Latviešu zinātnieks kliedē populāru mītu par Covid vakcīnas blaknēm

tautaruna.lv 19.jūlijs, 17:30
 
f64.lv, Dmitrijs Suļžics
Latviešu zinātnieks, matemātiķis, kurš aktīvi darbojas datorzinātnēs, Andris Ambainis, balstoties, kā pats saka, uz informāciju no kvalitatīviem informācijas avotiem (lielākoties, angļu valodā), mēģinājis atbildēt uz jautājumu: ja vakcīnu radīšanai un pārbaudei parasti vajag vairākus gadus, kāpēc Covid-19 vakcīnām pietika ar mēnešiem?

Savā blogā Ambainis raksta, ka, runājoties ar radiem un draugiem par aktuālo tēmu, ik pa brīdim gadās dzirdēt jautājumu: ja vakcīnu radīšanai un pārbaudei parasti vajag vairākus gadus, kāpēc Covid-19 vakcīnām pietika ar mēnešiem?

Kā raksta Ambainis, jautājums, kas daudziem ir prātā: vakcīnas efektivitāti var redzēt uzreiz, bet kā ir ar blaknēm? Vai var gadīties, ka dažos mēnešos veiktā klīniskajā pētījumā netiek pamanītas kādas blaknes, kas parādās tikai vēlāk?

"Pārstāstīšu profesionāla vakcīnu pētnieka atbildi. Visā līdzšinējā vakcīnu vēsturē, ja vakcīnai ir kaut kādas blaknes, tās ir tikušas pamanītas, maksimums, 2 mēnešu laikā pēc tam, kad sapotēts pietiekami liels cilvēku skaits.

Vakcīna izraisa mūsu organisma imūnreakciju, bet pašā vakcīnā nav nekā tāda, kas mūsu ķermenī saglabātos ilgāk par pāris dienām. Pēc zinātniskā veselā saprāta, ja vakcīna ir palaidusi kādu nevēlamu procesu mūsos, šim procesam būtu jābūt redzamam diezgan drīz.

Janvāra beigās kādu no Covid-19 vakcīnām pasaulē jau bija saņēmuši 59 miljoni cilvēku. Februāra beigās - 148 miljoni. Šie skaitļi ir tik lieli, lai jebkādi, pat ļoti reti blakusefekti uz šo brīdi jau būtu pamanīti," viņš skaidro.

Jāatgādina, ka jūnijā vēstīts, ka līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram, balstoties uz Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pieejamiem datiem, būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcināciju pret Covid-19.

Kā norāda ZVA, ikviens saņemtais blakusparādību ziņojums tiek rūpīgi izvērtēts, lai noteiktu iespējamo cēloņsaistību ar vakcīnu.

ZVA atgādina, ka līdzīgi kā pēc citu vakcīnu saņemšanas, arī pēc vakcinēšanas ar vakcīnām pret Covid-19 ir iespējamas blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, galvassāpes, reibonis, nogurums, miegainība, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī slikta dūša, caureja, vemšana. Pilnīga informācija par visām vakcīnas blakusparādībām ir norādīta vakcīnu lietošanas instrukcijās, kas ikvienam ir pieejamas Zāļu reģistrā.

Komentē 12

 
Anonīms
 

“Zinātnieks”

19.jūlijs, 17:46 Atbildēt

pāris zāļu kompānijas apgādā visu zemeslodi ar vakcīnām, ražojot tūkstošiem tonnu šīs brīnumdziras, kuru par velti potē visiem gribētājiem

19.jūlijs, 17:59 Atbildēt

Tev nav jāgrib elpot.

