Ķīna izspiego visu pasauli

Zintis Znotiņš

Šonedēļ plašsaziņas līdzekļos izskanēja informācija, ka septembra vidū Austrālijas kiberdrošības kompānija "Internet 2.0" paziņoja - ir notikusi 2,4 miljonu cilvēku datu noplūde no kādas Ķīnas kompānijas "Zhenhua Data". Šajos personu datos bija amerikāņi, briti, spāņi un citu valstu pārstāvji, tostarp arī 480 latvieši – politiķi, militāristi, uzņēmēji, iestāžu darbinieki, ierēdņi, kā arī plašākai sabiedrībai mazpazīstami ļaudis.

 

Nopludinātajiem datiem mēģināts pievienot personu fotoattēlus no dažādiem avotiem. Dati nākuši no dažādiem avotiem dažādos laika posmos, kas liek uzdot jautājumu, vai tie tomēr nav vākti manuāli, mēģinot profilēt konkrētās personas. Austrālijas kiberdrošības kompānija "Internet 2.0" pieļauj, ka cilvēku skaits, par kuriem apkopota informācija, varētu būt lielāks, jo visiem datiem nav iespējams identificēt piederību, turklāt no iegūtajiem datiem varēja atjaunot vien 10%.1

Jāatzīmē, ka informācija par to, ka Ķīna vāc datus par citu valsts iedzīvotājiem, izmantojot dažādas, arī privātas kompānijas, nav nekas jauns. Tā 2019. gadā tika vainota viena Ķīnas telekomunikācijas kompānija, kura Čehijā ir vākusi dažādus datus, tajā skaitā - konkrētu personu bērnu skaits, vaļasprieki un finansiālā situācija.2

Runājot par Ķīnas plāna apmēru, nedrīkst arī ignorēt Lietuvas Aizsardzības ministrijai pakļautā Nacionālā kiberdrošības centra jau agrāk secināto, ka Lietuvas institūcijās plaši izmantotajām Ķīnā ražotajām videonovērošanas kamerām "Hikvision" un "Dahua" ir drošības problēmas, kas ļauj tām diezgan vienkārši piekļūt attālināti un veikt novērošanu.3

Valsts drošības dienests (VDD) jau bija apzinājis informāciju par drošības riskiem, kas saistīti ar Ķīnā ražotajām "Hikvision" un "Dahua" videonovērošanas kamerām, tāpēc paudis, ka nerekomendē izmantot tādu uzņēmumu ražotas tehnoloģijas, kuru reputācija Eiropas Savienības (ES) un NATO dalībvalstīs tiek apšaubīta.4 "Cert.lv" ir skaidrojis, ka tehnisko iespēju un cenas dēļ "Hikvision" un "Dahua" kameras ir pieprasītas ne tikai visā pasaulē, bet arī Latvijā, taču, jo sarežģītāka tehnoloģija, jo lielāka iespēja, ka tās programmatūrā tiks atklātas kādas ievainojamības vai nepilnības. Līdz ar to, faktiski Ķīna ir panākusi, ka tās ražotās kameras pasaulē plaši tiek izmantotas.

Arī Latvija nav izņēmums. Pārskatot publiskajā telpā pieejamo informāciju, secināms, ka attiecīgu firmu videonovērošanas kameras ir uzstādījusi Ģenerālprokuratūra, Daugavpils, Valmiera, Rīgas Stradiņa universitāte. Lielu izbrīnu man izraisīja, ka atklājās, ka arī Nacionālie bruņotie spēki 2019.gadā ir organizējuši sarunu procedūru “Videonovērošanas, apsardzes sistēmas modernizācija”, (identifikācijas Nr. AM NBS NP 2019/030), CPV kods: 50343000-1, 50343000-8, kurās dokumentācijā parādās ka abu iepriekš minēto firmu produkcija tiek izmantota.5 

Te, protams, raisās nelielas pārdomas par to, ka iepirkumos tiek prasīts iegādāties produkciju par viszemāko cenu. Kas savukārt nerada problēmas Ķīnas uzņēmumiem, jo nereti to uzdevums nav tikai gūt peļņu, bet atbilstoši Ķīnas valdības noteiktajam – arī sadarboties ar drošības iestādēm.

Ķīnas agresīvo tendenci panākt, ka tās tehnoloģijas izmanto pēc iespējas plašāks ārvalstu skaits, apliecina fakts, ka, pirms tā runā par savu investīciju ieguldījumu citās valstīs, Ķīna paziņoja, ka investīcijas valsts var gaidīt tikai drošā vidē, bet drošu vidi nodrošina viņu iekārtas.6 Ķīna šādu politiku piemēro pret tām valstīm, kuras jau ir nonākušas savā ziņā bezizejas priekšā vai pazaudējušas saikni starp vēlmēm un iespējām.

