Latvijas zinātnieki cenšas radīt vakcīnu pret koronavīrusu

Viktorija Gabrjuna 26.marts 2020, 10:39
 
ZUMAPRESS.com/SCANPIX/LETA
Simtiem laboratoriju visa pasaulē pašlaik strādā pie vakcīnas pret jauno koronavīrusu. Brīvprātīgi to dara arī pašmāju Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki. Pēc pāris nedēļām jau būšot skaidrs, vai viņu izvēlēta metode darbojas vai ne, vēstīja TV3 raidījums "900 sekundes".
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra divās laboratorijās pie vakcīnas izstrādes kopā strādā padsmit entuziasti. Pašu uzkonstruētā platformā ar mākslīgi radītiem vīrusiem viņi cenšas iemontēt mazu gabaliņu no koronavīrusa.

“Tīri tehniski ir jāpanāk tā saucamo mākslīgo vīrusu jeb vīrusiem līdzīgu daļiņu veidošanos. Jo organisms atpazīst šādas daļiņas kā infekciju un veidojas spēcīga imūna atbilde. Protams, infekciju viņš nekādi nevar izraisīt, jo tas ir augu vīruss,” stāsta Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Andris Zeltiņš.

Mākslīgā gēna inženierijas metodēs esot ķēpīgas un laikietilpīgas. Vidēji vienas vakcīnas izstrāde aizņem 10-15 gadus. Prasības esot ļoti striktas. Cīņa ar koronavīrusu notiek paātrinātā režīmā.

Tomēr Latvijas zinātnieki prognozē, pasaulē pirmā vakcīna pret Covid-19 varētu tikt uzražota labākajā gadījumā uz nākamo ziemas sezonu.

“Pašlaik mēs esam tehniskās izpētes stadijā, pārbaudām, vai šī ideja ir tehniski realizējama. Pirmās indikācijas rāda, ka, iespējams, ka varētu iegūt attiecīgo preparātu, kuru būtu vērts tālāk pārbaudīt dzīvnieku eksperimentos un mēģināt arī uzražot lielākus daudzumus, lai varētu kārtīgi šo vakcīnu izpētīt, pirms viņa dodas uz klīniskiem pētījumiem,” stāsta Zeltiņš.

Tagad zinātnieki gaida bioloģisko materiālu no pacientiem, kas ir saslimuši ar koronavīrusu Latvijā. Atbilstošas sarunas jau ir iesāktas, bet pagaidām nav zināms, kad to atgādās.

Avots

Komentē 5

 
Anonīms
 

Nevienam nav noslēpums,ka Latvijas Zinātnieki ir vislabākie un gudrākie visā Pasaulē!Žēl ka viņi izklīst pa šo daudzkontinentālo zemīti.Kādreiz,padomju laikos bija tāds sauciens"visu zemju proletārieši apvienojoties!",bet tagad dzīvo pats savā mazajā "misenītē",kur viņiem ir labi.Žēl....

26.marts 2020, 13:31 Atbildēt

Tavā aforismā ir pretruna, vispirms Tu paziņo,"... ka viņi izklīst pa šo daudzkontinentālo zemīti...", tad pavisam pretējo; "...tagad dzīvo pats savā mazajā "misenītē",kur viņiem ir labi.Žēl...." . Nezinu, ko domāji ar "misenīti",bet tas ,lai paliek Tavas fantāzijas auglis.DDD

27.marts 2020, 8:31 Atbildēt

to Lelde "Tūlīt, kuru katru mirkli izkritīs šis galu reibinošais 160 miljonu dolāru Džekpots..."

--------------------------------------------------------------------------------------

Nesapratu, kādu galu tad reibinās? Tu kaut ko nesaproti, jo TUR nekas nav jāreibina, TUR ir vajadzīgs stingrs stāvoklis.DDD

27.marts 2020, 8:27 Atbildēt

10,...15 gadi,vai es pareizi salasīju?Paldies,tad jau vairs daudziem nevajadzēs.Piedodiet.

28.marts 2020, 21:14 Atbildēt

Latvijas zinātnieki būtu labi konkurenti ar citiem pasaules zinātniekiem bet ņemot vērā ar kādu budžeta līdzekļiem viņi iztiek smieklīgi galīgi.Ira 21 gadsimts un nākotnē būs vēl trakāk bet mūsu Suda valdības klauni domā par sevi tikai.

28.marts 2020, 21:38 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 1:53

Jaunākās diskusijas