"Esiet uzmanīgi!" Iedzīvotāja brīdina par zvaniem, kas saņemti no krāpniekiem

tautaruna.lv 7.februāris 2023, 1:30
 
Romāns Kokšarovs/ F64Photo Agency
Kārtējo reizi sociālajā tīklā facebook ievietots brīdinājums par krāpniekiem, kuri mēģina apmānīt līdzcilvēkus. šoreiz iedzīvotāji tiek brīdināti par aizdomīgiem telefonzvaniem.
"Lūdzu esiet uzmanīgi!Tikko saņēmu zvanu +37127767946 no valsts policijas, kurā runāja ar mani krievu valodā! Sasmējos uzklausot, uz ko saņēmu atbildi- es Jūsu vietā nesmietos, kad no policijas zvana.Draudēja kaut ko par cietumu vēl, bet es neiedziļinājos. Uz jautājumu - kas man lūdzu zvana?!- saruna pārtrūka!" sociālajā tīklā facebook raksta kāda iedzīvotāja.

"Vakardien nepaspēju pacelt numuru +37167208964, kas Google parādās, kā Valsts Drošības dienesta numurs. Sazinājos ar Valsts policija tikko 110, informējot par šo un jautājot, vai vakardienas zvans varētu būt reāls vai arī krāpnieku pārņemts numurs. Dāma apstiprināja, ka šobrīd viņi kaut kādā veidā pārņem numurus no valsts iestādēm un zvana cilvēkiem krāpnieciskos nolūkos! Brīdiniet savus vecākā gada gājuma līdzcilvēkus," aicina sieviete, kura saņēmusi zvanu no krāpniekiem.

"Man arī uz DARBA e-pastu kādu laiku atpakaļ bija draudoša vēstule ar visādām aplamām apsūdzībām,ar visiem itkā mūsu pašu kriminālpolicijas parakstiem un uzvārdiem .. kad zvanīju uz policiju jautāt kas tas tāds,viņiem pirmais jautājums bija "Kā sākās vēstule?" ..vēstule sākās ar "Cien. Kungs/dze " uz ko policiste pateica uzreiz : "Pirmkārt policija zinātu kas jūs esiet - kungs vai kundze un otrkārt tagad šādi e-pasti no krāpniekiem masveidā ,lai neņemu galvā," pie ieraksta norādījusi kāda komentētāja.

Valsts policija vēsta, ka 2022. gadā Valsts policija ir reģistrējusi vairāk nekā 2000 telefonkrāpšanas mēģinājumu un krāpšanu gadījumu. Lielākoties iedzīvotāji vērsušies policijā informācijas nolūkā, jo zinājuši par šādām krāpšanām un nav noticējuši viltvāržiem. Arī šogad uzdarbojas starptautiski krāpnieki, turklāt aizvien biežāk viņi mēģina iedzīvotājus pārliecināt, ka ir no kādas valsts pārvaldes iestādes, un ticamības radīšanai ļaundari pat vilto valsts iestāžu, tostarp policijas, tālruņa numurus.

Jau iepriekšējos gados viens no izplatītākajiem krāpšanu veidiem bija telefonkrāpšanas, viltvāržiem piezvanot un uzdodoties par bankas darbiniekiem, finanšu speciālistiem un tamlīdzīgi. Taču pēdējā laikā ir vērojama tendence, krāpniekiem arvien biežāk uzdoties arī par valsts pārvaldes iestāžu darbiniekiem. Visbiežāk krāpnieki uzdodas par policijas vai citu tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem. Lai izvilinātu iedzīvotāju bankas datus, viņi izdomā dažādus stāstus, piemēram, ka šie dati esot nepieciešami, jo iedzīvotāja bankas kontā kāds veic nelikumīgas darbības.

Lai iegūtu iedzīvotāju uzticību, krāpnieki pat atdarina valsts iestāžu tālruņa numurus. Proti, zvana saņēmēja telefona ekrānā redzams, ka ienākošais zvans ir, piemēram, no policijas vai kādas cits valsts pārvaldes iestādes, taču patiesībā parasti šie krāpnieki atrodas ārvalstīs. Ar numuru viltošanas tehnoloģiju noziedznieki spēj atdarināt jebkādas valsts tālruņa numuru un pat uzņēmuma vai iestādes nosaukumu.

Parasti šie krāpnieki runā krievu valodā, kaut arī ir fiksēti daži gadījumi, kad noziedznieki sākotnēji latviešu valodā nosaukuši it kā savu vārdu un amatu un tad turpinājuši sarunu krievu valodā.

Iedzīvotājiem jāatceras, ka ne banku, ne valsts pārvaldes iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu pieejas datus bankas kontiem - kredītkaršu numurus, PIN kodus, Smart-ID piekļuves kodus, CVC kodus un tamlīdzīgi. Saņemot šādu aizdomīgu zvanu, ieteicams to pārtraukt! Tāpat nekādā gadījumā pēc svešinieku pieprasījuma nedrīkst savā datorā instalēt tādas programmatūras kā “AnyDesk” un “TeamViewer”, ar kuru palīdzību krāpnieki var attālināti pieslēgties jūsu bankas kontam un veikt noziedzīgas darbības ar jūsu finanšu līdzekļiem! Savukārt noziedznieku atsūtītās saites un e-pastu pielikumi var saturēt datorvīrusus, tāpēc nevajag tos vērt vaļā.

Ņemot vērā, ka šie noziedznieki parasti runā krievu valodā, likumsargi it sevišķi aicina brīdināt savus krievu valodā runājošos tuviniekus un paziņas par krāpšanu tendencēm!

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā.

 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 14:13

Jaunākās diskusijas