Maskavas prioritātes COVID-19 laikā: starptautiskais prestižs pār savu pilsoņu drošību

Jānis Mākoņkalns

Krievijā un pasaulē turpina plosīties COVID-19. Kamēr dažās valstīs saslimušo skaits ir sācis pakāpeniski samazināties (piemēram, Vācijā un Spānijā), Krievijā krīze ir tikai sākumposmā un saslimušo skaits turpina pieaugt. Jaunākās prognozes liecina, ka Krievija varētu kļūt par pandēmijas nākamo epicentru.

Šo pirmdien saslimušo skaits Maskavā pieauga par 2 500, kopā pārsniedzot 18 000. Lai gan oficiālie dati liecina, ka vismaz 2/3 no visiem reģistrētajiem slimniekiem atrodas Maskavā, ir pamats aizdomām, ka COVID-19 ir izplatījies arī Krievijas provincēs, kur nav pieejami testi, lai identificēti visus saslimšanas gadījumus. Situācijai pasliktinoties ir skaidrs, ka valsts tuvākajā laikā varētu piedzīvotu veselības sistēmas krahu.

To pakāpeniski sāk apzināties arī Maskavas un reģionālās izpildvaras, kas ir ne pa jokam noraizējušās par COVID-19 izplatības tempa straujo pieaugumu. Tiesa Kremlī attieksme pret minēto problēmu kā ierasts ir bijusi vieglprātīga un pandēmija tiek pamatā saistīta Krievijas ģeopolitisko mērķu sasniegšanu un starptautiskā prestiža uzlabošanu.

Rezultātā Kremlis aizvadīto nedēļu laikā ir sniedzis humanitāro palīdzību virknei pasaules valstu. Piemēram, pēdējo divu nedēļu laikā Maskavas propagandas mediji ar lielu patosu ir ziņojuši par to, kā Krievija ir nosūtījusi humanitārās palīdzības kravas Itālijai, Serbijai, Armēnijai, Venecuēlai, Baltkrievijai un pat ASV. Jāatzīmē, ka pēdējā vēlāk precizēja, ka humanitāro kravu no Krievijas pie iegādājusies, taču tas netraucēja Kremļa medijiem darījumu prezentēt kā žēlsirdīgās Krievijas palīdzību uz sabrukuma robežas esošajai lielvalstij.

Krievijas propagandas aparāta centienus uzlabot Maskavas ģeopolitiskās pozīcijas pandēmijas laikā vēl absurdākus padara dramatiskā situācija valsts iekšienē. Opozīcijas medijos un sociālajos tīklos aizvien biežāk parādās satraukti viedokļi par bēdīgo situāciju Krievijas veselības nozarē un tās pilnīgu negatavību cīnīties pret COVID-19 izraisīto pandēmiju.

Laikraksta „Vedomosti” apkopotie dati liecina, ka Krievijas veselības sistēmu pozitīvi vērtē tikai 9% no valsts iedzīvotājiem un gandrīz puse ir pārliecināta, ka tā nav gatava cīņai pret COVID-19. Šāda iedzīvotāja nostāja ir viegli saprotama, aplūkojot aktuālo statistiku par Krievijas situāciju Krievijas veselības nozarē.

Piemēram, laika posmā no 2013.-2019.gada jaunāko medicīnas darbinieku skaits Krievijas slimnīcās ir samazinājies par 2,6 reizēm (!). Vidējā personāla skaits ir sarucis par 9%, savukārt ārstu ir kļuvis par 2% mazāk. Vēl jo vairāk, Krievijas infektologu skaits no 1990.-2019.gadam ir sarucis no 149 līdz 59 tūkstošiem (!). Analogi kopš 1990.gada Krievijas slimnīcas ir ievērojami sarucis arī infekcijas slimniekiem paredzēto palātu skaits. Turklāt situāciju vēl dramatiskāku padara tas, ka minētā statistika ir negatīvi atsaukusies uz infekcijas slimnieku mirstības statistiku. Ja 1990.gadā no infekcijas slimībām mira 0,35% pacientu, tad 2018.gadā tādu bija jau 0,82%.

Viena no galvenajām problēmām pandēmijas laikā ir mediķiem pieejamo aizsarglīdzekļu trūkums. Krievijas ārstiem katastrofāli trūkst jebkāda veida aizsargtērpu, kā rezultāta mediķi var viegli kļūt par vīrusa upuriem un pārnēsātājiem.