Tamdēļ interesantas pārdomas raisīja jau agrāk izskanējusī ziņa, ka Krievija un Ķīna nostiprinās sadarbību informatīvās drošības jomā. Neslēpšu, katra no šīm valstīm jau ir visnotaļ spēcīga dažādāko tehnoloģiju jomā un abas šīs valstis izturas visnotaļ specifiski attiecībā uz cilvēktiesību ievērošanu. Tajā skaitā, datu aizsardzību. Tā arī – abas šīs valstis vieno tas, ka tās vēlas pēc iespējas lielākā apmērā iegūt informāciju par savas un citas valsts iedzīvotājiem. Par citu valstu noslēpumu iegūšanu pat paklusēšu. Ja abas valstis izveido kādu kopēju sistēmu, tad tiek radīti priekšnosacījumi, ka gudrākais un nekaunīgākais iegūst arī to, ko savācis ir otrs.

Visticamāk, ka Krievija sadarbībā ar Ķīnu vēl joprojām uzskata, ka ir gudrāka un viltīgāka. Savukārt ķīnieši ir pieklājīgi audzināti un ļauj Krievijai domāt visu, ko tā vēlas, bet paši nesteidzīgi dara to, kas jādara.

Kas no šī visa secināms? Faktiski piecas lietas.

Pirmkārt, Ķīna ir vairākkārtīgi pierādījusi, ka tai ir vēlme kontrolēt, ko un kā dara iedzīvotāji;

Otrkārt, Ķīnas vēlme ievākt iespējami vairāk informācijas par citu valstu iedzīvotājiem ir konstatējama jau vairākos gadījumos;

Treškārt, Ķīnas fokusēšanās uz IT tehnoloģijām ir novedusi pie tā, ka tā veiksmīgi ir radījusi vairākas platformas, ar kuru palīdzību visā pasaulē bez attiecīgās platformas turētāja ziņas spēj iegūt sev vajadzīgo informāciju;

Ceturtkārt, ar savu politiku Ķīna paplašina savas iespējas tikt pie nepieciešamās informācijas. Šajā ziņā te runa par Krieviju. Jau ir bijuši gadījumi, kad PSRS sniedza militāro atbalstu “atpalikušajai” Ķīnai un pret to izturējās augstprātīgi. Finālā – Ķīna klusi un mierīgi apsteidza Krieviju bruņojuma tirgū. Arī tagad vērojama tendence, ka Krievija sevi uzskata par pirmā numura spēlētāju un Ķīna pieklājīgi tā liek arī domāt;

Piektkārt, Ķīna ar savas produkcijas mazajām izmaksām un plašo klāstu ir panākusi, ka dominē pasaulē. Līdz ar to vairs nav jautājuma, vai Ķīna iegūst informāciju no mūsu ikdienā lietojamām tehnoloģijām, bet gan - cik plašu informāciju tā iegūst? Šaubu nav, ka jebkura cilvēka personīgo informāciju, ja tas būs nepieciešams, tā liks lietā savu mērķu sasniegšanā. Tā arī sabiedrībai jāapzinās elementāra lieta - ja tā lieto kādu ierīci, kura ražota Ķīnā un ko iespējams saslēgt ar internetu, visticamāk, ka par šīs ierīcēs pārraidīto informāciju būs lietas kursā informācijas pārraidītājs, saņēmējs un ķīnietis.

1 https://www.delfi.lv/news/national/politics/480-uzvardi-nopludinata-aizdomiga-kinas-datubaze-ar-latvijas-iedzivotaju-datiem.d?id=52636443

2 https://bnn.lv/cehija-vaino-i-huawei-i-slepena-privatu-datu-vaksana-335278

3 https://www.sargs.lv/lv/arvalstis/2020-05-29/lietuvas-nacionalais-kiberdrosibas-centrs-bridina-par-nedrosam-kina-razotam

4 https://jauns.lv/raksts/zinas/388711-vdd-aicina-neizmantot-apsaubamu-uznemumu-razotas-tehnologijas

5 https://www.mod.gov.lv/index.php/lv/iepirkumi/videonoverosanas-apsardzes-sistemas-modernizacija

6 https://www.delfi.lv/news/arzemes/kiniesu-izspiegosanas-sistemas-dodas-pasaule.

20.novembris 2020, 12:36
Kasiog

Mums  vēl ir palikuši augsto tehnoloģiju uzņēmumi kurus varētu atbalstīt valsts un tā varētu mazināt atkarību no Ķīnas ražojumiem.

22.novembris 2020, 16:41
Mike

Nu bet ko darīt???Neko jau mēs nepanāksim.Tirst nav malku cirst

27.novembris 2020, 18:14
Haralds

ir jābūt vai nu totāli debīlam vai parsatm propogandonam ,lai izgudrotu ,ka ĶĪNA //speigo pasauli!??

Kas spiego pasauli ,tas jau sen visiem zināms --un tā ir ASV.

