Skolotāja izmisusi: Jūtos nevajadzīga šai valstij

tautaruna.lv 31.aug 2019
 
REUTERS/ SCANPIX/LETA
Augustā vidū sākās pieteikšanās studiju kredītam ar valsts galvojumu, informēja pakalpojuma vienīgā nodrošinātāja "SEB bankas" pārstāvji. Bankā skaidroja, ka studentiem, kuri mācās klātienes vai neklātienes programmās, ir iespēja pieteikties studiju kredītam, kas paredzēts mācību maksas segšanai. Savukārt klātienes studentiem ir iespēja pieteikties arī studējošā kredītam, kas paredzēts ikdienas tēriņiem.

Ilgus gadus bija iedibinātā kārtība, kas paredzēja, ka noteiktu profesiju pārstāvjiem valsts galvotais kredīts tiek dzēsts. Tādejādi mudinot izvēlēties tās profesijas, kur izteikti trūkst strādājošie.

Taču pēkšņi ierastā kārtība mainīta.

Savu sāpi facebook pauž kāda skolotāja Adele, kas tagad ir nonākusi kredīta jūgā.

"Dalos savā bēdā! No 2014. līdz 2018. gadam studēju par maksu (neklātienē) Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Studijas bija ļoti dārgas (nepilni 13 000) protams, man tādas naudas nebija, ņēmu kredītu ar valsts galvojumu.

Visur man stāstīja, ka gadu pēc skolas absolvēšanas varēšu pretendēt uz sava kredīta atmaksu no valsts budžeta līdzekļiem, jo mana profesija esot novērtēta un vienmēr būs vajadzīga.

Šī gada jūnijā Studiju un zinātnes administrācijai nosūtu pieteikumu par mana kredīta dzēšanu, jo 1 gads kopš absolvēju akadēmiju ir pagājis. Vakar saņēmu vēstuli no Studiju un zinātnes administrācijas, ka mans pieteikums par kredīta dzēšanu no valsts budžeta līdzekļiem netiks uzsākts, jo šī gada jūlijā ir izmainīts likums. Tā pa kluso #Latvijā viss notiek, neko par šo nebiju dzirdējusi, ka ir iespēja, ka likums nomainīsies. Vai nebūtu loğiski, ka likums attiektos uz tiem kas kredītu vēlas ņemt tagad, nevis uz tiem, kas ņēmuši, kad likums vēl nebija izmainīts? Mana sirds sažņaudzas, jo es kā mūzikas skolotāja pelnu tik, cik pelnu un nu kredīts par to, ka esmu ieguvusi savu profesiju ir jāmaksā pašai. Jūtos nevajadzīga šai valstij. #Latvija tā jūs gribat noturēt jaunos speciālistus? Kā, lai risina šo problēmu?" sašutusi ir Adele.

Studiju un zinātnes administrācijas mājas lapā lasāms, ka "Studiju un zinātnes administrācija informē, ka saskaņā ar 2018.gada 19. septembra Ministru kabineta rīkojumu Nr.440 "Par studiju kredīta dzēšanu no valsts budžeta līdzekļiem 2018.gadā" un Nr.439 "Par studējošo kredīta dzēšanu no valsts budžeta līdzekļiem 2018.gadā" 3.punktā noteikto,

Sakarā ar Ministru kabinetā apstiprināto Izglītības un zinātnes ministrijas konceptuālo ziņojumu „Par studiju un studējošo kreditēšanas no kredītiestāžu līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu modeļa maiņu”, kas paredz neturpināt kredītu dzēšamu 2019., 2020. un 2021. gados, Studiju un zinātnes administrācija pārtrauc pieņemt pieteikumus studiju un studējošo kredītu dzēšanai par darbu noteiktajās jomās (profesijās)."

Tik vienkārši....

Komentē 15

 
Anonīms
 

Lai cik tas nebūtu ciniski - kam Jūs noticējāt?

31.augusts 2019 Atbildēt

Vispār,likumam nav atpakaļejoša spēka, ja tas nav īpaši norādīts likumā. Jāvērtē, kāds likums bija kredītlīguma slēgšanas brīdī... Savādāk, jaunie "Šķēles laiki"?!

