No Kabulas evakuētā latviete stāsta par piedzīvoto Afganistānā

tautaruna.lv 23.augusts 2021, 11:30
 
Reuters/Scanpix/LETA
Pēdējā nedēļā Kabulā bija sajūta, ka būtu pagājis mēnesis. Tā ekskluzīvā intervijā Ginta Amoliņa materiālā Latvijas Televīzijai stāsta Ieva Hertela, latviete, kuru evakuēja no Afganistānas galvaspilsētas Kabulas, kur pie varas nācis “Taliban” režīms. Viņa Afganistānā strādāja Eiropas Savienības projekta ietvaros.

Par situāciju Kabulā un evakuācijas apstākļiem Ievu Hertelu izvaicāja Latvijas Televīzijas žurnālists Gints Amoliņš.

Gints Amoliņš: Kā noritēja evakuācija no Afganistānas?

Ieva Hertela: Atgriezos vakar samērā vēlu, ap pulksten 10 vakarā. Sagaidīja brālis. Evakuācijas process bija ļoti haotisks. Tās pārmaiņas, kas notikušas nedēļas laikā, radīja sajūtu, ka patiesībā ir pagājis mēnesis.

Svētdien pulksten 11 no rīta saņēmu ziņu no kolēģes, no viņas draugiem pilsētā, ka caur pilsētas ielām soļo “Taliban” kaujinieki. Mierīgi iet cauri. Nekādas pretestības nebija. Bija skaidrs, ka tobrīd viss ļoti mainīsies. Tā arī bija. Pēc stundas, pusotras sākās masu panika.

Kā nokļuvāt līdz lidostai?

Mums ļoti paveicās. Blakus lidostai ir vairākas teritorijas, kur ir dzīvojamās mājās. Šajās mājās mitinās ārzemnieki, kas strādā projektos, žurnālisti, nevalstisko organizāciju darbinieki. Dzīvojām vienā no šīm mājām. Uzzinājām, ka blakus esošajā teritorijā uzturēsies britu armija, kas evakuēs britu tautiešus. Saņēmām ziņu, ka būtu labi, ja nokļūtu pie viņiem. Ne bez piedzīvojumiem, bet svētdienas naktī nokārtojām, ka pārcēlāmies no vienas mājas uz blakus esošo. Te jāsaka milzīgs paldies britu puišiem un meitenēm, viņi dara fantastisku darbu.

Situācija nav vienkārša. Ienāk reisi, un tajos paredzētas vietas konkrētiem cilvēkiem. Tur ir saraksts ar vārdiem. Bet tie cilvēki ne vienmēr spēj tikt laikā, lai paspētu uz šo reisu. Tas ir viens no iemesliem, kā es varēju tikt mājās. Bija kādi cilvēki, kas nebija paspējuši laikus nokļūt līdz lidostai. Man teica: ja gribat, mēs jūs varam aizvest. No sākuma bijām sarunājuši, ka vienkārši aizvedīs līdz lidostai. Kā taksometrs. Smējāmies, ka bruņots taksis.

Kādi bija apstākļi lidojuma laikā?

Man ļoti paveicās. Jo viņi jau nešķiro. Iesēdina autobusā, aizved uz militāro lidmašīnu. Kad nokļuvām pie savējās, mēs bijām pirmie. Pirmais autobuss, ko atveda. Smējos, ka man tika biznesa klases vieta, jo viņiem gar malām ir tādas kā tiešām sēdvietas, kas ir paceļamas un nolaižamas. Man bija sēdvieta, kur sēdēt. Pēc tam atveda vēl divus vai trīs autobusus, un visi šie cilvēki tā arī sēdēja uz grīdas. Tai pāri bija tādas kā troses, pie kurām cilvēki turējās. Viņus sasēdināja kā muciņā.

Kā tika vēstīts 18.augustā, , Latvijas valstspiederīgā ir veiksmīgi evakuēta no Afganistānas, mikroblogošanas vietnē "Twitter" pavēstījis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ierakstā ministrs pateicās birtu draugiem un sabiedrotajiem par palīdzību un atbalstu.

Noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi šomēnes izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrābuši faktiski visu valsts teritoriju, bet svētdien viņu rokās krita arī Kabula. Afganistānas prezidents Ašrafs Gani svētdien valsti atstāja.

Uzzini pirmais, par ko runā Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā.

 
Autorizācija
Komentē Jaunākais: Šodien, 23:10

Jaunākās diskusijas