Iniciatīva: lai stimulētu ekonomiku, jāizmaksā 100 eiro katram iedzīvotājam

tautaruna.lv 10.apr
 
Publicitātes foto
Sabiedrības iniciatīvu portālā "manabalss.lv" sākta parakstu vākšana idejai, kura aicina katram Latvijas iedzīvotājam, kurš sasniedzis 14 gadus vecumu, izmaksāt 100 eiro. Idejas autors uzskatā, ka šādi tiks mīkstināta dzīves līmeņa krišanās un ekonomikas bremzēšanās patēriņa jomā.

"Potenciāla pirktspējas samazināšanās saistībā ar Covid-19 pandēmiju apdraud Latvijas ekonomiku. Finanšu krīzes sākas tieši ar patēriņa kritumu. Latvijas gadījumā situāciju īpaši smagu padara apstāklis, ka iedzīvotājiem ir izteikti zemi uzkrājumi un "drošības spilvens". Tāpēc nekavējoties ir jāiepludina ekonomikā nauda tieši patēriņā, lai novērstu krīzi pašā tās iedīglī.

Steidzami ir jāveic vienreizēji maksājumi katram Latvijas iedzīvotājam, kurš sasniedzis 14 gadu vecumu. Tas būs tā dēvētās "helikoptera naudas" (helicopter money) mehānisms. Pirmais maksājums 100 eiro apmērā jāizmaksā nekavējoties, un turpmākie maksājumi ir jāveic atkarībā no krīzes gaitas.

Šie krīzes maksājumi mīkstinās dzīves līmeņa krišanos un ekonomikas bremzēšanos tieši patēriņa jomā, kas ir fundamentāla ekonomikas darboties spējai. Ir pozitīvi novērtējams, ka Latvijai ir pieejami lieli ES finanšu fondi. Apmierinoši vērtējams, ka valdība iepludina naudu piedāvājumā, proti, uzņēmumos, kuri piedāvā preces un pakalpojumus un var saņemt dīkstāves pabalstu un citus finanšu instrumentus. Tāpēc būtu ļoti pozitīvi, ja tiktu iepludināta nauda arī pieprasījuma sadaļā, kas ir līdzīgi būtisks ietekmes mehānisms. Šie mehānismi slikti darbojas, ja tas nenotiek komplektā - gan piedāvājuma, gan pieprasījuma jeb patēriņa stimulācija. Daļa no šiem mehānismiem ir šauri tēmēta un neaptver visu ekonomisko sistēmu," savu ideju izklāsta iniciatīvas autors Mārtiņš Krusts.

"Kā talantīgs ekonomists jutu pienākumu šajā laikā rīkoties pilsoniski aktīvi un ierosināt Finanšu Ministrijai priekšlikumus kā iespējams mīkstināt gaidāmās krīzes smagumu. Krīzes vieno fakts, ka tās sākums ir meklējams patēriņa trūkumā, un īpaši tas ir izteikts šī gada krīzes, Latvijas piemērā, kurā pilsoņiem nav uzkrājumu. Tāpēc mana un daudzu citu talantīgāko ekonomistu rīcība, lai izietu no krīzes būtu nekavējoties izmaksāt konkrētu summu, piemēram, 100 eiro lielu maksājumu katram iedzīvotājam, tā iepludinot no 100 līdz 200 miljoniem eiro mēnesī. Protams, vairāk, ja ES fondi to atļauj! Vēlams šim mehānismam, atšķirībā no tālākās virzības, izmantot 15%-45% no pieejamajiem ES fondiem ekonomikas glābšanai. Spēcīgāko ekonomistu domas šajā jautājumā sakrīt, neilgi pēc mana ierosinājuma identiska ideja radās otrā pasaules malā, pasaules spēcīgākajiem ekonomistiem - Singapūrai. Protams, tur spēcīgi ekonomisti kūrē valsti, tāpēc atšķirībā no mana priekšlikuma, tas tika pieņemts nekavējoties! Jo šāda mehānisma nepieciešamība, valstiski noskaņotiem ekonomistiem ir pašsaprotama! Ir ļoti svarīgi, lai Latvija nenogaidītu līdz ir par vēlu," uzskata ekonomists.

Komentē 18

 
Anonīms
 

Lasot apgalvojumu ""Kā talantīgs ekonomists jutu pienākumu" skiadrs, ka kaut kāds pajoliņš būs sarakstījis kaut kādus murgus.

Tālākais teksts neliek vilties.

