Cēsu pusē desmit bērnu ģimene spiesta pamest mājas

tautaruna.lv 30.aprīlis, 18:00
 
Ekrānuzņēmums
Guntis un Sandra audzina desmit bērnus. Pieci bērni Guntim ir no iepriekšējās laulības, turpretī Sandrai no iepriekšējām attiecībām ir četri bērni. Pārim ir arī viens kopējs bērns. Ģimene jau deviņus gadus dzīvo Pārgaujas novada Rozulas ciemā, taču nu dienas šajā namā ir skaitītas,vēsta raidījums "Bez Tabu".

Ēkas īpašniece dzīvo ārzemēs un ģimenei ļāvusi namā uzturēties bez maksas. Abas puses nav saistījušas līgumattiecības. Ja ģimene vēlas namā palikt, viņiem tas jāiegādājas par 30 tūkstošiem eiro, citādi nams tiks pārdots citiem.

Ģimene teju pilnībā sevi nodrošina ar pārtiku. Ir prāvs putnu pulks, cūkas. Ģimenes galva ar traktoru apstrādā divus ar pusi hektārus plašo piegulošo teritoriju. Ogu laikā visa saime dodas uz ogot un sēņot. Gūtmaņi gribētu arī turpmāk saglabāt saimniecību, tādēļ nevar iztēloties savu dzīvi divistabu dzīvokli.

Guntis raidījumam atklāj, ka saticies ar novada vadītāju: "Pēc kāda laika saņēmu atbildi, ka pašvaldība var piešķirt 36 kvadrātmetru dzīvokli. Labi, saimniecību mēs vēl varētu likvidēt, bet divpadsmit cilvēki divistabu dzīvoklī? Ar suņiem un kaķiem? Prasīju, vai tas ir nopietni, teica, ka ne. Vēl varot izmitināt Krīzes centrā. Sākumā stāstīja, ka varētu saņemt aizdevumu krājaizdevumu biedrībā, taču tur nevarēja tik daudz dabūt, cik mums vajag."

Vīrietis norāda, ka arī pats braukājis pa novadu, meklējot pamestus īpašumus. Piedāvājumus par pieņemamu cenu tā arī nav izdevies atrast.

Pārgaujas novada priekšsēdētājs Hardijs Vents atzīst, ka vietvara nedrīkst iegādāties īpašumu, ko nodot ģimenes lietošanai. Pat ja Gūtmaņi ir gatavi katru mēnesi atmaksāt pašvaldības ieguldījumu, vietvarai tādu tiesību neesot.

"Mēs no savas puses esam izskatījuši visus iespējamos variantus, bet tik lielai ģimenei dzīvojamās platības, ko piedāvāt, mums nav. Viņi vēlas arī saglabāt saimniecību. Nopirkt privāto māju kā ieguldījumu nepieļauj neviens normatīvais akts, saistošie noteikumi. Tā ir lielākā problēma šobrīd. Jāsaprot, ka 12 cilvēku ģimenei iedot atbilstošu platību… Nezinu, vai kādā pašvaldībā tāda iespēja pastāv," norāda Vents.

Tam piekrīt arī Latvijas daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības vadītājs Leonīds Mucenieks, kurš norāda, ka kuplām ģimenēm ir gandrīz neiespējami saņemt aizdevumu mājokļa iegādei.

Vēlāk ģimenei izdevies atrast īpašumu par pieņemamu cenu kādā citā novadā.

Komentē 8

 
Anonīms
 

Nu luk, kartejo reizi valsts pierada ,ka par gimenem nedoma ! Doma tikai par savu labklajibu ! Nost no varas tadus merglus !

1.maijs, 4:51 Atbildēt

Nevis valsts pierada,bet Eu.Nīstajā Krievijā ģimenēm ir šādi pabalsti

KRIEVIJA

Te ir divu veidu pabalsti: vienreizējie un ikmēneša. Vienreizējais pabalsts tiek izmaksāts par bērna dzimšanu - to maksā vai nu mammas vai tēta darba devējs vai sociālais dienests, ja abi vecāki nestrādā. Federālais pabalsts ir 13087,61руб - aptuveni 300 eiro.

Ir arī papildus pabalsti, kas ir 10000 līdz pat 150000 руб (no 250 līdz 3750 eiro) - atkarībā no situācijas.

Katru mēnesi ģimene ar vidējiem ienākumiem, kas nepārsniedz iztikas minimumu var pretendēt uz  1071 līdz 4282 руb (no 26 līdz 107 eiro) -atkal, atkarībā no situācijas.

Ja pasaulē nāk jau trešais bērniņš:

- jūs tiekat rindā pirmsskolas izglītības iestādē

- jūs saņemat zemes gabalu individuālas dzīvojamās platības uzcelšanai reģionā, kurā dzīvojat

- jums piemēro atbrīvojumu no transporta nodokļa

- jūs saņemat 50% kompensāciju par maksātajiem komunālajiem maksājumiem

- pēc trešā bērniņa dzimšanas, jūs pretendējat uz nemateriālās palīdzības saņemšanu, tas ir tāds kā sertifikāts, ko var izmantot hipotekārā kredīta dzēšanai, viena bērna skološanai vai arī to var izmantot nākotnes pensijai.

Sertifikāta vērtība ir apmēram 9000 eiro.

1.maijs, 7:27 Atbildēt
Jānis Jaudzems > u.is.jansons

Jā Uģi tā ir, tieši tādēļ oficiālā Rīga ienīst Krieviju un rej kā šakāļi raisot bailes gan vietējo vidū gan ārzemēs, tai pašā laikā savējos iznīcinot.

1.maijs, 8:40 Atbildēt

Nu suņus un kaķus jau gan varēja nepieminēt. Tos pašvaldība var ievietot patversmē un palīdzēt atrast jaunus saimniekus, ja esošajiem saimniekiem zūd iespēja parūpēties. galvenais, lai cilvēki godīgi atzīst, ka kaķi vai suni nespēj aprūpēt. Tad to var civilizēti nodot patversmei, nevis cietsirdīgi izmest uz ielas.

1.maijs, 9:27 Atbildēt

Nevienam nekas nav jāpalīdz, pašiem vajadzēja domāt... Pieraduši dzīvot uz pabalstiem un nemaksāt neko, tikai prasīt. Pirms taisīt un dzemdēt bērnus vajadzētu padomāt vai spēs paši tos pienācīgi aprūpēt,nevis rēķināt cik un ko no valsts saņems.

1.maijs, 10:54 Atbildēt

Ko var gribēt no valdības, kur pat ministri ir peredasti.

1.maijs, 17:25 Atbildēt

Kāpēc ir tik ļoti javairojas, ja nespēj sevi apgādāt?

3.maijs, 11:56 Atbildēt

Cilvēkiem pašiem tiešām jādomā, cik var bērnus radīt, lai tos ar savu darbu izaudzinātu un izskolotu. Krievu laikos nekādu pabalstu nebija, un loģiski domājoši radīja tik bērnus, cik varēja izaudzināt. Tie, kuri tagad cer uz eiropas pabalstiem, un domā, ka būs mūžīgi, rūgti klūdās. Nevar mīlēties, ja nekontrolē bērnu dzimšanu. Jādomā ar galvu !!

6.maijs, 11:28 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 15:48

Jaunākās diskusijas