Daudzbērnu ģimene ar Covid-19 simptomiem jucekļa dēļ divas dienas cīnās, lai nodotu analīzes

Lelde Veinberga 19.apr
 
Oksana Džadana/F64 Photo Agency
Pamatīgu jucekli piedzīvojusi kāda četru bērnu ģimene, kura ar jaunā koronavīrusa Covid-19 simptomiem divas dienas sūtīta no vienas iestādes uz otru līdz spējusi beidzot nodot analīzes. Ieva sociālajā tīklā Facebook publicējusi sūdzību, kuru esot nosūtījusi Veselības inspekcijai.

"Dzīvojam ar vīru mājsamniecībā ar četriem bērniem. Pirms piecām dienām sajutu izteiktus Covid-19 simptomus, 2 dienas necēlos no gultas, mocīja galvassāpes, sāpēja muskuļi, bija sāpes krūšukurvī, drudzis un klepus. Tad slikti palika arī vīram.

Ekrānuzņēmums no Facebook

Arī bērni sāka klepot un sūdzēties par galvassāpēm. Nolēmām veikt analīzes, bet ģimenes ārsti, gan manējā, gan vīra, atteica mums nosūtījumus, jo teica, ka neatbilstam kritērijiem - neesam bijuši ārzemēs, neesam hroniski pacienti un nestrādājam noteiktās profesijās. Tā kā nevarējām nosaukt konkrētu personu no kuras varētu būt inficējušies, nosutījumu mums nevarot dot!

Varot tikai iedot nosūtījumu uz plaušu rentgenu, ko varot veikt 2. slimnīcā. Sašutumā uzrakstījām rakstu sociālajos tīklos, ka nevaram atļauties maksāt 80 eiro par analīzēm. Zvanījām arī Slimību kontroles un profilakses centram, kur teicās, ka neko nevar palīdzēt, atsakot, ka statistikai mēs neesam vajadzīgi. Rakstījām arī Veselības ministrijai, kuri situāciju esot izskatījuši ministrijā un nodošot ģimenes ārstiem konkrētākus norādījumus, jo vienam no ģimenes tomēr pienākoties analīzes.

Pa to laiku slimi devāmies uz 2. slimnīcu, tikām līdz tukšajam rentgena kabinetam, bet rentgenu mums atteica, jo rīkojums no augšas esot ambulatoros pacientus neapkalpot arī ar nosūtījumu plaušas nevaram pārbaudīt. Tātad ne rentgena, ne analīzes.

Zvanam atkārtoti ģimenes arstiem, draudot sūdzēties inspekcijā. Izrādās vienu nosūtījumu tomēr varam dabūt.

Pierakstamies caur 8303 uz analīzēm Stradiņu teltī 16:20. Vīrs aizbrauc uz telti jau 16:10, bet priekšā jau citi sašutuši cilvēki, jo ari pierakstījušies uz analīzem, bet telts ciet. Apsargs saka,ka aizvērusies jau ap 15.00. Zvanam uz tālruni pa kuru pieteicamies, tālrunī automātiskais atbildētājs atbild, ka vairs brīvdienās nestrādā.

Zvanam uz Covid-19 informācijas tālruni, mums atbild, lai zvanam uz to pašu tālruni, kurš nestrādā un nezinot, kur vēl Rīgā var nodot analīzes uz Covid-19. Lai zvanam uz Gulbja laboratoriju. Gulbja laboratorija saka, ka pie viņiem vairs analīzes nevar nodot un Stradiņu telts neesot viņējā, lai zvanam uz Centrālo laboratoriju. Centrālā laboratorija saka, ka tā nav arī viņu telts, ka arī viņi nezin, kur vēl var nodot analīzes. Zvanam vēlreiz un Covid-19 informatīvo tālruni.. Viņiem neesot informācijas par analīžu nodošanas vietām un laikiem un viņi nezina kā mums palīdzēt. Veselības inspekcija paziņo, ka arī uz Infektoloģijas centru braukt nav vērts, jo tā telts esot priekš neatliekamās palīdzības.

