Austrālijā dzīvojoša latvieša pārdomas par valsti sajūsmina soctīklu lietotājus

Viktorija Gabrjuna 23.feb
 
F64
Sociālajā tīklā Facebook publicēts kāda Austrālijā dzīvojoša latvieša viedoklis par savu dzimteni.
Puisis vārdā Reinis raksta, ka, esot prom no mājām, sāk saprast, kas tad ir patiesi ir mājas.

"Esmu novērojis interesantu parādību. Jo ilgāk es esmu prom no mājām, jo vairāk es sāku saprast, kas tieši ir mājas. Kad cilvēks tiek pakļauts grandiozām pārmaiņām un tiek iemests pavisam svešā valstī, sabiedrībā un kultūrā, kur viņš ir spiests adaptēties, viņš sāk redzēt pats sevi skaidrāk. Laikam vienīgais veids, kā uzzināt, saprast un spēt novērtēt pašam savas tautas un kultūras specifiku, ir laupīt to sev pilnībā. Ar katru gadu prom no Latvijas un kļūstot vecākam, es aizvien labāk saprotu, kas es patiesībā esmu, no kurienes esmu nācis, kā tas mani ir ietekmējis un ko es gribu darīt.
Es esmu latvietis, un es sāku aizvien labāk saprast, ko tas nozīmē. Tas nozīmē, ka man garšo ābolu sula. Arī kombinācijā ar citām lietām. Vispār man garšo jebkas, kur ir āboli. Ābolu maize, ābolu pankūkas, ābolu zapte, āboli pie gaļas, āboli cepti un āboli svaigi. Ar viskiju, ar cukuru. Te neviens nav dzirdējis par džeimsonu ar ābolu sulu. Tas tapēc, ka Latvija taču ir ābolu zeme. Latvijā rudens ir praktiski visu gadu, un āboli ir rudens augļi. Austrāļi dzer apelsīnu, mango un aprikožu sulu. Tapēc, ka tie augļi te aug. Kad man kļūst skumji un sagribas uz mājām, es uzēdu ābolus. Vai iejaucu džeimsonu.

Latvieši var iet karstā pirtī, nosēdēt tur ilgu laiku, tad uzgāzt uz akmeņiem daudz ūdens un nosēdēt vēl ilgu laiku pēc tam. Pēc tam sevi (un citus) nodauzīt ar zariem. Tad iziet ārā, pakūpēt vēsumā un iet iekšā atkal. Savādi, bet tev vajag piedzimt sūrā un aukstā klimatā, lai spētu novērtēt pirti. Vēl savādāk ir tas, ka vietējie un brūnie dienvidnieki-iebraucēji, kas ir pieraduši dzīvot daudz lielākā karstumā, kārtīgu saunu nespēj izturēt ilgāk par 3 minūtēm. Žēl, ka viņi nekad mūžā nav redzējuši āliņģi. Viņiem pat prātā nevarētu ienākt kāds praktisks pielietojums tam varētu būt. Nav arī viņi informēti par pirts labo iespaidu uz organisma veselību un imunitāti. Es esmu latvietis, es nāku no kultūras, kurā pirts ir visnotaļ svarīga un bieži vien sabiedriska “tīrīšanās” procedūra, kas palīdz ne tikai fiziski, bet arī garīgi. Es esmu latvietis, un pēc pirts varu skriet vārtīties pliks kupenā. Ja tu esi ar latviešiem, tad pirts ir štelle. Turpat netālu parasti ir arī ābolu sula. Un citas labas lietas.

Latvieši ēd rupjmaizi. Ne tikai ēd, bet arī cep. Acīmredzot pārējā pasaule nav vēl atklājusi, kas tieši tā ir par brīnumainu metodi, kas ļauj uzcept tik garšīgu un augstvērtīgu maizi. Citur pasaulē tumšākā maize, ko var dabūt, ir gaiši brūna rudzu maize, kuru tāpat neviens īpaši nepatērē. Es esmu latvietis, es no rupjmaizes varu pārtikt. Es esmu lepns par mūsu rupjmaizi. Nekur citur pasaulē tādas nav. Es zinu, es esmu meklējis.