24.jūlijs, 22:23 Atbildēt

Pirms 2020. gada nevienai mRNS tehnoloģiju platformai (zālēm vai vakcīnai) nekad nebija atļauts izmantot cilvēkus, un tādējādi pastāvēja nezināmu seku risks - gan īstermiņa, gan ilgtermiņa (piemēram, vēža šūnu augšanas veicināšana).[7][14] 2020. gada koronavīrusu pandēmija radīja īpašu spiedienu, jo ātrāka mRNS vakcīnu ražošanas spēja padarīja tās pievilcīgas nacionālajām veselības organizācijām un izraisīja diskusijas par to, kādā veida mRNS vakcīnām būtu jāsaņem sākotnējā atļauja, tostarp ārkārtas lietošanas atļauja vai paplašināta piekļuves atļauja, pēc 8 nedēļu periods pēc pēdējiem izmēģinājumiem ar cilvēkiem.[9][10]

2020. gada novembrī Pīters Hotess par jaunajām mRNA COVID-19 vakcīnām teica: "Es uztraucos par jauninājumiem uz praktiskuma rēķina",[1] savukārt Mihals Linial teica: "Es to nelietošu uzreiz - iespējams, vismaz ne nākamo gadu", un "Mums ir jāgaida un jāpārliecinās, vai tas patiešām darbojas".[7] Linials arī piebilda: "Klasisko vakcīnu izstrāde ir paredzēta 10 gadu laikā. Es nedomāju, ka pasaule var gaidīt klasisko vakcīnu". Tals Brošs, Samsona Asutas Asdodas slimnīcas infekcijas slimību nodaļas vadītājs, sacīja: "Notiek sacensības, lai iedzīvotāji tiktu vakcinēti, tāpēc mēs esam gatavi uzņemties lielāku risku", un "Mums būs drošības profils tikai noteiktam skaitam mēnešu, tāpēc, ja pēc diviem gadiem ir ilgtermiņa efekts, mēs to nevaram zināt," piebilstot "bet tad koronavīruss mums būtu vēl divus gadus".

2020. gada novembrī Washington Post ziņoja par vilcināšanos Amerikas Savienoto Valstu veselības aprūpes speciālistu vidū attiecībā uz jaunajām mRNS vakcīnām, atsaucoties uz aptaujām, kurās teikts, ka: "daži nevēlējās būt pirmajā kārtā, lai varētu gaidīt un pārliecināties, vai ir potenciālās blakusparādības",[8] un ka "ārsti un medmāsas vēlas iegūt vairāk datu, pirms sāktu aizstāvēt vakcīnas, ar kurām izbeigtu pandēmiju".

19.jūlijs, 18:05 Atbildēt

Zinātnieks nav pamanījis, bet es gan. Mana tante no vakcīnas blaknēm nomira, bet kaimiņš pēc otrās vakcīnas jau mēnesi atrodas gultā bez spēka un cerībām kādreiz piecelties.

19.jūlijs, 19:55 Atbildēt

un tapec Tavs niks ir stulbais,no vakcinam neviens nav miris,un tavai tantei bija citas smagas un hroniskas slimibas un Jansonam vakcinas uz cilvekiem izmato jau gadus 30-40..

19.jūlijs, 20:07 Atbildēt
ostins > marcis

pidari mirst no AIDS jeb HIV jau 40 gadus un nekādus Jonsonus tas neauztrauc .

20.jūlijs, 15:42 Atbildēt
Jelena Sergejeva > ostins

Mārčelei to neiestāstīt, viņi-viņas ir nemirstīgā suga... hibrīdsuga.

20.jūlijs, 19:39 Atbildēt

Īpaši stulbajam- nevajag melot.

21.jūlijs, 16:22 Atbildēt

Toč stulbs.

24.jūlijs, 22:24 Atbildēt

...arī covid visstiprāk skar tos ar visādām citādām slimībām.A tas nekas,vai ne?

26.jūlijs, 14:10 Atbildēt

50.000 nogalinati ar vakcinam ASV pec veciem un nepilniem datiem .Kapec CDC to slepj? Valstis ar lielako vakcineto skaitu ir tas kas vairak sasirgst ar covid. Vakcinas nepasarga no hospitalizesanas. "Vakcinas" ir loti bistamas un neefektivas . Melu mediji dara savu satanistu darbu. "Zinatnieki "ir izskaloti korumpeti propagandisti.

26.jūlijs, 20:50 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 1:41

Jaunākās diskusijas