Neatliekamā palīdzība paziņo, ka nevar savienot ar analīžu punktiem, tikai atbraukt tad, ja kāds jau gandrīz mirst nost. Visu dienu ļoti slimi ar četriem maziem bērniem tiekam futbolēti no iestādes uz iestādi, neviens nespēj mums veikt analīzes vai atbildēt uz jautājumiem.

Vēlreiz rakstu Veselības ministrijas pārstāvei ar lūgumu atrisināt bardaku. Viņa solās kļūmi atrisināt un tikai tad, kad esam jau 48h cīnījušies un tikai ar ministrijas pārstāves iejaukšanos, mums piezvana Centrālās laboratorijas pārstāvji ar atvainošanos un ierodas personiski uz mājām un veic mums abiem analīzes.

Vai tiešām ir jāiet tik tālu, lai pandēmijas laikā, ģimene ar Covid-19 simptomiem varētu veikt analīzes, lai pārliecinātos par mūs kā pilsoņu veselību? Vai tiešām ir jāveic 50 zvani, jāuzraksta n-tās sūdzības, lai pēc divām dienām tomēr varētu veikt analīzes? Priekš kam domāti informatīvie telefoni, kuri nevar sniegt nekādu informāciju? Kāpēc nav informēti ģimenes ārsti par algoritmiem, ja paši ārsti atzīst, ka apjukuši no informācijas daudzuma, tādēļ īsti nesaprot, kad var un kad nevar nosutīt uz bezmaksas analīzēm un atsaka cilvēkiem, sūtot uz maksas analīzēm cilvēkus ar simptomiem? Kāpēc nav pieejams kaut vai elementārs plaušu rentgens cilvēkiem pandēmijas laikā? Kāpēc analīžu teltis strādā līdz 15.00, jo noteikts ir līdz 20.00? Kāpēc pieraksta uz analīzēm, bet aizbraucot pieraksta laikā viss ir ciet? Kāpēc neatliekamā palīdzība atbild, ka mājās nevienam vairs analīzes neveic, bet pie mums tomēr atbrauca brigāde, kura šodien visu dienu braukājot pa visu Latviju un nav ēduši no 6.00 rītā? Kapēc ir tāds bardaks veselibas sistēmā, ja Viņķele saka, ka esot kārtība?" izmisīgi jautā Ieva.

Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka Covid-19 analīzes tiek veiktas:

1. Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādās akūtas elpceļu infekcijas simptomi: paaugstināta ķermeņa temperatūra, sauss klepus un elpas trūkums, un ir iespēja ar savu automašīnu doties uz analīžu nodošanas punktiem;

2. Noteiktu profesiju darbiniekiem, kuriem parādās akūtas elpceļu saslimšanas simptomi (pieteikties analīzēm var caur savu darba devēju, kurš informāciju iesniegs NMPD):

 • ārstniecības personām;
 • farmaceitiem un farmaceitu palīgiem;
 • sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbiniekiem;
 • operatīvo dienestu darbiniekiem: policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, muitas darbiniekiem, Valsts vides dienesta inspektoriem;
 • Latvijas Nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvjiem;
 • ziņu žurnālistiem, TV operatoriem un fotoreportieriem;
 • sociālās aprūpes institūciju un patversmju klientiem;
 • mazumtirdzniecības darbiniekiem;
 • "Latvijas Pasts" darbiniekiem.

3. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu:

 • Visas personas, kurām ir pneimonijas klīniskās pazīmes;
 • Personas ar akūtām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm un:
  1. kuras ir vecākas par 65 gadiem;
  2. kurām ir hroniskas slimības (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības utml.);
  3. kurām ir imūndeficīts, tai skaitā, kuras lieto imūnsupresīvu terapiju;
  4. kuras bijušas kontaktā ar Covid-19 pacientu, bet nedzīvo ar viņu vienā dzīvesvietā;
  5. kuru tuvinieki, ar kuriem dzīvo vienā dzīvesvietā, atgriezušies no ārzemēm;
  6. kuru darba pienākumi saistīti ar augstu saslimšanas risku ar Covid-19, piemēram, strādā ar bērniem pirmskolas izglītības iestādē;
 • Vienu no mājsaimniecības locekļiem, ja divi vai vairāk mājsaimniecības locekļiem ir saslimuši ar akūtas elpceļu infekcijas slimību (ja neviens no mājsaimniecības locekļiem neatbilst nevienai no iepriekš minētajām personu grupām, izmeklējumu veic gados vecākajam ģimenes loceklim vai vīrietim, ja visi ģimenes locekļi ir vienā vecuma grupā).
 • Pacientus, kuri saņem orgānu aizstājterapiju.

4. Noteiktām pacientu grupām, kuri ārstējas slimnīcā (analīzes veic slimnīca):

 • Visus uzņemšanas nodaļā hospitalizētos pacientus:
  • ar pneimoniju;
  • bez noteiktas dzīvesvietas;
  • ar akūtu respiratoru infekciju.
 • Hospitalizētos pacientus ar smagu akūtu respiratoru infekciju (SARI) bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, t. sk. SARI:
 • Hospitalizētos pacientus ar akūtu respiratoru infekciju, ar kuru inficēšanās notikusi stacionārā;
 • Personas ar neskaidras izcelsmes drudzi.
 • Grūtnieces un dzemdētājas ar augšējo elpošanas ceļu infekcijas simptomiem.
 • Personas, kam nepieciešama dzīvību glābjoša vai neatliekama operācija.
 • 2. punktā minētajos gadījumos, kā arī citos gadījumos atbilstoši ārsta lēmumam.

Komentē 9

 
Anonīms
 

Bardaks augstākā mērā,tas skaitās kad domā par tautu...

19.aprīlis Atbildēt

Jēziņ.Ja tas tiešām tā un par šo uzzinās ES, atbildīgās amatpersonas smagi norausies.Tā ar epidēmiju necīnās(maigi sakot).

19.aprīlis Atbildēt

Izrādās tāda ir īstenība,slimojiet betpie ārstiem nedodaties,aplaudēsim ārstiem!

19.aprīlis Atbildēt

Lūk, tāpēc mums ir tik skaista statistika (salīdzinājumā ar citām valstīm)... 2 dienas dzenāt 6 slimus cilvēkus, vājprāts!!!

Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC), Nacionālajam veselības dienestam (NVD) un Veselības ministrijai, kas nevienu slimnieku pat tuvumā nav redzējuši,iedota nauda darbinieku prēmēšanai, un tur jau nu prēmijas nebūs kā ātrajiem, kas pirmie satopas ar slimniekiem, bet tiem vidēji 100 eiro prēmija uz galviņu, Stradiņos - 126, RAKUS - 269... Nu skaisti... Kā vienmēr...

19.aprīlis Atbildēt

Varētu padomāt, ka uzzinot, ka ir inficēta, Ievai kas mainīsies.

20.aprīlis Atbildēt

Ievai nekas nemainīsies, taču tādiem Jāņiem Bērziņiem gan var rasties iespēja inficēties ar COVID-19 no Ievas un līdzīgiem gadījumiem.

20.aprīlis Atbildēt

vai mums vajag tadu valdibas aparatu-domaju kad ne-ja viniem mes esam vajadzigi ,lai tie varetu dzivot uz urra,tad es domaju kad mums vini nav vajadzigi-viss tikai vardi ne mes gatavi infekcijam ,ne karam -tikai grabj no cilvekiem nodoklus un tere savam vajadzibam .Neko no savas valdibas nesmu sanemusi tikai barojusi to darmajedu baru.

20.aprīlis Atbildēt

Kaut kāds ārprāts. Cerams, ka situācija ir mainījusies?

20.aprīlis Atbildēt

Esmu soka vienkarsi trukst vardu.lai jums veseliba

20.aprīlis Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 2:52

Jaunākās diskusijas