1) Kāpēc, piemēram, Lembergam vai vēl bariņam miljonāru būtu jāmaksā 100 eiro un kā tas uzlabotu ekonomiku?

2) Kāda jēga gāzt nodokļu maksātāju naudu patēriņa stimulācijā, ja patēriņš ir samazinājies ne jau naudas trūkuma dēļ, bet tāpēc, ka ierobežotas iespējas to tērēt?

3) No kura laika Eiropas fondu naudu var izdalīt uz galviņām?

10.aprīlis Atbildēt

Čau Viņķele. Meli, ir samazinājies naudas trūkuma dēļ! Tam ir īpašs iemesls, jā, bet naudas trūkuma dēļ. Iedzīvotāju uzkrājumi izsīkst un viscaur tautai strauji krītas.

11.aprīlis Atbildēt

Piever pāksti! Tu vispār apskatijies linkedinā kaut par ko tu runā? Krusts ir finansēs talants un absolūta autoritāte! Sākumā viņu pašķirsta un tad ko saka valdības atzītie.

11.aprīlis Atbildēt
xxx > bufalo

Citi pajoli pievienojas!

Normunds Grostiņš

@grostins

·

8 апр.

В ответ

@MartinsKrusts

Centra partija ierosina valdībai un saeimai nekavējoties ieviest Latvijā universālo pamatienākumu (Universal basic income) 500 eiro līmenī.

Informāciju sagatavoja Centra partijas preses centrs

Pat ja pieņemam, ka Jānis Bērziņš ir Viņķele, tad kāpēc tu viņai gribi no nodokļu maksātāju naudas izmaksāt pa 100 eiro uz katru ģimenes locekli? Arī man tie 100 eiro absolūti nebūtu nepieciešami un visdrīzāk stāvēs neaiztikti turpat bankas kontā.

11.aprīlis Atbildēt

Par, par, par! Tik, jautājums - ko tik vien??? Mēnesi izdzīvot - NEREĀLI!!! Knapi maizei sanāk!

11.aprīlis Atbildēt

Un bērniem nevajag ēst? Cik stulbs priekšlikums.

11.aprīlis Atbildēt

Biezajiem nav nozimes izmaksat tie tapat papildus neko neizteres domajams vairak pensionariem maznodrosinatiem bezdarbniekiem un bez patstavigiem ienakumiem tie tad ar pludinatu ekonomika

11.aprīlis Atbildēt

Nekādus 100 eiro! Jāizsniedz preču taloni 100 eiro vērtībā, kurus var apmainīt pret precēm tikai pie Latvijas preču ražotāja.

11.aprīlis Atbildēt

Visiem nevajadzētu izmaksāt šādu pabalstu, priekš kam Lembergam, Šķēlem utt., tāds pabalsts?

11.aprīlis Atbildēt

Tu vispār zini kas ir Lebmergs

11.aprīlis Atbildēt

Tas jau tuvāk ...

11.aprīlis Atbildēt

Beidzot sakarīgs priekšlikums! Izbrīna tikai daļas komentētāju tupums, kuri nesaprot ekonomiskās iniciatīvas, uzēdušies ka 0.001% naudas sasniegs kādu miljonāru. Nu vai arī profilu otrā pusē sēž kāds no valdības, kurš to naudu ieplānojis nevis valstiski izmantot, bet savējiem.

11.aprīlis Atbildēt

Man 100 eiro nevajaga nau dzive galvenais nauda pelna bagatiba lielisanas dodiet manu dalu kadam deputatam vai bernu darzam

11.aprīlis Atbildēt

Dodiet manu dalu kadiem zaglu zagliem oligarhiem shemotajiem nesmu slims ar naudas pelnisanu krasanu mulkim ar mazu intelektu kas negrib stradat vajaga daudz naudas jo paltraks nemak citu ka lekties shemot sevi slavinat.

11.aprīlis Atbildēt

Tas tiešām būtu noderīgi ekonomikai, jo mēs, tauta, esam nonākuši trūkumā!

12.aprīlis Atbildēt

Kā redzams, tikai tagad sākas kulminācija covid-19 pandēmijai, iespējams, ka netiksim ar to galā līdz rudenim. Vismaz tā izskatās.

12.aprīlis Atbildēt

Ieteikt var, bet kas tad viņiem paliks ko ielikt savos "trūcīgajos" maciņos? Ha, ha!

13.aprīlis Atbildēt

Solīts maka nekrīt

15.aprīlis Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 22:41

Jaunākās diskusijas