31.augusts 2019 Atbildēt

Normaalaas valstiis nav, LV viss iespeejams... Latvija nebus normaala valsts kameer to vadiis idiotu bars... Tagad Levits runaa par to ka vajag partiju finanseshanu palielinaat no valsts budzheta... Vini to naudu taa ar atrod valsts budzhetaa, shmaucot cilveekus, nepildot to ko reiz ar likumu noteica...

31.augusts 2019 Atbildēt

Brauc uz Zviedriju. Gadu sanemsi 800 menesi macoties valodu un tad par skolotaju.Krievi nide Latviju.

31.augusts 2019 Atbildēt

Kadas mulkibas. Macibas tiek atmaksatas tikai ekonomiskajiem migrantiem.

31.augusts 2019 Atbildēt

Kadā veidā krievi nīdē Latviju ja koalīcijā vienmēr latvieši?

10.septembris 2019 Atbildēt

Diemžēl, skolotājas Adeles gadījums nav vienīgais, kur jaunais skolotājs tiek reāli apkrāpts no valsts - mana meita ir tādā pašā situācijā - valsts galvojums dzēst kredītu ir izkūpējis gaisā jeb, precīzāk, jaunajiem speciālistiem domātie līdzekļi sabiruši valdības maciņos/kontos. Nu nav Latvijas valdībai godīgums cieņā....

31.augusts 2019 Atbildēt

Vajag būt labai skolotājai, lai Tevi atzītu un Tev maksātu. Tādi skolotāji kādi patreiz strādā mūsu skolās nav pelnījuši algas palielinājumu, drīzāk samazinājumu un atlaišanu. Tā, kā nav ko sprēgāt šiem skolotājiem. Kauns par mūsu valsts skolotājiem. Viņi negrib mācīt bērnus, bet gan bāzt arvien lielāku naudu savā kabatā!

31.augusts 2019 Atbildēt

No kuras kūtspakaļas tu izkritusi?

31.augusts 2019 Atbildēt

Nevajag visus mērīt ar vienu mērauklu, visās profesijās ir slikti un labi darbinieki.

31.augusts 2019 Atbildēt

:) Cienītā Sandra, vai vispār iebrauci problēmā. Šis raksts nav par skolotāju algām un kvalitāti, bet par valsts attieksmi pret savām saistībām. Bet, ja tev nepatīk esošie skolotāji, pamēģini pati, tiešām iesaku ...

1.septembris 2019 Atbildēt

O jā, es arī cerēju, ka kredīts tiks dzēsts, daudz par to runāja studiju laikā, tagad tikai turpinu maksāt pati, gudrāki cilvēki pieņēma lēmumu, ka dzēst šos kredītus valstij neesot izdevīgi, ka tas nemotivē cilvēkus iet strādāt par skolotājiem, kam gan es nepiekrītu. Varēšu vēl 9 gadus maksāt kredītu pati. :)

31.augusts 2019 Atbildēt

Nu man bija kas līdzīgs - kad ņēmu kredītu man teica - Ņemiet ņemiet, skolotājus vajadzēs.....!!!! Tikai nepateica cik ilgi. Nu paldies Dievam man nebija mežonīgi liels tas kredīts, bet strādājot un vienlaicīgi mācoties nebija iespējams uzreiz tādu summu dabūt. Nemaksāju 5 gadus, bet vienalga - palika lielas mieles.... Tagad mans patriotisms diemžēl ir nomiris lielās mokās....

8.septembris 2019 Atbildēt

Labrīt! Šādi valstij neviens nav vajadzīgs

14.septembris 2019 Atbildēt

Uzmanību ikvienam, ko es vēlos jūs visiem ieteikt uzticamam un sirsnīgam aizdevējam, es saņēmu savu aizdevumu no Rico, pēc tik daudziem mēģinājumiem saņemt aizdevumu Rico ieradās manā glābšanā, viņš man piedāvāja aizdevumu, un patiesi aizdevums tika apstiprināts un pārskaitīts uz manu kontu 48 stundu laikā. Tāpēc es vēlos izmantot šo informācijas nesēju, lai konsultētu ikvienu, kurš vēlas saņemt aizdevumu, lai sazinātos ar Rico kungu no ExxonMobil Funding Inc. Viņi ir labākā kreditēšanas firma, par kādu jūs varat iedomāties, un viņi ir patiesi uzticami. Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar viņiem šodien, izmantojot e-pastu: exxonmobil191@outlook.com, un paldies man vēlāk.

4.aprīlis Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 12:17

Jaunākās diskusijas