Rinkēvičs sniedz atbildes uz aktuālājakiem jautājumiem par repatriācijas reisiem

Baiba Puriņa 23.mar
 
Oksana Džadana/F64
Latvijas Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajā vietnē Facebook sniedzis atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kas saistīti ar iedzīvotāju repatriēšanu un ceļošanu tuvākajā laikā.

Viens no populārākajiem jautājumiem, kas raisot sabiedrības neizpranti, ir, kāpēc Latvija, līdzīgi kā daudzas valstis, repatriē savus valstspiederīgos, "jo daudzi ignorējuši ceļojumu brīdinājumus". Ministrs norāda: "Vispirms nevaram visus vērtēt pēc vienas mērauklas, jo reptriantu vidū ir gan studenti, gan tie, kas bija izbraukuši vēl pirms brīdinājumiem. Šobrīd daudzi nevar nogaidīt līdz ārkārtējās situācijas beigām, jo pasaulē tiek ieviesti drastiski pasākumi, slēgta satiksme, viesnīcas, izglītības iestādes. Dažiem vienkārši nav kur palikt. Mēs nezinām, cik ilgi pandēmijas ierobežošanas pasākumi ilgs, tāpēc saprotu tos, kas vēlas nonākt mājās. Palīdzēsim šodien, skaidrosimies rīt." Viņš arī atsaucas uz Latvijas Satversmes 98.pantu, kas nosaka: “Ikvienam ir tiesības brīvi izbraukt no Latvijas. Ikviens, kam ir Latvijas pase, ārpus Latvijas atrodas valsts aizsardzībā, un viņam ir tiesības brīvi atgriezties Latvijā.”

"Mēs šobrīd cenšamies palīdzēt visiem, kas ir Latvijas valsts aizsardzībā. Arī cilvēkiem atgriežoties, atbildīgie dienesti anketē, informē un noņem analīzes tiem, kam nepieciešams, cenšas sekot līdzi repatriantu gaitām. Ļoti daudz nosaka arī pašu cilvēku apzinīgums un mūsu kā sabiedrības vērīgums, gan skaidrojot, gan arī informējot varasiestādes par pārkāpumiem. Valstij ir pienākums rūpēties par saviem piederīgajiem, bet mums visiem arī ir jārūpējas pašiem par savu un līdzcilvēku veselību," uzsver ministrs.

Otrs jautājums, ko bieži uzdod ministrijas pārstāvjiem, esot, vai viņi spēj garantēt, ka cilvēki varēs doties ceļojumos, kas plānoti aprīlī. "Nē, nevaram, jo nezinām, cik sekmīgi noritēs vīrusa ierobežošana Latvijā, Eiropā un pasaulē," norāda Rinkēvičs.

Rinkēvičs turpina: "Treškārt, ja jūs ceļojat kopā ar ģimeni un jūsu laulātais ir ārvalsts pilsonis (attiecīgi ir oficiāli noformēti dokumenti), bet viņam nav pastāvīgas uzturēšanās atļauja, tad uz jums attiecas Ministru kabineta rīkojumā par ārkārtas situācijas izsludināšanu noteiktais “4.20. atļaut...personām, kas ierodas Latvijā humānu apsvērumu dēļ... ieceļot Latvijas Republikā un izceļot no Latvijas Republikas caur šā rīkojuma 4.17. apakšpunktā minētajām robežšķērsošanas vietām”. Ģimenes netiks šķirtas. Neskaidrību gadījumā sazinieties ar mūsu kolēģiem Konsulārajā departamentā vai vēstniecībās."

Ministrs arī norāda, ka daudzi sūdzās, ka Ārlietu ministrija sniegusi pretrunīgu informāciju. "Diemžēl tas bieži nav no mums atkarīgs, valstis un aviokompānijas savus lēmumus maina ļoti bieži, tāpēc arī mēs ne vienmēr varam laicīgi reaģēt," skaidro Rinkēvičs.

Viņš arī uzsver, ka pēc 27. marta tik apjomīga repatriācijas operācija vairs nenotiks, bet ministrija apzinoties, ka ne visi, daudzo ierobežojumu un liegumu dēļ, paspēs atgriezties. "Mēs skatīsimies, kā jums palīdzēt individuāli un meklēsim risinājumus," sola Rinkēvičs.

Jau vēstīts, ka šodien no Stambulas uz Rīgu dodas pēdējais repatriācijas reiss no Turcijas. Ārlietu ministrija panākusi vienošanos ar Turciju, ka Latvijas valstspiederīgie ceļotāji varēs līdz 23.martam nokļūt tranzītā līdz Stambulai. Ceļotāji ar nopirktu "airBaltic" biļeti varēs tik tranzītā Stambulas lidostā, lai ar pēdējo reisu no Stambulas atgrieztos mājās.

Beķeris uzsvēra, ka pēc 23.marta pulksten 23.00 "pilnīgi noteikti" reisi no Stambulas nenotiks, ja vien neradīsies kāda neplānota situācija.

Komentē 1

 
Anonīms
 

Daudz nosaka arī pašu cilvēku apzinīgums

23.marts Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 18:44

Jaunākās diskusijas