā Padomju Savienībā valsts. Ja jau pasūtītājs privātā izdevniecība viņai nemaksā par darbu pietiekami, iesaku viņai pārtraukt ar to sadarbību un meklēt darbu citur.

30.oktobris Atbildēt

Ha Ha ej strādāt kā pārējie cilvēki vergo nevis kaut kādu huinu raksti.

30.oktobris Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 2:15

Jaunākās diskusijas