Birokrātijas dēļ nāksies likvidēt Jungu pļavās mītošās taurgovis

tautaruna.lv 23.novembris, 15:00
 
Ints Mednis/pdf-pape.lv
Pirms 15 gadiem no Papes Dabas parka ganībām uz Jungu pļavām ar Latvijas Dabas fonda atbalstu tika atvestas taurgovis. Tagad esot pienācis laiks atvadīties no šiem dzīvniekiem, ar šādu skumju ierakstu sociālajā vietnē “Facebook” dalījies Dainis Ozols.

“Jungu ganībās pamazām atvadāmies no taurgovīm. Uz Jungām ar Pasaules Dabas fonda atbalstu atvestas pirms 15 gadiem no Papes Dabas parka ganībām viņas palīdzēja kopt pļavas un uzturēt ainavu. Tomēr nu pienācis laiks atvadīties, jo saprātīga budžeta ietvaros šādiem savvaļas zvēriem nav iespējams izpildīt likumā paredzētās prasības par čipiem un potēm. Bet sodus maksāt negribas. Ganībās paliks zirdziņi - ar tiem ir mazliet vienkāršāk..., “ atklāj D. Ozols.

“Idiotu radīti likumi un noteikumi”;

“Tie, kas balsoja par ATT/PAR JV gavilē?”;

“Mēs ticam, ka ir izmisums. Noteikti ir risinājums, ja patiešām grib paturēt govis dzīvas. Ja naudas jautājums, kam tik mūsdienās nesaziedo”;

“Tā Eiropas birokrātija lai sēž pie ratiem... ļaujiet dzīvniekiem dzīvot. Arī bez čipiem ausīs. Lai ēd zāli... ,” pie D. Ozola ieraksta “Facebook” raksta cilvēki.

Kā vēsta lsm.lv, savulaik meža vērši - tauri apdzīvojuši Latvijas teritoriju. Par to liecina arī vietu nosaukumi Latvijā - Taurupe, Taurene, Taurkalne. Lielākais savvaļas pārnadzis izmira 17. gadsimtā.

Pagājušā gadsimta 20. gados Vācijā brāļi Heki sāka tauru atjaunošanas programmu - izmirušo savvaļas sugu rekonstrukciju no mājdzīvniekiem. Krustojot dažādas primitīvas liellopu šķirnes, ieguva jaunu šķirni - ģenētiski tālu, taču izskatā ļoti līdzīgu senajiem tauriem - taurgovi.

Pirmās 15 taurgovis Ķemeru Nacionālā parka pļavās ielaida 2004. gadā. Tās atveda no Beļģijas, vēlāk arī no Holandes. Tagad Dunduru laukos ir ap simts ragulopu. Vēl tikpat liels ganāmpulks mājojot Lielupes palienēs.

Taurgovis ganās kopā ar savvaļas zirgiem. “Šīs divas sugas labi sadzīvo un viena otru papildina. Jo govis ēd tādu garāku zāli, zirgs mīl nograuzt tādu zemāku mauriņu. Kur govis ganījās, pēc tam pa tām teritorijām atkal vairāk zirgiem patīk. Gluži kopā ar govju baru zirgi nestaigā, bet situācijās, ja ir kādi apdraudējumi, ir novērots, ka zirgu bars ar govju baru apvienojas. Jo lielāks bars, jo vairāk dzīvnieku kopā, jo viņi vairāk pasargāti,” skaidro Liepa.

Taurgovis palīdz uzturēt dabiskos zālājus un bioloģisko daudzveidību. Ja šādas platības nenogana vai nenopļauj, tās aizaug ar krūmiem un kokiem. Bet zema zāle un atklāta ainava ir laba mājvieta mazākiem dzīvniekiem un putniem.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

Komentē 19

 
Anonīms
 

Kaut kāds murgs...

23.novembris, 15:15 Atbildēt

...savulaik arī Līgatnes lāčiem prasīja krotālijas ausīs... nu lai tad tas PVD arī iet un ieliek tiem ķepaiņiem tos namberus... ja uzdrīkstās...

...šādu prasību dēļ ir nolikvidētas ļoti daudz ražojošas saimniecības... galvenais ir ne jau būtība, bet tikai tas, ka nummura nav ausī... un ja zemnieks laikā nepamanīs izkritušo auskaru, sods garantēts... ierēdņi, kas soda ir visuspēcīgi...

28.novembris, 17:10 Atbildēt

Nopietni? Naudas dēļ??????

