Latvijas iedzīvotājus brīdina par krāpniekiem; kā viņi strādā?

tautaruna.lv 13.jūlijs, 7:00
 
pixabay.com
Šomēnes vairāki desmiti valsts iedzīvotāju kļuvuši par krāpnieku upuriem un kopumā zaudējuši gandrīz 400 000 eiro. Noziedznieku aktivitāte paaugstinājusies tieši pēdējā laikā. Krāpnieki, runājot pa telefonu, melo meistarīgi, tāpēc jāzina, kā nekļūt par zagļu upuri, stāsta TV3 raidījums “Degpunktā”.

Viena mēneša laikā Daugavpilī anonīmi zagļi ieguva 127 000 eiro no cilvēkiem, kas līdz pat pēdējam brīdim nesaprata, ka tiek nekaunīgi apmeloti. Tas notiek tā, ka cilvēks saņem zvanu un runātājs uzsāk sarunu svešvalodā, brīdinot, ka kaut kas nogājis greizi internetbankā.

Policijas pārstāvis Artūrs Plinta stāsta, ka svešinieks uzreiz piedāvās palīdzēt tik galā ar problēmu: “Faktiski, krāpnieki vēlas iegūt visu informāciju par cietušo un pārņemt kontroli pār viņa kontu.”

Ir aizdomas, ka zvanītāji bāzējas Ukrainā. Nevienā no 17 gadījumiem, kuros uzsākts kriminālprocess, upuri nav uzrunāti latviski.

Galvenais indikators ir nespēja runāt latviešu valodā, norāda policijas pārstāvis. Ikvienam bankas darbiniekam Latvijā ir jāspēj runāt valsts valodā, kā arī bankas darbinieki nekad neprasīs nosaukt internetbankas kodus.

Atbalsta tālruņa vadītāja Santa Laimiņa skaidro, ka krāpnieki ir īpaši jauki, un tas ir psiholoģiskas manipulācijas paņēmiens.

Mēneša sākumā kāds precēts pāris no Rīgas krāpniekiem pārskaitīja, un, līdz ar to zaudēja, teju 100 000 eiro. Nezināma persona piedāvāja investēt kriptovalūtā un spēja pārliecināt laulātos iesaistīties. Savukārt nedēļas sākumā šādu aizdomīgu zvanu saņēma arī kāda jelgavniece. Klausulē krieviski runāja it kā bankas drošības dienesta darbiniece. Sarunas beigās pensionārei jau bija nozagts 1361 eiro. Krīzes centra darbiniece skaidro, ka cietušajos dominē kauna izjūta, bet tai ļauties nedrīkst.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

Komentē 10

 
Anonīms
 

Izskatās ka viņi zin kam kontā laba summa, to info kāds vienkārši tirgo.

Uz dullo parasti zvana ļoti reti.

13.jūlijs, 7:44 Atbildēt

Tā ir,es kad nodarbojos ar nesaprotamas izcelsmes preču tirdzniecību,man arī sāka zvanīties.Reklamēja,ka miļjoni latišej uže palučajut po tri-četire tisjači v mesjac,man kautkur tāds apgrozījums arī bija.Es kad teicu,čto ģeņgi ņenado,rabotaju na stroike.tad bija,a čto jesļi kirpič na golavu upaģot,iļi po drugomu isporķiš zdarovje na stroike?Nado že o buduščem podumaķ,invesķirovaķ. Kad joprojām teicu,ka ņeiņķeresujet,tad jau bija dusmīgā tonī- ti čto iģiot?! Zina zina viņi kam zvanīt un spiež psiholoģiski,bet es māku nospiest sarunas beigšanas pogu un arī necelt telefonu māku.

Vienreiz vienu uzklausīju,beigās teicu,ka izklausās izdevīgi,bet naudas nav kā viņam sarunas sākumā minēju,tipa mēģināšu aizņemties.Sarunājām,ka šis pēc kautkāda laika tur zvanīs.Es uz to laiku izslēdzu telefonu.Uzbāzīgi viņi baigi ir.

Salīdzinoši nesen baigi bieži kautkādi angļu nummuri zvanījās,vienreiz pacēlu,ruskaja ženščina gavarit mņe čto,ja na kakoi to birže zaregistrirovalsa.Es gavarju čto ņet,kak ono i jesķ.Vārds pa vārdam,tad es bišk paceltā tonītī pateicu,čto ņeiņķerisujet.Šī tādā aizvainoti dusmīgā tonī:inače ņeumejeķe?!un nosvieda klausuli. Pēctam gan atkal zvanījās,bet vairs es necēlu.

13.jūlijs, 10:10 Atbildēt
īpaši stulbs > mareks.bahmanis

Peredastu rebes...

13.jūlijs, 11:18 Atbildēt
Mareks Bahmanis > izidors.m.rkak.ns

Tad jau Arnim zvanītu,ne man.

15.jūlijs, 13:51 Atbildēt
badžoo > mareks.bahmanis

Man laiku atpakaļ bija e-pasts uz Yandex.ru servera. Man radās aizdomas ka Ivanu servera administrācija nopludināja mana konta informāciju visādiem blēžiem. Sākās bieži zvani no krievijas numuriem piedāvājot investēt dažādos šaubīgos darījumos. Parasti atbildēju ka neinteresē. Uzmācīgākiem uzdevu jautājumu lai godīgi atbild cik viņš no visa tā iegūs. Citus ķircināju ar jautājumu vai viņš pats savam piedāvājumam tic un kāpēc man tam būtu jātic. Ipaši uzbāzīgos uzreiz sūtīju "nahuj" un spiedu uz "beigt sarunu". Domāju ka vairums blēžu ir informēti par saviem potenciālajiem upuriem.

30.jūlijs, 10:35 Atbildēt

Visvairāk jau jāuzmanās no galvenajiem krāpniekiem un izspiedējiem- valdības! Tādēļ nelietojiet bankas kartes, viss skaidrā naudā, nekādi konti vajag rēķinu samaksāt, ejam uz pastu... Nekas ka tur 3eur komisija, vienalga lētāk nekā atskaitīties un parādīt cik nopelnīji reketieru valdībai.

13.jūlijs, 14:01 Atbildēt

Lūk,tā ir taisnība. Skaidra nauda un nav problēmu!

15.jūlijs, 10:30 Atbildēt

Bāzējas? Vai tad cita piemērota vārda nav, valodas drāzēj?

14.jūlijs, 9:25 Atbildēt

Vienmēr atceramies ka pat siers peļu slazdā nav par velti. Kāds to nopērk un tur to ieliek. Bet kāds to mēginādams iegūt par to samaksā ar dzīvību. Būsim apdomīgi un sargāsim sevi no krāpniekiem. Visiem jauku dienu.

30.jūlijs, 10:40 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 16:05

Jaunākās diskusijas