Jauns pētījums par D vitamīnu šokē

tautaruna.lv 19.novembris 2023, 5:00
 
PantherMedia/Scanpix/LETA
Papildus D vitamīna lietošana lielākajai daļai cilvēku nepalīdz novērst slimības, liecina jauns pētījums, kas publicēts British Medical Journal, ziņo CNN.

Aukstajos ziemas mēnešos, kad dienas ir īsas un debesis ir apmākušās, ārsti daudziem cilvēkiem iesaka papildus lietot D vitamīnu. Šis vitamīns ir būtisks veselības uzturēšanai - kauliem, zobiem un muskuļiem, norāda mediķi.


Tomēr, pārskatot klīnisko pētījumu datus par uztura bagātinātāju ietekmi, atklājās, ka mēģinājumi iegūt D vitamīnu ar uztura bagātinātājiem nav tik efektīvi, kā cerēts.

"Mēs secinām, ka pieejamie dati nepierāda D vitamīna lietošanu slimību profilaksei," sacīja Marks Bollands, Oklendas Universitātes (Jaunzēlande) medicīnas asociētais profesors.

Tomēr pētnieki atzīst, ka D vitamīna papildus lietošana var būt noderīga cilvēkiem ar paaugstinātu kritienu un lūzumu risku, piemēram, gados vecākiem cilvēkiem. Turklāt pētnieki uzsver, ka D vitamīna lietošana joprojām ir laba prakse cilvēkiem, kas dzīvo aukstā klimatā.

Pietiekams D vitamīna daudzums arī novērš rahītu bērniem un osteomalāciju pieaugušajiem. "Mēs cenšamies novērst šīs slimības," sacīja pētnieks.

Lai uzturētu augstu D vitamīna līmeni organismā, uzturā ir nepieciešams lietot tādus pārtikas produktus kā treknas zivis, olu dzeltenumus, sarkano gaļu un aknas, ko ne katrs spēj nodrošināt pietiekami daudz, tāpēc pētnieki uzsver, ka tumšajos gadalaikos tomēr jāapsver D vitamīna papildus lietošana.

Pētījumi bija nepārliecinoši attiecībā uz citiem ieguvumiem, kas ir saistīti ar D vitamīnu. "Mēs neredzējām pārliecinošus pierādījumus, ka D vitamīns aizsargā arī pret citām slimībām, piemēram, sirds slimībām vai vēzi," uzsvēra pētnieks.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā.

 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: 8.maijs, 18:33

Jaunākās diskusijas