23.novembris, 15:51 Atbildēt

...šajā gadījumā nauda iespējams, ka nav galvenais... bet iedomājies kā noķert tonnu smagu lopiņu, kas pieradis pie brīvības, lai nofiksētu tā, ka nekustētos, lai var to čipu vai "auskaru" iekniedēt... un tā 100 gabaliem... un ja "auskars" - krotālija izkrīt (un tas notiek diezgan bieži, ja pa krūmiem ganās) tad nekavējoties ir jāieliek jauns, jo citādi būs sods !!! ...zinu ļoti labi, jo pašam šādi iet ar brīvībā dzīvojošiem ragulopiem...

28.novembris, 17:17 Atbildēt

Tas ir nenormāli, ka būtībā savvaļas dzīvniekus liek numurēt un ppotēt. Es arī Iūkstē šausminājos par to, ka savvaļas zirgi jāķer un jāčipo, kādēļ ne zaķi un stirnas?

23.novembris, 15:58 Atbildēt

Varbūt čipēt vajadzētu varturus, ja aizbēg, varēs vieglāk atrast un durkā ielikt!

26.novembris, 18:37 Atbildēt

Tie taču ir savvaļas dzīvnieki. Tad jau visi meža zvēri jāčipo. Stulbums!

23.novembris, 16:28 Atbildēt

Dzīvnieki ir jāglābj!!!

23.novembris, 17:20 Atbildēt

Jo tālāk ..jo trakāk..ar saviem stulbiem likumiem..

23.novembris, 18:23 Atbildēt

Vispār interesanti. Papes dabas parkā pavisam nesen ar Dabas fonda un Latvijas budžeta naudu atjaunoja ligzdošanas vietas dumpjiem Papes ezerā. Simtiem tūkstošu vērts projekts. Pļāva niedres, iegādājās niedru pļaujamo kombainu. Kā ar tiem dumpjiem tā īsti nevar saprast, neviens izņemot dabas draugus to pārbaudīt nevar kā ietekmējuši šie simtiem tūkstošu vērtie pasākumi.

Un tagad še tev jāčipo savvaļā dzīvojošie taurveidīgie.

Svilān nu kā tad tā.. Simtiem tūkstoši priekš dumpjiem sanāca, bet tajā pašā Dabas parkā taurveidīgajām govīm naudiņas nav.. Kas tā par Dabas pārvaldi, kas tas par direktoru.

Iznāc ārā pastāsti kas notiek Svilān! Atrod kādus Ministra Kabineta noteikumus.

Svilān, tevi tur tai amatā par spundi baro? Par ko tev algu maksā.

23.novembris, 21:39 Atbildēt

Aiztransportèt uz beloveźas gāršu un viss atrisinásies.

24.novembris, 2:50 Atbildēt

Vietèjais directors rīkotájs nedaudz sasmèrèjies. Būs jau jau jāpiedod , savéjais taču

24.novembris, 2:53 Atbildēt

Kāpēc tie bruģa dabas draugi pēdiņās neprasa čipot alni vai sesku. Birokrātija neatpazīst kur sākas bezjēdzība, bet zina kā iedzīvoties uz citu rēķina.

24.novembris, 4:55 Atbildēt

Drīz jau lapsām un vilkiem arī vajadzēs mikročipu.

24.novembris, 12:36 Atbildēt

Lapsam ,vilkiem nevajag cipu.latvija butu super paraugs,ja iedzivotajiem iecipetu dupsi cipus.butu curu un kaku uzskaite.ja par daudz....cuupstini nodokli.butu bagata vieta uz pasaules kartes.

Vakar, 18:00 Atbildēt

Var tak kaut vai atdot tai pašai Beļğijai atpakaļ. Ja naudas žēl birokrātiskām prasībām, nevajag jau uzreiz dzīvnieku nokaut, nostāties pozā. Tā taču dzīva būtne. Jeb gribat apēst nevis kādam atdot?

25.novembris, 10:39 Atbildēt

Ludzu nelaujat musu zaglu valdibai vinus iznicinat, cilveki palidzes un ziedos, es ari labprat ziedotu, kur un ka?!

26.novembris, 12:02 Atbildēt

Kas par personāžu šajā sakarā ir Liepa un kāpēc viņš nevis Ozols skaidro..?

27.novembris, 15:59 Atbildēt

Nu kur rodas tādi birokrāti idioti! mamma viņus nelaikā dzemdējusi!??

28.novembris, 11:21 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 19:49

Jaunākās diskusijas