Cik daudz alkohola drīkst izdzert, lai nekaitētu sev un citiem?

tautaruna.lv 23.jūnijs, 14:40
 
Kaspars Krafts/F64
Līgo vakarā pie lūpām, visticamāk, tiks celts arī kāds putojošs kauss. LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" skaidro, cik daudz alkohola ir jāizdzer, lai tas būtu par daudz.

Daudzuma ziņā viena robežšķirtne ir novilkta, un uz to norāda Slimību profilakses un kontroles centrs:

  • sievietēm ne vairāk par 8 devām nedēļā;
  • vīriešiem ne vairāk par 13 devām nedēļā.

1 deva - 12 gramu absolūtā alkohola jeb, piemēram, nedēļā 320 mililitri degvīna sievietēm, 520 mililitri - vīriešiem. Būtiski - divas reizes nedēļā alkohola iedzeršana jāizlaiž.

“Bet pēdējā laikā eksperti par to ļoti diskutē un uzskata, ka nevajadzētu rekomendēt alkohola pieļaujamās devas, jo tas tiešām ir ļoti individuāli. Bet ir jāņem vērā, ka tomēr nevajadzētu katru dienu lietot. Ja lieto alkoholu, tad vajadzētu tomēr dažas dienas nedēļā nelietot to, un, protams, arī ievērot devas, jo jāatceras - alkohols pārstrādājas tik, cik tas var pārstrādāties organismā, nevar īpaši kaut kā veicināt,” pastāstīja speciāliste narkoloģijā Astrīda Stirna.

Viņa arī skaidroja, kāpēc sievietēm pieļaujamās devas ir mazākas: “Tas ir atkarīgs gan hormonāli, gan arī no tā, ka sievietēm, piemēram, ūdens saturs daudz mazāks nekā vīriešiem un līdz ar to tas reibums iestāsies sievietei daudz ātrāk no vienāda alkohola daudzuma. (..) Arī fermentu līmeņi daudz zemāki. Tas, kas šķeļ alkoholu, alkohola dehidrogenāzes līmeņi sievietei ir daudz zemāki nekā vīriešiem, līdz ar to arī lēnāk pārstrādājas alkohols.”

2020. gadā veselīga uztura ieteikumos pieaugušajiem jau minēts, ka par spīti Pasaules veselības organizācijas norādītajām devām tomēr labāk ir atteikties no alkoholisko dzērienu lietošanas ikdienā vispār.

“Pavisam noteikti nevaru jums, nevienam cilvēkam ieteikt lietot alkoholu. Es to vienkārši nedarīšu,” sacīja RAKUS ārsts Arvīds Bērziņš.

Līdzīgi pauda Astrīda Stirna: “Es negribētu teikt, ka tie viegli alkoholiskie dzērieni būtu nekaitīgi, jo alkohola saturs ir visos alkoholiskos dzērienos un tas ir atkarīgs no daudzuma.”

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 1:23

Jaunākās diskusijas