FOTO: Bauskas pusē salasa vairākus spaiņus rijīgo Spānijas kailgliemežu

Lelde Veinberga 31.jūlijs 2020, 19:02
 
Facebook
Sociālos tīklus "aplidojis" Bauskas novadā Gailīšu pagastā lielā daudzumā salasītie Spānijas kailgliemeži, kuri kļuvuši par draudu iedzīvotāju dārziem un Latvijas dabai.
"Šodien skolēni Gailīšu pagastā uzsāka cīņu ar Spānijas kailgliemežu invāziju. Salasīts Mežāžu peldvietā. Aicinām pievienoties darbos!" raksta Gailīšu pagasta Facebook lapa.
Fotogrāfijās redzami vairāki spaiņi un kastes, kurās atrodas salasītie kailgliemeži.

Pirmo reizi šī suga, kas apdraud dabiskos biotopus, laukaugus, kā arī mājdzīvnieku veselību, Latvijā reģistrēta 2009.gadā, bet nu jau 11 gadu laikā kopumā tas atklāts vismaz 60 vietās visā valstī, galvenokārt Rīgas apkārtnē un Zemgalē. Ziņas par Spānijas kailgliemeža atradnēm ir ļoti svarīgas, lai saprastu cik strauji tas Latvijā izplatās un ko darīt vai nedarīt, lai šo sugu apstādinātu.

Šis kaitēklis ir ļoti ēdelīgs un savā ēdienkartē maz izvēlīgs, nesmādējot praktiski neko, kas pagadās pa ceļam, turklāt tas ir spējīgs ļoti ātri vairoties un līdz ar to pat viens īpatnis nākotnē var sagādāt problēmas mazdārziņa īpašniekiem.

Padomi Spānijas kailgliemežu iznīcināšanai savā īpašumā:

• Visefektīvākā metode ir nolasīt tos krēslai iestājoties vai agri no rīta, kad kailgliemeži ir aktīvi un iznīcināt tos pāršķeļot ar lāpstas vai kāda cita asa priekšmeta palīdzību vai ievietojot uz vienu diennakti 10% vārāmā sāls šķīdumā. Spānijas kailgliemezis savā barībā izmanto arī beigtus vai savainotus savas sugas īpatņus. Tāpēc beigtos gliemežus var atstāt citu īpatņu piesaistīšanai konkrētā vietā, taču šādā gadījumā konkrētā vieta jāapseko atkārtoti. Ja kailgliemeži tiek iznīcināti līdz jūlijam, beigtie indivīdi jāaprok zemē. Ja kailgliemeži tiek iznīcināti augustā, septembrī, lai nepieļautu oliņu nonākšanu vidē un to izšķilšanos, beigtie indivīdi ir jāsadedzina vai jāievieto sālsūdenī.

• Gliemežu pārņemtajā teritorijā var ierīkot īpaši izveidotas lamatas. Par lamatām var kalpot kastes, burkas, pudeles ar nogrieztu galu un tajās ievietotu pievilinātājvielu, piemēram, pūstoši augi, suņu un kaķu mākslīgā barību, kombinētā lopbarība;

• Labi darbojas arī slīcināšanas slazdi - augsnē līdz tās virskārtai ierok trauku, kurā ielej šķidrumu kopā ar pievilinātājvielu. Visbiežāk slīcināšanas slazdos par pievilinātājvielu izmanto alu. Ja slazdos būs tikai tīrs ūdens, gliemeži var ātri no tā izlīst ārā. Tāpēc šķidrumam ir jāsatur vielas, kas veicina gliemežu noslīkšanu - 1% vara (vara sulfāts) vai 10% vārāmā sāls šķīdums

Komentē 8

 
Anonīms
 

:D :D Viss šitas ir izmēģināts, pilnīgas muļķības. Indijas skrējējpīles un tikai. Nolasīt nevar.Pārējais viss vispār ir smieklīgi.

31.jūlijs 2020, 20:08 Atbildēt

Un kur skatās visādu kukaiņu aizstāvji? Kādreiz kādas vaboles dēļ pat Daugavpils HES aizliedza būvēt. Vai šeit nav acīmredzamas vardarbības pret dabu???

31.jūlijs 2020, 20:30 Atbildēt

Dzirdēju, ka tos vajagot iemarinēt un cept kā šašliku, gaļa mīksta, sulīga bez kauliem un ādas. Bet es jau nezinu.

31.jūlijs 2020, 21:26 Atbildēt

Tā ir katastrofa! Ir izmēģināts viss, mazāk nepaliek! Pīles jau ar nav tāda bada lai visu noēstu!

1.augusts 2020, 9:21 Atbildēt

Lieta nav vienkārša, bet ne bezcerīga. Ar šitiem radījumiem tiek galā mūsu pašu vīngliemeži, tos var salasīt, vēlams lietus laikā, Staburaga pagasta, Vīgantes parkā un tā tuvākajā apkārtnē.

1.augusts 2020, 22:28 Atbildēt
īpaši stulbs > j.nis.lauks

Kā tad viņi tiek galā?

2.augusts 2020, 13:56 Atbildēt

Kà tad,to pašu vīngliemezi norij ka nu tik!!

2.augusts 2020, 16:14 Atbildēt

Piekrītu,tikai skrejpīlītes.Mūsu dārzs liels ,kā jau laukos,ar lielām platībām visapkārt.Dažus gadus atpakaļ bijām iedzīvojušies kraukšķošajos gliemežos, tā jokojām ,jo vairs jau nevarēja soli palikt ,kā nenokrakšķēja.Iegādājot skrejpīles pāris gadu laikā vairs neviena gliemeža.

Šogad radi netika vairs galā ar spānijas mošķiem Ķekavā un paņēma pāris skrejpīles izprovēt.Viņiem vairs gliemežu nav.Tagad ir tik cik palaikam ielien no blakus dārziņiem. Pīles pat jau garlaikojas un dārziņš tīrs.Liels plus vēl arī tas ,kā skrejpīles neko nenobradā un ir diezgan labas dējējas.

4.augusts 2020, 9:35 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 0:59

Jaunākās diskusijas