Uzzini, vai būs zeltains vai ruds rudens; ko lapas vēsta par laiku ziemā?

tautaruna.lv 27.septembris, 16:00
 
F64
Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā blogā "Mans Laiks" vērtējis, kādas krāsas varētu šogad dominēt rudenī un atklājis, ko koku lapas vēsta par laiku ziemā.

Kā norāda dabas pazinējs, šobrīd "kokos vairāk rūsas kā zelta". Koku dzeltēšana lielākoties vēl tikai sākoties un Miķeļu laikā, kas ir no 29.septembra līdz 12. oktobrim, mežs izrotās sevi ar Miķeļa vaskaino tērpu, salīdzinot ar zeltainajiem rudeņiem 2007., 2013. un 2018. gadā šogad zeltaino toņu būšot mazāk.

"Ja pietrūkst rudens salnu, tad arī lapām trūkst zeltainuma. Saules gaismas stundām sarūkot, rudenīgi pelēkajās un mitrajās dienās koku lapas saēd rūsa. Daudz rudenīgas lapu rūsas bija 2009. un 2017. gada rudenī, kam vēlāk sekoja nemīlīga ziema. Ja rudenī lapās ir vairāk zelta, tad nākamā ziema pārsvarā maiga," raksta Bukšs.

Tāpat Bukšs norāda, ka ne katru gadu var izbaudīt skaistu lapkriti. Viņš arī pastāsta, ka saulaini, zeltaini rudeņi pārsvarā prognozē mērenu un mīkstu ziemu, savukārt sarkanbrūni un rūsaini paredz sniegainu un aukstu ziemu.

"Nozīmīgs ir tieši lapkritis. Dienas, kad lapas krīt bez vēja. Ja vējains lapu laiks, gaidāma slikta ziema. Ne šāda, ne tāda..." - atklāj dabas zīmju vērotājs.

Bukšs stāsta, ka nereti lapbirī daba sagādā pārsteigumus - ābelēm atveras ziedpumpuri, uzzied pa kādam ceriņzaram vai pat jasmīns.

"2019. gadā dzeltu laikā mežiņā ziedēja baltie vizbuļi un jāņtārpiņi mirguļoja vēl oktobra beigās. Tādās reizēs var gaidīt maigu ziemu. Kā būs šoruden? Atliek tikai uzmanīgi vērot..." - pauž Bukšs.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

Komentē 2

 
Anonīms
 

Lapas gan nestrādā meteoroloģijas birojos,viņu sūtība nav vēstīt cilvēkiem par gaidāmo ziemu, vienkārši, lapu krāsu mainība rudeņos ir tiešā saistībā ar esošo saules gaismas intensitāti un gaisa temperatūru noteiktā laika posmā.Neviens nav devis iespēju ,tiesības lapām paredzēt nākamo ziemu. Pasakas ir skaista lieta, bet ar dzīves īstenību tam nav nekāda sakara. Starp citu, pagājušajā rudenī tu cītīgi pētīji, ar kuru pusi uz augšu lapas uz zemes gūlās. Kādi ir secinājumi. kā tas notiek šoruden? Vili, es cītīgi apkopoju tavus murgus, nu ir man tāds vaļas prieks- pētīt cilvēku stulbumu, katram sava aizraušanās!

27.septembris, 21:33 Atbildēt

Manu pīlādžu bagātā raža katru gadu vēsta par bargu,ilgu ziemu,bet tā ne vienmēr notiek,arī šogad zari lūzt no ogām,bet aukstu ziemu nevēlos.

1.oktobris, 10:25 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 2:50

Jaunākās diskusijas