1.decembris 2020, 16:48
ANDRIS SAULITE

nu un tad ??   lai kaut visa pasaule uzzina par mani visu  --  es vēl paCentīsos lai gadzeti sāk visadu spamu bonusā ražot un slogot serverus  --gadzetus tak elementari ar appist . sapist .piepist  --gadžtam var dajebkuru spamu iebarot milzu apjomos   gažetus var  ieciklēt lai tie elektroplampratiņi ģenerē infu par mani ----    piem es mobilo kurā ir infa ka es cesmu covidpozitīvs vnk  trolejbusā zem sēDEKĻA  PIELIKTU manabsolūti nesatrauc  ''infa''  PAR MANI  ---ABSOLŪTI   BEZJEDZĪGI IR  ''INFORMACIJAS APJOMI 'KAS IK PA LAIKAM DUBULTOJAS ---  ķiniešiem elektības nepietiks serveriem kur spamu glabat ja TAUTA  izdomās ka infa apdraud --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  spamu man nevar daudz iebarot --   es filmēju un filtreju  ---------   un ieņirdzu   

IEŅIRDZU  JO ESMU APZINĀTI AUTISKA SOCIOPĀTA LOMU  IZPILDĪJIS --   infa''par mani''   absolūti nav tas pats kas mana persona   --   mani sdoctīklu konri ir  vnk  caurumi informacijas sistēmkās kurõs es varu dajebkuru figņu binarajā kodā iepūst  prieks tiem kam infu kā narkotiku vajag --nav žēl  ---

 

 

3.decembris 2020, 6:18
ANDRIS SAULITE

ķinieši ir vnk vergi --  kas vergo savos mopntāžas cehos man taisot vajaqdzīūgas lietas -----   slava Dievam ka vēk kautkur pasaulē ir derīgi kalpi 

3.decembris 2020, 6:22
Haralds

un tad ??ja viņi to var un viņie to vajag--tad lai to dara

4.decembris 2020, 22:22
Juris

Nu mēs neviens nevaram žēloties par izspiegošanas trūkumu. Ar obligātajiem atjauninājumiem viss notiek. Man pat portatīvajā ienāca programma ar sejas atpazīšanas fīču, ar iespēju izmantot portatīva kameru, piekļuvi visiem foto bildēm, sinhronizācija ar tavu telefonu. Bet atjauninājumi nāk no mikr. 

5.decembris 2020, 13:15
Andis

Es domāju ka spiego visas lielās un ne tik lielās valstis. Industriālā, sadzives spionā'ža utml. 5 eyes arī loti spēcīga organizācija. Krievijas dienesti, Mosads utt. Protams esmu par to tikai dzidējis medijos, kā saka neizbēgamas 3 lietas- nāve, nodokli & spiegi.

7.decembris 2020, 14:43
Normunds

Kāpēc jūsu portāls neattīsta A.Merrkeles noklausīšanās incidentu????Saimnieks iesaistīts???

7.decembris 2020, 21:09
Sandra Harmonija

ķīna varētu  kompensēt to,ko nodarījusi Latvijai ar  to vīruss palaišan, valdībai jānosaka ierobežošan, bet paši drošvien par to saņem miljonus. Bet ko darīt cilvēkiem, ,kuriem nav darba un pabalsta,ko ,kurš maksās????

16.decembris 2020, 19:17
Haralds

Muļķi'bas--laikā ,kad 'viestrādniece no kanādas nodeva LV pilsoņu personas datus ASV ((nodevēja)) šos personas datus varēja atrast brīvā apmeklējuma saitos.

Tā piemēram ,savus datus varēja zilasīt ne tikai ASV valsts saitos ,bet arī Francijas ,Austrālijas ,Anglijas policijas datu sistēmā.Un pie tam saitam bija apskatē QR kods.Tas nozīmē ,ka nofočē šo QR kodu un ieej saitā no telefona.

Tad jautājums ,kā tas nākas ,ka vaino Ķīnu tur ,kur vainīgi pavisam  citi ļaudis??? 

Un personas dati šodiem neko nenozīmē--tas ir bubulis propogandai pret Ķīnu.

Kāpēc nevienu neuztrauc tas ,ko dara ASV?? spīdzina gūstekņus ,pārvadā narkotikas ar armijas tehniku, izraisa karus ,nogalina tautas ,slepkavo prezidentus ,armijasintervences bāzes pa visu pasauli  ..

Ir pats laiks pacelt atklātībā šos jautājumus ,kuri saistīti tieši ar ASV.Viņi ,jeņķi ,ir jāizolē no visas pasaules..

Pat viņu deģenerāti ir par prezidentiem..viens tāds bijušais Romas imperators pat mērkaķi ielika par imperatoru uz kādām tur stundām..Vēsturisks fakts..

4.janvāris 2021, 18:45
Juris

Gadsimtos pārbaudīta aksioma, kas darbojas perfekti - Ķeriet zagli. Tikai zaglim tas jākliedz skaļāk par visiem citiem. Darbojas jebkurā jomā.

13.janvāris 2021, 12:13

Tavs ziņojums

 
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 10:31

Jaunākās diskusijas