Alus. Jūs nevarat pat iedomāties, cik sūdīgs alus ir Austrālijā. Latvija varbūt nestāv blakus, piemēram, Beļģijas vai Vācijas alus brūvēšanas tradīcijām, bet, kad es dzeru izlejamo Tērvetes, Bauskas vai Užavas alu no lielas glāzes, es jūtos kā pilntiesīgs latvietis. Austrālijā lielā daļā krogu alu vispār nelej 0,5l glāzēs. Te alu pasniedz 0,2 vai 0,3 glāzēs. Austrāļi nav bijuši pakļauti ne krievu, ne vācu “kultūrai”, un tapēc parasti kļūst stulbi pēc kādas 3. vai 4. alus glāzes. Latvietis var dzert alu, tad pāriet uz kaut ko stiprāku (ar ābolu sulu), tad pāriet atpakaļ uz alu un pēc 5 stundām vēl būt ar pietiekami daudz skaidrā saprāta, lai saorganizētu sev biznesa dīlu un atrastu 10 jaunus draugus, un tad vēl nakts vidū uzceptu sev kartupeļus. Saprātīgākais, ko vietējie šeit var izdarīt - tikt izmesti no kroga. Pusnaktī, jo tad visu šeit slēdz ciet. Par šņabja kompresi šeit nav neviens dzirdējis, un, ja tu kādam iesaki uz saaukstēšanos iedzert karstu tēju ar balzāmu vai upeņu sulu - tevi nesapratīs. Es vienu rītu pēc pagarākas nakts aizgāju ciemos pie saviem šejienes draugiem, ar kuriem biju ārā. Aiznesu brokastis. Teicu, ka tā ir latviešiem tradīcija - vest draugus pēc garās nakts brokastīs atlabt vai vismaz aizsūtīt īso ar tekstu “Nu? Dzīvs?”. Viņi atbildēja, ka tā ir foršākā tradīcija, kādu viņi ir dzirdējuši.

Es lepojos, ka nāku no valsts, kurā ir vissimpātiskākās meitenes pasaulē. Tas ir fakts. Mums ir vienkārši labāki gēni. Mēs esam paņēmuši tikai labākos gēnus no visām nācijām, ar kurām esam sajaukušies. Vispirms no skandināviem, tad no vāciešiem, tad no krieviem. Tie, kas Latvijā uzturas pastāvīgi, noteikti ir pieraduši un to uzskata par pašsaprotamu. Velti. Latvijas meitenes ir iemesls visas pasaules naidam un skaudībai. Nevienu neinteresē Ziemassvētku egle. Aizved amerikāni, britu vai austrāli uz “Pienu” vai “Kefīru”, un viņš tur paliks uz visu atlikušo dzīvi. Tas nav tikai izskats - tā ir arī atraktivitāte. Es esmu daudz kur bijis un droši saku, ka tā, kā ir Latvijā, nav nekur. Mēs droši vien zviedrus hokejā tā arī nekad neuzvarēsim (zinu zinu, bet bullīši neskaitās), bet, ja mēs cīnītos pasaules foršāko meiteņu čempionātā, tad Zviedrijai būtu viens sūdīgs amatieru klubs kaut kādā D-kategorijas līgā.

Labi, nav mums skaistāko kalnu, pludmaļu un palmu. Klimats mums ir sūdīgs, un nav mums tā stiprākā enonomika. Nav mums savas stipras, vienojošas identitātes. Mēs esam jauni, nepieredzējuši. Taču mums tāpat ir maza, mīlīga valsts ar mazu galvaspilsētu, kas tik tiešām ir Parīzes miniatūra. Mums ir forši cilvēki, spējīgi cilvēki, draudzīgi cilvēki. Ja vien mēs varētu atmest savu skaudību un greizsirdību, nedzīties tik ļoti pēc lielākas mājas, lielākas mašīnas. Ja vien mēs iemācītos padalīties ar citiem - ja ne materiāli, tad vismaz idejiski. Ja mēs varētu iemācīties izdarīt kaut ko labu nevis peļņai, bet vienkārši kopējam labumam, tad ļoti iespējams, ka mēs vienu dienu pamostos vienā nudien foršā valstī," raksta Reinis.

Ekrānšāviņš no Facebook

Viņš uzsver, kā kādu dienu noteikti atgriezīsies Latvijā.

"Ar identitāti ir tā, ka to var atrast tikai to pazaudējot. Varbūt ir vajadzīga vesela emigrantu paaudze, lai kaut kas mainītos. Lai mēs pamostos un saprastu. Varbūt tas ir vienīgais veids kā mainīt domāšanu. Varbūt vajag šad tad visu pazaudēt, lai to pēc tam spētu novērtēt. Varbūt viss, kas notiek, notiek uz labu. Es zinu, ka es mūžīgi šeit nepalikšu. Vienu dienu es atgriezīšos un darīšu kaut ko, lai parādītu pārējai pasaulei, cik forša ir mana valsts. Pirts dēļ, ābolu sulas dēļ, brūkleņu zaptes dēļ un visa tā dēļ, kas man pietrūkst. Galu galā, es esmu latvietis," raksta Austrālijā dzīvojošais Reinis.

