Šī bija piektā reize, kad Rasmu sauca uz slimnīcu, jo būs donora sirds.
"Piecas reizes bija mēģinājumi, gan ar telefona zvanu, gan jau ar braukšanu un nokļūšanu slimnīcā. Pirmo reizi, kad piezvanīja, es drebēju kā apšu lapa," stāsta Rasma.
Šī bija pirmā sirds pārstādīšana divu gadu laikā, un no donora tika ņemta ne vien sirds, bet arī divas nieres.
"Gribas pateikt paldies visai brigādei. 15 cilvēki apmēram piedalījās, pielika roku pacientei, neskaitot vēl visu citu personālu, kas šī mēneša laikā pacientiu aprūpēja," saka Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas virsārsts akūtajā sirds ķirurģijā Dr. med. Uldis Strazdiņš.
"Šī ir īsta svētku diena, jo pēc diviem gadiem mums atkal izdevies kādam cilvēkam atdot atpakaļ viņa dzīvi, jo sirds transplantācija nav tikai veselības uzlabošana, bet tā reāli ir dzīves atdošana," norāda kardioloģe Gunta Vēvere.
Komentē 4
Latvijā galvas pārstādīšanas operācijas arī veic?
Galvas Amerikā psihiatri ārstē pat veiksmīgāk nekā Padomju Savienībā.
Tā vairāk ir medicīnas varēšanas pārbaude, nevis cilvēka dzīves kvalitātes uzlabošana. Visu atlikušo dzīvi jādzīvo ar svešas sirds apziņu, turklāt regulāri un visu dzīvi lietojot imunitāti nomācošus medikamentus.
Zini, Ilzīt - ļoti daudzi cilvēki visu atlikušu dzīvi ikdienā lieto daudz visādu zāļu - lai vispār būtu dzīvi un kaut cik ciešami justos! Es arī priecājos, ka esmu dzīva, staigāju, ir abas rokas un vēl esmu spējīga strādāt! Un tu pat iedomāties nevari, kā gribas dzīvot tajā brīdī, kad saproti - tūlīt būs beigas, ja ārsti nepaspēs savākt uz slimnīcu! Man tādci brīži ir bijuši vairākkārt, tāpēc lieliski zinum kā jūtas ši no nāves izglābtā sieviete! Netiesā citus un tad pati netiksi tiesāta... Pacientei novēlu izturību un veiksmi!