Klimata pētnieki: No zinātniskā viedokļa - atvasaras nav

Portāls nra.lv 8.septembris, 20:20
 
Kaspars Krafts/F64
Tas, ko paaudzēs cilvēki saukuši par atvasaru, izrādās nemaz dabā nepastāv. "No zinātniskā viedokļa tāda jēdziena - atvasara - nav. Tas vairāk ir cilvēku sajūtās, emocijās," kanālam ReTV uzsver klimatologs Edgars Maļinovskis.

Sinoptiķi bieži saskaras ar jautājumiem par atvasaru. Tomēr laika apstākļu vērošanas pieredzē var pamanīt tendenci, ka rudens sākumā ir brīdis, kad kļūst siltāks. “Protams, mēs varam pieņemt šīs siltās saulainās dienas. Ir atvasara, protams, būs arī cilvēki, kas nepiekritīs un teiks, ka obligāti jābūt tam septembra beigās vai oktobrī, tad, kad tiešām ir rudens lapkritis. Tās siltās dienas skaitīt kā atvasaru, bet var pieņemt gan “jā”, gan “nē” šajā jautājumā,” saka Edgars Maļinovskis.

Ir tomēr vēl kāds kritērijs, kad vismaz emocionāli varētu domāt par atvasaru. “Ir jau lapas nokrāsojušās, lapkritis ir sācies, varbūt temperatūras nav atbilstošas vasarai, bet viņas ir relatīvi siltākas, nekā apkārt pirms un pēc dienas. Pēc meteoroloģijas un pēc cilvēkiem vienīgais kritērijs ir, ka jābūt saulainam,” pauž Edgars Maļinovskis.

Laika vērotājs Vilis Bukšs ReTV Ziņām stāsta savas pārdomas. Viņaprāt, atvasarai ir trīs periodi jeb trīs māsas. “Lai gan tautas gudrībās saka, ka ir trīs atvasaras, vasaras trīs meitas. Jaunākā atvasara, kura šobrīd ir no 28. augusta līdz 14. septembrim. Tagad mēs esam zem jaunākās atvasaras zīmē, pēc tam īsta atvasara varētu būt no 14. septembra līdz 29. septembrim. Tad, kad ir patīkams saulains laiks, tad ir īstā atvasara, un vēl ir pēc Miķeļiem - no 29. septembra līdz 12. oktobrim, vecajam Miķelim, kas ir 12. oktobris. Ja tās dienas oktobra sākumā, tad tajās dienās ir vecākā atvasara, kas ir tajā laikā.”

Dabas vērotājs ReTV stāsta, ka tagad ir sākusies atvasara jeb jaunākā vasaras meita. Ja runā par prognozēm, tad, viņaprāt, šogad rudens būs sauss un saulains, arī ziema būšot salīdzinoši auksta - gluži tāpat kā pagājušogad. Pēc laika vērotāja prognozēm ziema sāksies novembra otrajā pusē.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram kanālā.

Komentē 3

 
Anonīms
 

Klimatoloģija? Zinātne kas balstās uz pieņēmumiem. Atvasara bija, ir un būs. Punkts.

8.septembris, 21:08 Atbildēt

Kā var būt atvasara, ja vēl pat vasara nav beigusies?

9.septembris, 9:18 Atbildēt

Tas Bukšs tik pretrunīgi stāsta prognizi, ka faktiskā prognoze ir pretēji viņa stāstam, tātad būs samērā silta ziema.

12.septembris, 11:58 Atbildēt
 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 0:48

Jaunākās diskusijas