Ar šo ierakstu sociālajā tīklā Facebook dalījās vairāk nekā tūkstotis lietotāji. Savukārt komentāros cilvēki raksta, cik patiesi, skaisti un iedvesmojoši ir šādi vārdi. Šie vārdi nodēvēti par "labāko reklāmu Latvijai".

"Es, kad atgriežos no ceļojumiem, kad pārbraucu robežu vai nolaižas riteņi uz manas LV, esmu tik laimīga, ka mājās esmu. Mīļie, ābeles kādam ir jāiestāda ,rupmaize jāizaudzē un jāizcep un skaistās latvju meitas jādzemdē un jāizaudzina, pirts jāuzceļ un jākurina ....tik,kurš to darīs,ja ne mes latvieši šeit," teikts kādā komentārā.

Komentē 16

 
Anonīms
 

Nez, tas resnais gals māk lasīt, ir spējīgs šādu rakstu arī izlasīt? Var jau būt, ka piespiežoties , arī būtu spējīgs izlasīt, bet saprast nu nekad. Tās galvas piebāztas ar shēmām un svešām instrukcijām, citam vietiņas nesanāks.

23.februāris Atbildēt

Ja es dzīvotu Austrālijā es arī ar saviem pelmeņiem padalītos

23.februāris Atbildēt
aha

ja es dzīvotu Austrālijā, es arī rakstītu tādas pārdomas!

23.februāris Atbildēt

Protams Latvija visjaukaka pasaule, bet...ta valdiba jauc gaisu, likumi.

23.februāris Atbildēt

Jā, piekrītu, skaista ir Latvija un cilvēki te labi, bet kārtības valstī nav!

23.februāris Atbildēt

Tas jau normāli, aizbraukt uz citu valsti un stāstīt, cik dzimtene laba un neaizmirstama. Tipisks latvietis.

23.februāris Atbildēt

Ne nu sajūsmina, ne kā. Tukšas pļāpas. Ja nu tādus pašus migrantus sajūsmina, varbūt.

23.februāris Atbildēt

Tu pat domāt neproti, tukša vieta uz zemes.

24.februāris Atbildēt

Mēs paši, uz emocionāla pacēluma viļņa, 90-to gadu sākumā, pieļāvām nokļūt pie varas zagļu un krāpnieku bandai, kas ātri pārdeva mūsu valsti par santīmiem.

Mēs paši visu esam pazaudējuši ... Pie varas esošie gūst labumu tikai no vienkāršajiem cilvēkiem, un peļņu gūst visa elite - bijusī, esošā un nākamā.

23.februāris Atbildēt

Mans dēls dzīvo Austrālijā. Un tieši to viņš saka par meitenēm, alu un rupjmaizi. Kad atbrauc, saka, ka Latvijas vasaras zaļumu varētu ēst, pat kļavu lapas. Ka mums ir fantastisks žāvēts speķis, lapu salāti ar krējumu. Bet Austrālijas draugi, apskatījuši bildes no Latvijas, prasījuši, vai tik jocīgā zemē kā mūsējā, dzīvo arī vienradži. 6

23.februāris Atbildēt

kas par mulkji, jebkura videejaa krievene vai leitene ir smukaka par latviesu meiteni.

24.februāris Atbildēt

Kas vainas vaiinas Latvie§u meitenei?

29.februāris Atbildēt

" ...kad pārbraucu robežu vai nolaižas riteņi uz manas LV, esmu tik LAIMĪGA..." Reini, brauc, jptvjmķ, mājās, kamēr pavisam neesi zaudējis identitāti ar vīriešu dzimumu!

24.februāris Atbildēt

Ko ievēl, tie arī taisa kārtību!!!

Nav ko savas "darbus" pārlikt uz citiem.

24.februāris Atbildēt

ko tu tur lej... kā var ievēlēt ko labu ja jāizvēlas starp sūdiem un tikai smaka atšķiras...

26.februāris Atbildēt

Dzivot svesuma abolu sula man nekad nav garsojusi .alus negarso ari pirts fans nesmu tads nu esmu Latvietis dzivodams svesuma kas ed tikai baltmaizi jo rudzu maize negarso

24.februāris Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 0:07

Jaunākās diskusijas