Piemēram, laikraksts „Novaja Gazeta” raksta, ka Krievijas ārstiem (tostarp Maskavā) darbam ar inficētajiem pacientiem tiek izsniegtas tikai visparastākās aizsargmaskas, kuru iegāde nereti tiek apmaksāta no pašu mediķu kabatas. Līdzekļu trūkums atsevišķās Krievijas slimnīcas ir novedis līdz tādam absurdam, ka ārstiem tiek likts valkāt par savu naudu iegādātus pamperus (!), lai samazinātu to tualetes apmeklējumu biežumu.

Papildus tam ir vērts atzīmēt, ka Krievijas vara nebūtu Krievijas vara, ja nesodītu tos ārstus, kas ir izvēlējušies atklāti runāt par problēmām veselības nozarē. Piemēram, ar varasiestāžu spiedienu ir saskārusies ārstu arodbiedrība „Aļians Vračei”, kas pašrocīgi centās vākt ziedojumus mediķu atbalstam. Rezultātā organizācijas vadītāja Anastasija Vasiļjeva tika izsaukta uz pārrunām Krievijas Izmeklēšanas Komitejā par it kā nepatiesas informācijas izplatīšanu saistībā ar COVID-19. Neilgi pēc tam šīs pašas organizācijas aktīvisti tika izturēti Novgorodas apgabalā, brīdī, kad centās nogādāt iedzīvotāju saziedotos aizsarglīdzekļus Okulovskas pilsētas slimnīcas ārstiem.

Iespējams, vislabāk situāciju Krievijas veselības sistēmā var aplūkot kādā videoklipā no Pleskavas apgabala, kurā tika iemūžināta gubernatora un ierēdņu viesošanās vienā no COVID-19 ārstējošajām slimnīcām. Vizītes laikā ierēdņu delegācija bija tērpusies pilnos ķermeņa aizsargtērpos, kamēr ārsti parastos halātos un ķirurģiskajās maskās.

Neskatoties uz acīmredzamajām problēmām savas valsts iekšienē, Kremlis kārtējo reizi ir izvēlējies tās noklusēt un koncentrēties uz ārvalstīm, piegādājot dāsnas humanitārās palīdzības kravas saviem sabiedrotajiem un ienaidniekiem, kuru uzticību tas cenšas iekarot. Ir pilnīgi skaidrs, ka tuvāko nedēļu laikā COVID-19 krīze Krievijā saasināsies līdz tādiem apmēriem, ka Kremlis to vairs nevarēs ignorēt. Dod dievs, lai Maskavas kungiem vismaz tad pietiktu veselā saprāta, nākamreiz humanitārās palīdzības kravu nogādāt Okulovskas pilsētas ārstiem, nevis saviem sabiedrotajiem Venecuēlā vai Serbijā.

Jānis Mākoņkalns

Izmantotie avoti:

https://www.aa.com.tr/en/europe/covid-19-more-recovered-in-germany-than-still-infected/1801865

http://www.rfi.fr/en/international/20200413-coronavirus

https://abcnews.go.com/International/russias-coronavirus-cases-expected-soar/story?id=70116133

https://vz.ru/society/2020/3/24/1030372.html

https://www.vesti.ru/doc.html?id=3254000

https://eurasia.expert/smi-raskryli-kak-rossiya-pomozhet-armenii-v-borbe-s-koronavirusom/

https://www.pravda.ru/news/world/1487441-venezuela_russia/

https://ria.ru/20200409/1569811221.html

https://lv.sputniknews.ru/Russia/20200401/13483991/Rossiya-pomogaet-SShA-v-borbe-s-koronavirusom-Putin-i-Tramp-dogovorilis.html

https://www.themoscowtimes.com/2020/04/02/who-paid-for-russias-coronavirus-aid-to-the-us-a69839

https://www.vedomosti.ru/society/articles/2020/04/09/827471-gotovo-rossiiskoe

https://novayagazeta.ru/articles/2020/04/01/84650-edinstvennoe-chto-est-maska

https://medialeaks.ru/news/0804lns-kozochki-belye/

14.aprīlis 2020, 12:59 (14.aprīlis 2020, 13:00 - labots)
Zintis Znotiņš

Pilnīgi  piekrītu Jānim, es arī darbojos pie šī jautājuma... būs mazliet vēlāk jāpadalās par prieku Igoriem, Ūģim un vēl baram Kremļa troļļu un pufaiku!

16.aprīlis 2020, 13:55
Toto

Lielākās bailes par to, ja atomieroču valsts nekontrolēti sabruks.

Šoreiz nav pie varas sadarbībai atvērts valsts prezidents.

16.aprīlis 2020, 15:12
Rolands Savickis

Par *cariņa* valdīšanu var spriezt pēc ātro garajām rindām Maskavā pie slimnīcām.

16.aprīlis 2020, 16:10

Tavs ziņojums

 
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 14:07

Jaunākās diskusijas