Kāpēc kaķiem garšo lētā barība?

tautaruna.lv 5.jūnijs 2022, 21:00
 
Pixabay
Teorētiski dzīvnieku barību veido zinātnieku komanda, kura noteikti zina, kas un kādās proporcijās mājas mīlulim ir vajadzīgs, taču dažkārt kaķu figūras liecina, ka rūpnieciski ražotās barības ne vienmēr ir tik labas, kā tiek apgalvots ražotāju reklāmās, ziņo portāls "LSM".

Skatoties no ražotāja viedokļa, jāatrisina divi jautājumi - jāpanāk, lai kaķis to labprāt ēstu un ļautu saprast saimniekam, ka viņam garšo, otrs - maksimāli izdevīga cena.

Daudzi ir novērojuši, ka kaķiem lētās barības parasti garšo labāk par dārgajām.Skaidrojums ir vienkāršs.

Mājas mīluļu uztura eksperte Diāna Kontakeviča skaidroja: "Tur garšas pastiprinātājus pievieno vairāk, aizvietojot vitamīnus vai citas labas lietas jūsu kaķim, viņi pievieno vairāk šos garšas pastiprinātājus. Kaķis kā traks ēd, un šķiet, ka viss ir kārtībā - kaķītim taču garšo, bet īstenībā ir tā, ka vienkārši tiek apmānīts organisms."

Gaļa ir dārgākā sastāvdaļa, tāpēc to cenšas izmantot pēc iespējas mazāk. Piemēram, apskatot barību, kas paredzēta sterilizētiem kaķiem, eksperte secināja: "Barības sastāvā ir ļoti mazs procents gaļas, piemēram, šajos paraugos ir tikai 16% gaļas un tas ir ļoti maz. Ko tas nozīmē, - ka ražotājs ir ielicis ļoti daudz dārzeņus vai miltu produktus ar domu, ka tam dzīvniekam būs vairāk enerģijas, viņš vairāk kustēsies, viņš tērēs, dārzeņos būs vairāk šķiedrvielas, būs ātrāks metabolisms, bet diemžēl tas tā nestrādā."

Faktiski ar šķiedrvielu piesaukšanu tiek pievilināts saimnieks, kurš jau arī ir tas, kas šo barību pērk. Kaķim tāds šķiedrvielu daudzums ir pilnīgi nedabisks. "Kaķis ir simtprocentīgs gaļēdājs, tāpēc galvenais, uz ko mēs koncentrējamies, ir - cik liels ir gaļas procents barībā. Jo tas ir lielāks, jo pilnvērtīgāka būs šī barība jūsu kaķim," viņa sacīja.

Domājot par barību savam kaķim, eksperte aicināja arī padomāt, kā viņš barotos, ja dzīvotu brīvā dabā: "Dabā ko kaķis noķertu? Pelīti. No kā sastāv pelīte? Tur ir gaļa 90%, gaļa ietver arī akniņu, kauliņu, citus kaut kādus orgānus, un ir tāds pelītes kuņģītis, kur ir tas, ko viņa sagrauzusi pirms tam. Ko tā pelīte būtu apēdusi, kas tajā viņas vēderā varētu būt iekšā - tas varētu būt kaut kādi graudaudziņš vai kaut kāds dārzenītis, bet tas procents uz to peles augumu būs tikai 5%. Ja jūs atradīsiet barību, kur ir 95% gaļas, ieskaitot orgānus un kaulus, un 5% šie dārzeņi vai graudaugi, jūs būsiet bingo vinnētājs."

Ar rūpniecisko barību kaķi saņem ne tikai garšas pastiprinātājus, bet arī pārāk daudz cukura.

Tie ražotājiem nepieciešami, lai pulveri, no kā izgatavo sauso barību, varētu salipināt skaistos graudiņos. Tam izmanto kukurūzu un kartupeļu cieti.

"Visbiežāk ir tā, ka tie cukuri uzkrājas dzīvnieku organismā, un tad viņi sāk veidot akmeņus. Jūsu dzīvnieks sāk čurāt vairāk vai kristāli veidojas. Tas ir sāpīgs un ilgstoši ārstējams process," norādīja Kontakeviča.

Par to var pārliecināties jebkurā veterinārajā klīnikā, kur šādas saslimšanas tagad ir ikdiena. Pāreja uz veselīgāku barību gan nav viegla, jo dzīvnieks, kurš jau pieradis pie šādas barības, uz kvalitatīvu maltīti varētu lūkoties ar zināmu skepsi.

Tāpat mājas mīluļu barības eksperte neiesaka pirkt sveramo barību. Ja fabrikā, kur šo barību iepako, ir sterila vide, tad, atverot maisu, sterilitāte zūd un aktīvi sāk veidoties ļoti daudz dažādu baktēriju.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā.

Vēl portālā

 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: 8.maijs, 18:33

Jaunākās diskusijas